Відбудова закладів освіти на Херсонщині: чому може стати краще, ніж було

0
235

Відновлення повноцінної роботи освітніх закладів на Херсонщині – важлива складова загального процесу відбудови регіону. Саме від функціонування  шкіл та дитячих садочків залежить перспектива повернення до громад родин із дітьми. Великі надії на відбудову навчальних закладів покладають мешканці Киселівського старостату Чорнобаївської громади. Наразі тут триває капітальний ремонт дитячого садочка “Сонечко”.

Згідно з тендерною документацією на порталі Прозоро, на реалізацію проеєкту виділено понад 31 мільйон гривень. Замовник робіт  – Чорнобаївська сільська військова адміністрація.

Переможцем тендеру на капітальний ремонт дитячого садка стало ТОВ “Атлас Буд-Про”, яке раніше виконувало будівельні роботи лише на Харківщині. Компанія має капітально відремонтувати приміщення ясел-садка, провести монтажні роботи водопровідної системи, вентиляції, опалення, системи електропостачання, пожежної сигналізації, полагодити дах і здійснити благоустрій території.

Як повідомив заступник голови Херсонської ОДА Володимир Клюцевський на своїй офіційній сторінці у Фейсбуці, наразі будівельники відремонтували тут покрівлю, встановили вікна, утеплили фасад, змонтували нову систему опалення. Також у садочку розпочали внутрішні штукатурні роботи, проводять електромережу, роблять підлогову стяжку та облаштовують зовнішні ґанки. Повністю відбудувати заклад планують до кінця цього літа.

Фото: Володимир Клюцевський, Фейсбук

 

“Сонячне” минуле

До повномасштабної війни Росії проти України Киселівський ясла-садок “Сонечко” був справжнім центром освіти та дозвілля для сільської малечі. Сучасний і комфортний дошкільний заклад з новими меблями та іграшками, зручними ігровими майданчиками просто обожнювали місцеві дітлахи.

Мешканка Киселівки Юлія, мама трьох дітей, згадує про те, з яким захватом її менші син та донька відвідували садочок.

“Ми любили наш садочок: такий гарний, доглянутий, зручний. Знаєте, навіть у Херсоні не скрізь є дошкільні заклади такого рівня.
Зараз моєму сину Івану 6 рочків, доньці Олександрі – 4. У нас були дуже хороші виховательки, привітні та професійні. Тут добре готували до школи, вивчали англійську мову та проводили яскраві заходи. Дуже хочеться, щоб все це відновили для інших наших маленьких односельців”, – ділиться багатодітна матуся.

Фото з особистого архіву Юлії.

Як розповіла виконуюча обов’язки завідуючої Киселівським ясла-садком Альона Козак, до війни у закладі працював хореографічний, спортивний та образотворчий гуртки, проводилися заняття з логопедом. У садочку був зроблений якісний ремонт. Функціонували 5 груп, які відвідували 100 дітей. Особливу увагу приділяли вихованцям з інклюзивними потребами, для яких створили окрему групу.

Напередодні повномасштабного вторгнення Киселівський ясла-садок виграв тендер на ремонт кухонних приміщень. Для закладу закупили нові навчальні матеріали, іграшки, облаштували інтерактивні зони. У кожній групі були сучасні телевізори.

За словами пані Альони, до садочку навіть був організований підвіз вихованців із сусідніх сіл, який здійснював шкільний автобус. Дітей доставляли із Клапаїв, Зеленого Гаю та Барвінку.

 

До Киселівки повертаються родини з дітьми

Під час окупації Чорнобаївської громади військові РФ пограбували заклад. Російські солдати виносили  все, що можливо, псували книжки,  іграшки та дитячі костюми.

Частину майна вдалося врятувати завдяки працівникам закладу, які до приходу «гостей» встигли заховати найбільш цінні речі по домівках. Проте захистити садочок від ворожого вогню було неможливо… У березні 2022 року внаслідок влучання російського снаряда у закладі був пошкоджений дах та одна із груп.

Ворог, який годував місцевих мешканців обіцянками щасливого та заможного життя під триколором, приніс у громаду лише смерть та розруху…

На щастя, часи поневолення залишилися для місцевих мешканців позаду. Сьогодні садочок поступово відбудовують. Разом із процесом відновлення у працівників “Сонечка” посилюється надія на повернення до роботи, адже наразі тут працює лише технічний персонал.

Станом на 15 березня 2024 року у Киселівці мешкає 80 дошкільнят, серед них багато дітей-ВПО з Тягинки, Антонівки та Білозерки. Всі вони дуже потребують спілкування з однолітками та охоплення професійною дошкільною освітою.

“Зараз до Киселівки навіть із-за кордону повертаються родини з маленькими дітками, бо ситуація в нас відносно спокійна. Ніщо не може замінити людям відчуття дому… У багатьох місцевих мешканців вціліли будинки, так що жити є де. А якщо б з’явилася можливість відкрити садочок і школу – взагалі було б чудово. Але, звісно, зробити це можна буде лише після покращення безпекової ситуації загалом”, – ділиться Альона Козак.

