Згоріли навіть дитячі фотографії: історія родини з Понятівки, будинок якої зруйнував ворог
Через російську агресію багато українських сімей уже ніколи не повернуться у рідні стіни, адже отих стін більше просто немає. Без даху над головою військові РФ залишили сотні родин на Херсонщині. Серед них – подружжя Світлани Миколаївни і Богдана Андрійовича Вахул із Понятівки.
“У нас дуже гарне село, природа неймовірно красива. Над річкою Інгулець, плавні. Ми з батьками переїхали сюди ще у 1988 році”, – розповідає донька пенсіонерів Ірина.
Багато яскравих спогадів жінки пов’язані зі щасливим дитинством, школою, друзями і звісно ж із сімейним гніздечком. Батьки дбайливо облаштовували будинок усе своє життя.
“Татові вже 68 років, а мамі – 63. Змолоду вони у Понятівці прожили. Мама працювала обліковцем на бригаді Тельмана, батько – водієм. Потім на заробітки їздили. Цей будинок колгоспний був. Хороший такий, добротний”, – пригадує Ірина.
Із надією на визволення літнє подружжя пережило окупацію, здавалося, що рідні стіни оберігають від усього лихого, наче фортеця. Пара не планувала виїжджати із села, тим більше, вже визволеного. От тільки не так сталося, як гадалося.
Понятівка у російських окупантів – як на долоні. Відступивши із правобережжя Херсонщини, ворог із різних видів озброєння гатить по більшості населених пунктів, особливо тих, які розташовані у прибережній зоні. У цьому плані Дар’ївській громаді не пощастило.
Через постійні ворожі атаки багатьом місцевим жителям довелося виїхати до безпечніших населених пунктів громади чи інших регіонів. Родина Вахул знайшла тимчасовий прихисток на Дніпропетровщині, у Кривому Розі, де винаймали квартиру. 17 квітня цього року родина отримала шокуючи звістку з рідної Понятівки.
“Зателефонували односельці, сказали, що в нас було пряме влучання, не знаю, “гради”, чи що там, але дах пошкодило і задню стіну знесло. Ми позбирали брезент і все, що можна, щоб накрити хоча б якось хату. Хотіли їхати. Але вже наступного дня нам телефонують, що вже все – хати немає, згоріла. Був другий “приліт”. Говорять, то були запалювальні оті снаряди. Сказали, що о пів на сьому ранку ще тільки зала вигоріла, а коли батьки приїхали десь о 12-й годині, то вже згоріло все”, – ділиться важкими спогадами Ірина.
Розповідати про батьківський дім, якого більше немає, жінці надзвичайно важко. Подекуди її голос змінюється, бо находять сльози. Погорільці…
“Усе, що наживалося довгими роками, знищене. Телевізор, морозильна камера, дивани, ліжка, шафи, всі речі. Нічого не залишилося. Навіть моїх дитячих фото. Все життя, як кажуть, згоріло. Це так боляче. Ми ридали, спати лягаєш – плачеш, прокидаєшся – плачеш. Ми ніколи не думали, що можна отак, в один момент все втратити”, – емоційно розповідає Ірина.
За словами жінки, у Понятівці вже зруйновані половина будинків, їхній – згорів першим. Зараз у селі залишаються до двадцяти маломобільних стареньких, вижити яким допомагають волонтери та місцева влада.
Однак родина Вахул має надію. Пенсіонери задокументували наслідки ворожого “прильоту” і належним чином все оформили. Зараз очікують на житловий сертифікат в рамках програми “єВідновлення”. Коштом держави планують придбати будинок або квартиру. Розглядають Кривий Ріг, а радше – таки Херсонщина.
Літньому подружжю доведеться все розпочинати з нуля, знову облаштовувати родинне гніздечко. Але Світлана Миколаївна і Богдан Андрійович цього не бояться.
Поряд із надією на позитивні зміни пенсіонерів бентежать спогади молодості про мальовниче село на березі річки і про справжнє щастя, яке зруйнувала Росія.
