
Воєнний злочин та екоцид: друга річниця російського теракту на Каховській ГЕС
Знищення греблі Каховської гідроелектростанції російськими окупантами є воєнним злочином та актом екоциду, здійсненним о 2.50 6 червня 2023 року.
Сьогодні, у другу річницю російського теракту, пригадаймо події тих страшних днів та важкі долі наших земляків, які назавжди змінила “велика вода”.
Підірвана та знищена російськими загарбниками гребля Каховської ГЕС спричинила катастрофу, у зоні якої опинилося 16 тисяч людей та близько 80 населених пунктів.
Унаслідок повені затопило 4 тисячі будинків. 33 особи загинули, а 28 – були поранені. 158 осіб зникли безвісти (розшукати вдалось лише 64 із них). І це дані з українських джерел. Ми досі точно не знаємо, скільки людей загинули на лівому березі Херсонщини через підрив Каховської ГЕС, бо окупанти приховують правду.
А тоді, два роки тому, за кілька годин 600 квадратних кілометрів Херсонської області опинилися під водою. Це 8 тисяч гектарів полів, 55 тисяч гектарів лісів, 96 тисяч гектарів заповідних земель.
Рятувальну операцію в області проводили сотні фахівців та волонтерів. Завдяки їм евакуйовано з небезпечних місць 3733 місцевих мешканців.




Міністерство довкілля України оголосило, що сума прямих збитків від катастрофи становить близько 14 млрд доларів.
Унаслідок теракту російської армії на Каховській ГЕС постраждали 13 населених пунктів у Білозерській, Дар’ївській та Чорнобаївській громадах, повідомила Херсонська РВА.
У Білозерській громаді, а саме у Білозерці, Дніпровському, Кізомисі, Велетенському та Береговому, були підтоплені 116 домогосподарств, де проживало 238 людей.
На території Дар’ївської громади був підтоплений 251 будинок – у Дар’ївці, Микільському, Понятівці, Федорівці, Інгульці, Ясній Поляні та Зарічному. Домівок лишилися 446 осіб.
У Чорнобаївці через підтоплення пошкоджені 19 будинків, у яких жило 36 місцевих мешканців.
Відомо, що 18 482 жителям Херсонської області та 1035 жителям Миколаївської області держава виплатила понад 97,5 мільйонів гривень. Постраждалі отримали по 5 тисяч гривень.

6 червня 2023 року очільник “Укргідроенерго” Ігор Сирота заявив, що відбудова ГЕС розпочнеться одразу після деокупації лівобережної території Херсонщини. Він оцінив тривалість відбудови в 5 років та вартість у діапазоні 0,8–1 млрд доларів США.
Унаслідок підриву Каховської ГЕС Херсонщина втратила зрошення. За попередніми підрахунками, для того, щоб на правобережжі провести першочергові заходи та його відновити необхідно приблизно 100 мільйонів гривень, говорить виконувач обов’язків директора департаменту сільського господарства та зрошення Херсонської обласної державної адміністрації Дмитро Юнусов.
На берегах колишнього Каховського водосховища відбулася цікава трансформація: майже через рік мушлі вкрили ґрунт, а біла верба активно проростає із сухого дна. Різноманітність флори вражає: на першому місці – верба, що досягає висоти від 2,5 до 3 метрів, а також водяний щавель та західний каркас.


Якщо вони будуть далі так швидко рости, то через 10–20 років на місці Каховського водосховища сформуються типові заплавні вербові ліси, вважають науковці.
Нещодавно Фонд громади Херсону “Захист” провів опитування щодо ставлення мешканців Херсонщини до перспектив відновлення Каховської ГЕС. 63% виступили за будівництво нових гідротехнічних споруд із меншим масштабом затоплення, решта респондентів вважає, що не потрібно проводити жодних відновлювальних робіт.
Наше видання неодноразово писало про людей, які втратили все через підрив Каховської ГЕС, але залишаються на малій Батьківщині, щоб допомагати землякам, або й самі отримують волонтерську допомогу.
- “Моє місце тут – на Херсонщині”. Історія рятувальника 5-ї Білозерської ДПРЧ. Старший рятувальник Білозерської 5-ї ДПРЧ Володимир Пискун продовжує служити людям, хоча в самого війна відібрала майже все. Після підриву окупантами Каховської ГЕС вода зруйнувала його дім на лівобережжі Дніпра, однак як тільки ЗСУ звільнили правобережжя, Володимир повернувся на Херсонщину – туди, де найбільше потрібна допомога.
- Врятувати з пекла: як волонтер з Херсона допомагає цивільним під обстрілами. Коли ворог підірвав Каховську ГЕС, херсонський волонтер Андрій Пєтухов одразу зібрав друзів, щоб рятувати людей із підтоплених районів Херсона та окупованого лівого берега. Тоді волонтерам вдалося евакуювати 21 людину – 10 дітей, 11 дорослих, а ще двох песиків.
- Життя на межі між відчаєм та надією. Анна Євдокімова та її родина з Білозерки пережила те, що важко уявити: їхній будинок постраждав після підриву Каховської ГЕС, а згодом окупанти скинули на нього авіаційну бомбу.
- “Стіни можна відбудувати, а сина вже не повернути!” – історія Наталі Глазової з Микільського. Мешканка села Микільське Дар’ївської громади, підприємиця Наталя Анатоліївна Глазова втратила дім, який після підриву Каховської ГЕС безжально змила вода… А у жовтні 2024 року під час обстрілу загинув її 38-річний син Олександр.
- Як людяність перемагає біду: волонтер зі Львова допоміг відновити підтоплене житло мешканці Білозерки. У червні 2023 року, коли окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС, відео про порятунок мешканки Білозерки Ольги Оттєвої та її собачки облетіло соцмережі. Тож його побачив волонтер зі Львова Роман Файний, який пізніше допоміг постраждалій маломобільній жінці у відновленні оселі.