Які зміни принесе червень: про “комуналку”, виплати та мобілізацію

0
249

Червень принесе чимало змін. Не усі вони будуть приємними. Вже відомо, що  українцям піднімуть тариф на електроенергію і введуть новий вид допомоги переселенцям – компенсацію вартості оренди. Що ще готує нам перший місяць воєнного літа, дізнавайтеся далі.

Тариф на світло

Уряд прийняв рішення підняти електроенергію на 60%. Отже, новий тариф становитиме 4,32 грн за кВт для всіх споживачів незалежно від обсягу споживання. Така вартістість на електроенергію почне діяти вже відсьогодні, з 1 червня. Підвищення тарифу відбулося через обстріли росіян. В Україні зруйновано майже всі ТЕС, тому виник серйозний дефіцит світла.

Але, окрім нової ціни на світло, матимемо і відключення електроенергії влітку. Про це попереджують в Укренерго. Ймовірно, що аварійних відключень вже не можна буде уникнути в червні, коли з настанням спеки споживачі почнуть вмикати вентилятори та кондиціонери. Відтак, уже сьогодні в кожній області України впроваджуються свої графіки відключень.

Моблізація та електронний військово-обліковий документ

18 травня набув чинності законопроєкту №10449, за яким триватиме мобілізація у червні.  Військовозобов’язаним громадянам потрібно оновити дані у ТЦК. Зробити це зобов’язані всі чоловіки віком від 18 до 60 років (крім тих, кого виключено з військового обліку), а також жінки-медики. За неявку у ТЦК та  ігнорування  мобілізаційних зобов’язань передбачено  штраф.

Окрім того закон про мобілізацію скасовує статусу “обмежено придатний до служби” і запроваджує базову військовову підготовку у вишах.

У застосунку «Резерв+» з’явиться електронний військово-обліковий документ. Згенерувати його можна буде з 18 червня. Електронний військово-обліковий документ існуватиме у вигляді QR-коду, відсканувавши який можна буде отримати інформацію про військовозобовʼязаного, призовника або резервіста з реєстру «Оберіг».

У ВОД відображатиметься унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрих-коду, що містить відомості про зазначений документ. Там буде вся інформація про військовозобов’язаного, призовника та резервіста, а саме:

 • ПІБ,
 • дата народження,
 • РНОКПП,
 • інформація про наявність відстрочки,
 • військове звання,
 • військово-облікова спеціальність,
 • відомості про військовий облік,
 • результати медогляду.

Допомога ВПО

Виплати допомоги переселенцям із вразливих категорій продовжаться у червні. Нововведенням стане те, що відтепер почнуть виплачувати допомогу людям, які евакуюються із Сумської та Харківської областей. Також у червні вводиться нова допомога ВПО – субсидія на оренду житла. Тобто,  переселенці платитимуть близько 20-30% від суми орендної плати, а решту компенсує держава.

Пенсії

Від 1 червня відбудеться перерахунок пенсій в Україні. Окремі категорії пенсіонерів можуть розраховувати на доплату у розмірі 1 000 грн. Однак на перерахунок пенсії мають право не усі, а  ті, хто продовжив працювати після призначення пенсії та за час роботи отримав щонайменше 24 місяці додаткового стажу.

Перепризначення субсидії влітку

Українці отримуватимуть субсидію на неопалювальний період. Більшості домогосподарств грошову компенсацію на оплату послуг ЖКГ перерахують автоматично. Проте низці громадян тиаки потрібно переоформити субсидію. За рішенням уряду, домогосподарствам, які отримували допомогу на оплату комуналки за окремим механізмом під час дії військового стану (урядова постанова №215 від 7 березня 2022 р.), упродовж місяця треба звернутися у ПФУ для продовження виплат. Тобто, якщо це не зробити до 1 липня 2024 року, субсидію можна втратити. Йдеться про осіб, які відповідають усім критеріям:

 • одержувачі субсидії чи пільги станом на 24 лютого 2022 року;
 • одержувачі житлової субсидії чи пільги по теперішній час;
 • проживали/проживають на тимчасово окупованій території чи зоні активних бойових дій;
 • з початку війни не зверталися в органи соцзахисту чи ПФУ за перепризначенням допомоги.

Податки

Є ймовірність, що у червні зроблять обов’язковим військовий податок для всіх, зокрема й для ФОПів. Також можливі зміни й у ПДВ. Підвищенння податків пов’язують з серйозним дефіцитом у державному бюджеті та збільшення витрат на військові потреби. Чи будуть введені додаткові податки, стане відомо до кінця червня.

Ціни

Уряд може підняти акцизи на тютюн, алкоголь і паливо, щоб знайти гроші на фінансування армії. У разі підвищення акцизу може здорожчати бензин.

Перекази на картки

Обмежити карткові перекази до суми 100 000 гривень на місяць і кількість переказів  до 30 на місяць планує у червні Нацбанк України. Банк може накласти штраф за переказ з картки на картку, якщо вважатиме операцію підозрілою , приміром, якщо людина не зареєстрована як ФОП, але регулярно отримує великі суми.

Фото: mezha.net

Вища рада правосуддя вчергове перенесла дату відновлення роботи Білозерського районного суду. Цього разу – на 1 серпня 2024 року.

Ворог цілеспрямовано знищує населені пункти Херсонщини.
Мешканцям прифронтової території доводиться жити в умовах постійних обстрілів, часто без світла, води та газу. Проте люди вже пристосувалися до реалій війни.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь