15 C
Kherson
Вівторок, 16 Квітня, 2024

Останні новини

З 1 травня суми субсидій зменшаться, але це зменшення буде незначним

Євген Червяченко, консультант Світового Банку, розповідає, як через це рішення зміниться розмір субсидій на комунальні тарифи

З 1 травня набрала чинності постанова Кабміну про зниження соціальних нормативів на використання теплової енергії, електроенергії та газу, які враховуються при розрахунку розміру субсидій на комунальні тарифи для населення. 

Так, соціальні норми споживання газу знижено з 5,5 куб. метра до 5,0 куб. метра на 1 квадратний метр опалювальної площі. 

Нормативи споживання теплоенергії для централізованого теплопостачання абонентами, житлові будинки яких обладнані лічильниками зменшились з 0,0548 Гкал до 0,0431 Гкал на 1 кв м в місяць.

Нормативи електроенергії для індивідуального опалення зменшились з 65 кВт-год до 51 кВт-год на 1 м кв в місяць в опалювальний період.

Чому відбувся такий перегляд?

Історично складалося так, що протягом багатьох років енергоресурси в Україні були дешевими та не обліковувалися. Фактично субсидувалися всі мешканці України. Кількість зареєстрованих отримувачів субсидій була невеликою – на кінець 2014 року вона була на рівні біля 1 млн домогосподарств. Люди користувались енергоносіями і ніколи не задумувались, скільки і на що вони їх споживають.

В останні роки ціни на енергоносії для населення різко зросли, держава зрозуміла, що не може дозволити собі субсидувати кожного. Держава почала рахувати, кого вона субсидує, і скільки ці субсидіанти споживають. На сьогодні кількість субсидіантів-домогосподарств складає близько 7 млн (близько 40% населення).

В Україні історично склалася система субсидій, яка працює на соціальних нормативах. Раніше нормативи були високими – адже енергетичні ресурси коштували мало. Але за своєю природою субсидія – це не розкіш. Це соціальна допомога платників податків (через механізм держави) на підтримку частини населення, яка її дійсно потребує – це, наприклад, їжа, енергоносії та інше.

Зміна нормативів впливає на кількість коштів, які бюджет витрачає на підтримку системи субсидій. У результаті зниження нормативів суми субсидій зменшаться, але це зменшення буде незначним. 

За даними експертів проекту MERP USAID, норми, які почали діяти з 1 травня, вищі ніж фактичне споживання, українці не вибирають щомісяця таку кількість енергоносіїв. Крім того високі норми демотивують українців економити енергоносії. Саме тому не виключено, що в майбутньому і ці нові нормативи також будуть переглянуті.

Нарахування субсидій з розрахунку реалістичних норм споживання, оплата їх грошовими коштами, створення бази даних субсидіантів – зобов’язання України перед міжнародними кредиторами.

Ключові критерії, які впливають на суму нарахованих витрат на субсидії в Україні – це ціна на газ та доходи населення. Якщо доходи населення продовжать залишатися такими ж низькими, а світові ціни на енергоресурси  зростатимуть – це буде ключовою причиною, з якої українці поповнюватимуть лави субсидіантів.

VoxConnector спеціально для Білозерка.Інфо

останні новини

spot_imgspot_img

Інші новини

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.

З повагою, Редакція bilozerka.info