36.5 C
Kherson
П’ятниця, 12 Липня, 2024

Останні новини

Хто має шанси отримати нагороду «Кришталь року»-2019? Громади-номінанти рейтингу бюджетної прозорості

У 2019 році в оцінюванні бюджетної прозорості взяли участь 106 об’єднаних територіальних громад. Найкращих із них вибрати непросто. Однак, оцінювання спирається на струнку методологію і підкріплене даними.  Методологію розробленою Фондом Східна Європа спільно з Громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» у співпраці з Асоціацією міст України за фінансової підтримки Європейського Союзу. Ця ж методологія використовувалася і в минулому році.  Вона дає розуміння, який він – ідеально прозорий бюджетний процес, і відповідь, на якому рівні зараз знаходиться бюджетна прозорість в конкретній громаді. Але найголовніше — процес оцінювання працює як інструмент просування бюджетної прозорості та досягнення «ідеальної картини майбутнього».  Він створює умови для громадського обговорення бюджету, посилює громадський контроль над місцевими фінансами і довіру мешканців до влади. 

Методологія складається із 36 критеріїв, за якими оцінюються всі етапи бюджетного процесу.  По кожному критерію є від 2 до 6 питань із можливими відповідями «так» або «ні». До опитувальника у цьому році додано 2 нових критерії, які стосуються гендерно-орієнтованого підходу в бюджетному процесі.  Загалом в опитувальнику 142 питання. Всі етапи бюджетного процесу оцінюються на відповідність трьом параметрам: (1) відкритість інформації, (2) прозорість прийняття рішень і залучення громадян та (3) застосування інноваційних практик.  Оцінка розраховується за кількістю балів – по одному за питання з відповіддю «так», по нулю – за питання з відповіддю «ні». На деякі питання можлива відповідь «частково». Громади-учасниці оцінювання відповідали на питання, заповнюючи опитувальник та надаючи підтверджувальні документи. Їхні відповіді вносили в онлайн-систему «Оцінка прозорості місцевих бюджетів» та верифіковували експерти Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!». Результат підраховувався в онлайн-системі автоматично.  Переможцями головних номінацій стануть ті громади, які набрали найбільше балів по трьох параметрах. А головна нагорода – «Кришталь року» – дістанеться тій громаді, яка набрала найвищий загальний бал. 

Додатково до головних номінацій спільна команда Програм USAID DOBRE і «U-LEAD з Європою» відібрала низку спеціальних номінацій, щоб відзначити громади, які продемонстрували гарні практики бюджетної прозорості в окремих аспектах бюджетної прозорості. Ці номінанти також визначалися за сумою балів по обраних критеріях. До вашої уваги список номінантів – перших п’ятірок громад у головних та спеціальних номінаціях, в алфавітному порядку.  Це ті 32 громади із 13 областей, які вже є кращими в Україні у відповідних категоріях бюджетної прозорості. На Гала-події «Кришталь року» 19 листопада дізнаємось, хто з них отримає нагороду в кожній із номінацій!

Спеціальні номінації.

«Найкращий бюджет для громадян»

Вознесенська ОТГ Миколаївської обл., Микулинецька ОТГ Тернопільської обл., Ніжинська ОТГ Чернігівської обл., Новопразька ОТГ Кіровоградської обл., Тараканівська ОТГ Рівненської обл. 

«Найбільш креативна інформаційна кампанія збору пропозицій до бюджету»

Вознесенська ОТГ Миколаївської обл., Гречаноподівська ОТГ Дніпропетровської обл., Дмитрівська ОТГ Кіровоградської обл., Лановецька ОТГ Тернопільської обл., Новопразька ОТГ Кіровоградської обл. 

«Найактивніша громада у прийнятті антикорупційних інструментів»: Вижницька ОТГ Чернівецької обл., Дунаєвецька ОТГ Хмельницької обл., Ніжинська ОТГ Чернігівської обл., Троїцька ОТГ Луганської обл., Усть-Путильська ОТГ Чернівецької обл.

«Найкращий новачок в бюджетній прозорості»: Вознесенська ОТГ Миколаївської обл., Лановецька ОТГ Тернопільської обл., Оріхівська ОТГ Запорізької обл., Смолінська ОТГ Кіровоградської обл., Хоросківська ОТГ Тернопільської обл.

«Найкраща громада у гендерно-орієнтованому бюджетуванні»: Баранинська ОТГ Закарпатської обл., Немирівська ОТГ Вінницької обл., Олександрівська ОТГ Миколаївської обл., Софіївська ОТГ Дніпропетровської обл., Чмирівська ОТГ Луганської обл.

«Прорив у бюджетній прозорості»: Байковецька ОТГ Тернопільської обл., Бузька ОТГ Миколаївської обл., Верхнянська ОТГ Івано-Франківської обл., Вишнівецька ОТГ Тернопільської обл., Царичанська ОТГ Дніпропетровської обл.

Найкращі громади у номінації «За запровадження учасницького аудиту» будуть оголошені на церемонії. 

Головні номінації. 

«За відкритість бюджетної інформації в громаді»: Баштанська ОТГ Миколаївської обл., Дунаєвецька ОТГ Хмельницької обл., Маловисківська ОТГ Кіровоградської обл., Немирівська ОТГ Вінницької обл., Тульчинська ОТГ Вінницької обл. 

«Найкраще залучення громадян до бюджетного процесу в громаді»: Баштанська ОТГ Миколаївської обл., Музиківська ОТГ Херсонської обл., Слобожанська ОТГ Дніпропетровської обл., Чмирівська ОТГ Луганської обл., Шумська ОТГ Тернопільської обл.

«Найбільш інноваційні практики бюджетної прозорості в громаді»: Іванівська ОТГ Тернопільської обл., Лановецька ОТГ Тернопільської обл., Микулинецька ОТГ Тернопільської обл., Царичанська ОТГ Дніпропетровської обл., Чмирівська ОТГ Луганської обл.

«Кришталь року – 2019»: Баштанська ОТГ Миколаївської обл., Вишнівецька ОТГ Тернопільської обл., Немирівська ОТГ Вінницької обл., Слобожанська ОТГ Дніпропетровської обл., Чмирівська ОТГ Луганської обл.

****

Премія «Кришталь року» та оцінка бюджетної прозорості 2019 року – це партнерська робота Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через консорціум виконавців програми USAID DOBRE, Представництва Європейського Союзу через Програму «U-LEAD з Європою» і  громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» Індекс прозорості місцевих бюджетів та методологію його оцінювання розроблено Фондом Східна Європа спільно з Громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» у співпраці з Асоціацією міст України за фінансової підтримки Європейського Союзу.

останні новини

spot_imgspot_img

Інші новини

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.

З повагою, Редакція bilozerka.info