Статистика руйнувань через російську агресію
За даними Міністерства інфраструктури України, від початку повномасштабного вторгнення в Україні вже зруйновано понад 250 тисяч об’єктів. Найбільше постраждав житлово-комунальний сектор, а також торгівля та промисловість, транспорт, сільське господарство та енергетика. Найбільш зруйнованими регіонами є Донецька, Харківська, Луганська, Запорізька, Херсонська та Київська області. За інформацією Світового банку, понад 10% житлового фонду України пошкоджено або повністю зруйновано через обстріли РФ.
Деокупована частина правобережної Херсонщини обстрілюється щодено. Тож кількість пошкоджених об’єктів щомісяця зростає в середньому майже на 7%.
Нині понад 240 тисяч об’єктів нерухомості вже внесено у держреєстр пошкодженого та зруйнованого внаслідок російської агресії майна. Такі дані 9 грудня опублікувало Міністерство розвитку громад і територій. Серед цих будівель – значну частину складає житло переселенців.
Хто отримав першочергове право на отримання компенсації за зруйноване житло?
Раніше, 4 грудня, був ухвалений ще один закон стосовно компенсацій, 4114-IX. Він розширює перелік тих категорій ВПО, яким компенсації держава має виплачувати у першу чергу. Він стосується лише тих, чиє житло повністю зруйноване. Наразі, щоб отримати таке відшкодування, люди подали близько 150 тисяч заяв, повідомила 28 жовтня в інтерв’ю агенції “Укрінформ” Олена Шуляк.
У цій черзі є ті, чиї заявки розглядають першочергово: військовослужбовці, люди з інвалідністю та багатодітні родини. З ухваленням закону 4114-IX до пільговиків додалися і переселенці, які відповідають певним критеріям:
- досягли пенсійного віку;
- мають на утриманні дитину віком до шести років;
- мають на утриманні двох неповнолітніх дітей;
- мають на утриманні дитину з інвалідністю;
- виховують без одного з подружжя дитину віком до 14 років;
- є особами з інвалідністю ІІІ групи.
Як подати на компенсацію за зруйноване житло
Механізм отримання житлових сертифікатів за знищені квартири і будинки складається з таких етапів:
– власник зруйнованого житла подає заяву. Зробити це можна через додаток “Дія”, у центрах надання адміністративних послуг (ЦНАПах), органах соціального захисту або у нотаріуса. Якщо квартира чи будинок раніше не були внесені в електронний Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, а паперові документи втрачені, встановлювати право власності доведеться через суд;
– комісія з органу місцевого самоврядування виїжджає на місце, фіксує факт знищення житла, складає акт та підраховує суму відшкодування. Ця сума залежить від регіону, віку будівлі та метражу;
– формується електронний житловий сертифікат. Використати його може власник майна або спадкоємець протягом п’яти років;
– бронювання коштів згідно визначеної комісією суми. Це робиться, коли людина вже знайшла помешкання, яке хоче придбати. Забронювати гроші можна в “Дії” або ЦНАПі.
– якщо кошти є на спеціальному рахунку, то протягом п’яти днів людина отримує підтвердження і має 30 днів для оформлення угоди купівлі-продажу житла;
– якщо коштів немає, до зарахування наступного траншу заявка потрапляє в електронну чергу. На місце в черзі впливають два чинники: наявність пільгової категорії та час подання заявки на бронювання.
Із набуттям чинності нового закону перелічені категорії ВПО (у разі надання відповідних документів) автоматично будуть переміщені на початок черги. Залежно від пошкоджень, розмір компенсації за зруйноване житло у 2024 році може становити від 200 до 500 тисяч гривень.
Компенсація за пошкоджене житло за програмою “єВідновлення” надходить у два етапи:
Перший етап — 70%; другий етап — 30%. Після того, як ви витратите гроші з першого траншу, треба подати повідомлення про завершення проміжних ремонтних робіт. Його перевірить комісія місцевої ради і внесе відомості в Реєстр пошкодженого та знищеного майна. Після цього надійде другий транш для завершення ремонту.
Ольга Михайленко
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network