Ср, 22 Січ 25
4.2°C

Як почати жити повноцінно у статусі ВПО?

Наталія Свирида 29 Листопада, 2023

Війна… Ця гірка реальність увійшла у життя українців у лютому 2022 року та  залишається з нами донині. Чи можна звикнути до важкої дійсності та відчувати себе повноцінно, мріяти, діяти, планувати?

37-річна Олена з Чорнобаївської громади не раз задавала собі ці питання. Перший важливий крок, який вона зробила на початку війни – виїхала з окупації. Все її життя вмістилося у дві валізи…

Разом із шестирічним сином жінка знайшла тимчасовий прихисток на Хмельниччині, куди її покликала подруга з коледжу. Херсонців тут дуже добре зустріли, допомогли вирішити першочергові проблеми, підтримали морально. Згодом знайомі порадили їй поїхати до Болгарії.

Через два місяці проживання у сусідній країні жінка зрозуміла, що хоче повернутися в Україну. Так вона знову опинилася у гостинному хмельницькому містечку, де отримала офіційний статус ВПО.  Потім зареєструвалась в місцевому центрі зайнятості, записала сина на додаткові заняття з англійської мови та ментальної математики в місцевому центрі розвитку дитини, познайомилась з іншими переселенцями. Навіть зустріла тут двох землячок. Ці знайомства надзвичайно важливі для вимушених переселенців, адже дають певне відчуття дому.

Крім того, Олена стала на облік в місцевих волонтерських організаціях та періодично отримувала гуманітарну допомогу. Поступово жінка адаптувалася до нового життя та зрозуміла, що скрізь можна знайти своє місце.

Ця історія не про пересічну родину з Херсонщини, яка долає виклики війни, а про те, що кожен із нас проходить сьогодні непрості випробування. Життя у статусі ВПО пов’язане з численними стресовими ситуаціями, однак навіть на чужині можна знайти емоційну рівновагу. Для цього потрібно пройти декілька важливих етапів.

  1. Отримайте допомогу від держави та міжнародних організацій.

Держава та міжнародні організації надають допомогу ВПО у різних сферах, таких як житло, харчування, медичне обслуговування та освіта. Ви можете отримати інформацію про доступну допомогу на веб-сайті Міністерства соціальної політики України або звернутися до місцевого органу соціального захисту населення.

  1. Знайдіть житло.

Ви можете знайти житло в державних або приватних закладах. У першому випадку можна зекономити кошти, у другому – отримати комфорт. Оптимальний варіант, якщо ви тимчасово переїдете жити до ваших родичів чи друзів, або хоча б в те місто чи село, де живе хтось знайомий. Морально вам буде набагато легше та швидше адаптуватися на новому місці.

3.Зареєструйтеся у службі зайнятості

Робота допоможе вам забезпечити себе та свою сім’ю. Ви можете зробити це через службу зайнятості або самостійно. Зареєструватися в місцевому центрі зайнятості можна через додаток «Дія». Це дуже зручно, не треба нікуди їхати та стояти в черзі. У пошуку роботи також можуть допомогти громадські організації, які підтримують ВПО.

  1. Приєднуйтесь до громади, знайомтесь з новими людьми.

Приєднання до місцевої громади допоможе вам відчути себе більш комфортно на новому місці. Ви можете приєднатися до місцевого клубу, організації або просто познайомитися з сусідами.

  1. Не втрачайте надії.

Війна обов’язково закінчиться. Але до моменту повернення додому не треба витрачати дорогоцінний час на розпач та зневіру. Важливо робити все можливе, щоб почати повноцінно жити на новому місці. Спробуйте знаходити радість у кожному дні.

Ось кілька порад, які можуть допомогти вам почати повноцінно жити в статусі ВПО:

  • Займайтеся спортом, йогою, фітнесом або іншими видами діяльності, які вам подобаються. Це допоможе вам зберегти здоров’я та гарний настрій.
  • Допомагайте іншим ВПО. Це дасть вам можливість відчути себе корисним і зробити щось позитивне для інших.
  • Спілкуйтеся зі своїми близькими і друзями, які залишилися вдома. Телефонуйте їм якомога частіше.

Чи зупинилася Олена на Хмельниччині? Ні. Жінка побувала ще у Словаччині та Молдові. Наразі проживає у Мукачеві.

За час війни вона зрозуміла, що подорожувати з дитиною – не так страшно, як здавалося на початку. Головне – знати, що де б ти не був, є люди та організації, які можуть допомогти. Треба просто вчасно попросити про це.

Війна в Україні – це  трагедія, яка змінила долю мільйонів людей. Проте варто пам’ятати, що ви не одні у біді. Повноцінне життя – це не про конкретне місце та час, це про внутрішній стан, який залежить від вас самих. Живіть сьогодні…

Олена Норік

 

 

Наталія Свирида

Статті автора