Нещодавно почула від представників міжнародної організації, що вони не готові давати грантові кошти на системи оповіщення, оскільки останні не рятують життя людей на лінії фронту. З одного боку, це досить логічно, з іншого – війна продемонструвала нам, наскільки важливо дбати про цивільний захист населення, на який роками не звертали належної уваги.
Наразі звільнені населені пункти Херсонщини потерпають від мінометних обстрілів, з «Градів» чи дрібних безпілотників. Про відповідну загрозу неможливо вчасно попередити. Проте стаціонарні системи оповіщення на місцях здатні убезпечити людей під час атаки з повітря та, можливо, дисциплінувати.
Як вирішується відповідна проблема у наших громадах? На жаль, стратегічні документи сільських рад наразі не дуже актуальні. Навіть річні плани соціально-економічного розвитку, та зміни, які в них вносяться, не оприлюднюються на широкий загал на сайтах громад. Але певні висновки можна зробити, проаналізувавши відкриті джерела даних, такі, як платформу Prozorro та Єдиний вебпортал використання публічних коштів.
Саме з цих ресурсів відомо, що в липні 2023 року Білозерська селищна рада розпочала розробку робочого проєкту “Нове будівництво місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення Білозерської територіальної громади” вартістю 72 919,14 грн. Як повідомляють у місцевій СВА, наразі проєкт проходить експертизу.
Музиківська сільська рада громада оголосила конкурс на закупівлю на “Послуги із монтажу та пусконалагодження на місці безпосередньої експлуатації приладів оповіщення та інформування населення 2 (два) комплекти” 29 листопада. Загальна сума закупівлі – 98 462,77 грн. В цей же день процедура була завершена. Переможцем стало ТОВ “МЕЙСІС”.
У вересні 2023 року Дар’ївська громада замовила у ТОВ “Науково-виробниче підприємство “ОЗОН С” проєкт «Нове будівництво місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення» загальною вартістю 69 214,57 грн.
У жовтні-листопаді цього року в системі Prozorro розміщена інформація про наступні закупівлі Дар’ївської сільради: “Послуги з монтажу приладів оповіщення та інформування населення” вартістю 340 000 грн та “Блоки оповіщення БО-FM-04 (або еквівалент)” вартістю 130 000 грн. Загалом йдеться про встановлення 8 блоків оповіщення.
У липні цього року Чорнобаївська сільська рада замовила проєкт «Нове будівництво місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення Чорнобаївської територіальної громади” за 76 270,57 грн у ОВ “НВП “ОЗОН С”.
Відповідний проєкт, вартістю 53 504,87 грн, має і Станіславська громада. Як повідомили у Станіславській СВА, на даний час розроблено проєкт на встановлення систем оповіщення в усіх селах громади, він пройшов погодження в ОВА та ДСНС. Наразі в адміністрації займаються пошуком організації, яка змонтує перші чотири системи оповіщення у Станіславі та Широкій Балці.
До вирішення відповідних проблем у громадах долучається й обласна влада. 13 листопада під час брифінгу заступниця начальника Херсонської ОВА Ольга Малярчук повідомила, що за кошти обласного бюджету придбали 50 комплектів обладнання систем оповіщення для Бериславського та Херсонського районів. 26 комплектів передали Херсонській РВА, зокрема 4 – для Станіславської громади, 9 – для Білозерської, 8 комплектів отримала Дар`ївська громада, 2 – Музиківська, ще 3 – Чорнобаївська.
Наявність проєктної документації на встановлення систем оповіщення свідчить про розуміння проблеми на місцях. А також про надію отримати додаткове фінансування на вирішення безпекових питань від міжнародних донорів чи з державного бюджету.
Допоки системи оповіщення у громадах не встановлені, місцеві мешканці можуть використовувати додаток “Повітряна тривога” та підписатися на офіційні телеграм-канали, які інформують про відповідну загрозу.
Кожен з нас несе відповідальність за своє життя. Тож дбайте про власну безпеку, будьте активними учасниками життя у своїх громадах та слідкуйте за публічними коштами місцевих бюджетів!
Людмила Погрібна
Читайте також матеріал про корисні мобільні додатки, які стануть у нагоді під час війни