8.9 C
Kherson
Четвер, 29 Лютого, 2024

Останні новини

Як переживати стрес під час війни

Майже кожен українець відчуває зараз  тривогу, страх та пригнічення, але все це цілком нормально в умовах війни. Головне – не застрягти у болоті негативних емоцій і продовжувати жити фізично і психологічно здоровим життям. Як пережити стрес і взяти під контроль внутрішню тривогу?

Перший місяць війни ми реагували на вторгнення. Потім майже три місяці була рефлексія, коли ми обмірковували, що ж робити далі. Сьогодні відбувається процес реконструкції. Ми втратили відчуття безпеки, адже у кожного були плани на життя, відпочинок, придбання нового житла чи автомобіля. А зараз ми думаємо лише, як нам вижити і що буде далі…

Можливо, ми цього не усвідомлюємо, проте наразі відбувається психологічна адаптація. За даними Соціологічної групи «Рейтинг», люди поступово вирівнюють психоемоційний стан і беруть під контроль стресове навантаження. Якщо у квітні за п’ятибальною шкалою оцінка стресового стану була на рівні 3,5, тобто радше високий рівень, то на сьогоднішній день уже близько 2,9, тобто радше середній рівень.

Проте навіть за умови оптимістичних змін психологічного стану, дуже багато людей скаржаться на втому, почуття виснаженості та поганий сон.

«Наслідки війни для України з одного боку – це травма, але з іншого – це і зростання. Тих, хто впоралися зі стресом, потім чекає посттравматичне відновоення. Ми з цієї війни маємо шанс вийти кращими, сильнішими, на зламі – відновитися», – каже Галина Нетлюх, виконавча директорка Інституту психічного здоров’я УКУ та представниця Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії.

Що радять психологи? Перш за все, пам’ятати про те, що війна прийшла в життя, а не життя є війною. Людина має дозволити собі бути не такою, як в мирний час. Адже почуватися розгубленим, відчувати тривогу – це абсолютно нормально в тих стресових умовах, в яких ми опинилися. Важливо почуватися вільним міняти плани, бути гнучким. Піклуватися про тих, хто потребує цього. Бути чуйним, поступливим, турбуватися про оточення, не створювати зайвих конфліктів. Налагоджувати стосунки із зовнішнім світом і соціалізуватися. Насолоджуватися буденними речами, які досяжні там, де перебуває людина. А ще – смачна їжа, спорт, сон. Дбайте про себе та своїх близьких!

Будьте впевнені, Україна обов’язково переможе!

останні новини

spot_imgspot_img

Інші новини

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.

З повагою, Редакція bilozerka.info