До речі, у відновленні будівлі садочку активну участь беруть і робітники закладу, і батьки вихованців. Йдеться про прибирання території від завалів та сміття, а також виніс меблів із приміщень.

Що стосується залучення до відновлення закладу благодійників, адміністрація садочку планує звернутися за відповідною допомогою після завершення будівельних робіт.

 

Питання безпеки дітей – пріоритетні

Важлива умова відкриття шкіл та садочків у звільнених громадах Херсонщини  –  облаштування у приміщеннях закладів захисних споруд. Ця складова врахована і у відбудові Киселівського ясел-садка. Укриття планують облаштувати поряд із дошкільним закладом.

“У нас є два укриття у навчальних закладах, вони добре відремонтовані, можуть приймати учнів та вихованців. Але школи та садочки можуть відкритися тільки якщо ми будемо за 40 кілометрів від лінії фронту, бо все-таки потрібен час, щоб добігти до укриття. А в нас прилітає за кілька секунд, так що ніхто не встигне. Тож поки діти навчаються онлайн”, – зауважив начальник відділу освіти та гуманітарного розвитку Чорнобаївської сільської ради Олег Касаткін.

За інформацією Херсонської РВА, сьогодні в районі ведеться активна робота щодо підвищення рівня безпеки у звільнених населених пунктах району, зокрема, враховуючи перспективу повернення до очної форми навчання.

Протягом 2023 року найпростіше укриття (підвал) на 106 чоловік облаштували у Музиківському ясла-садку “Малятко” та протирадіаційне укриття на 360 осіб в будівлі Музиківського ліцею. Останній проект вдалося реалізувати завдяки співпраці місцевої адміністрації з ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” за підтримки Save the Сhildren.

Аналогічний проєкт реалізували і в Білозерській територіальній громаді. Завдяки зусиллям громадських активістів, благодійників та представників місцевої влади тут облаштували укриття у Миролюбівському ліцеї. Спонсорські  кошти на втілення ініціативи склали 370 тис. грн.,  співфінансування з місцевого бюджету – 380 тис. грн.

Також за кошти Білозерської селищної ради у розмірі понад 273 тис. грн здійснили ремонт укриття у Надеждівському ліцеї.

У Дар’ївській громаді сьогодні триває капітальний ремонт у підвалі Лиманецького ліцею, який може бути використаний як найпростіше укриття.

У Чорнобаївській громаді завершена реалізація проєкту з облаштування найпростішого укриття цивільного захисту на базі філії “Благодатнівська початкова школа” Посад–Покровської опорної гімназії. Триває розробка проєктно-кошторисної документації по облаштуванню укриття у Киселівському ліцеї.

На фото: відремонтоване укриття у Благодатнівській школі, Херсонська ОВА.

Наразі продовжується капітальний ремонт захисних споруд цивільного захисту у Білозерському ліцеї №1 ім. О.Я.Печерського, Станіславському ліцеї ім. К.Й.Голобородька та Музиківському опорному ліцеї.

 

Перспективи відновлення освітніх закладів у Херсонському районі

 “Російськими обстрілами у Херсонському районі пошкоджено 29 шкіл, 24 садочки, заклад позашкільної освіти, ІРЦ, та дві ДЮСШ. Повністю зруйновано 4 школи, заклад дошкільної освіти та заклад позашкільної освіти”, – повідомив начальник Херсонської РВА Михайло Линецький.

З вересня 2023 року на території району дистанційно почали працювати 2 садочка з 52 (50 – перебувають на простої). У цих закладах в онлайн-форматі освітні послуги отримує 31 дитина.

Онлайн-заняття для 8583 здобувачів освіти проходять у 32 школах району з 47 (15 шкіл – на простої). Кількість працівників у цих навчальних закладах складає 854 особи. Також у Херсонському районі працює 2 інклюзивно-ресурсних центри (ІРЦ), у яких в онлайн-форматі навчаються 149 дітей, заняття проводять 7 педагогів. Два заклади позашкільної освіти та дві дитячо-юнацькі спортивні школи перебувають на простої.

З 1 вересня 2023 року у школах району організовано інклюзивне навчання для 129 дітей з особливими освітніми потребами.

У разі покращення безпекової ситуації та облаштування укриттів, частина навчальних закладів на території району готова буде повернутися до очної форми навчання.

Хто допоможе?

За інформацією Міністерства освіти та науки України, внаслідок війни в Україні повністю зруйновані майже 400 закладів освіти. Станом на лютий 2004 року пошкоджень зазнала кожна сьома школа. Світовий банк оцінює вартість відновлення освітньої інфраструктури України майже у 14 мільярдів доларів.

Участь у відбудові освітніх закладів наразі готові взяти державні структури та іноземні партнери нашої країни. Зокрема, у 2024 році уряд планує витратити 2,5 мільярди гривень на облаштування захисних споруд у закладах освіти. Ще 5 млн євро на реконструкцію та адаптацію зруйнованих шкіл і дитячих садків в Україні шляхом встановлення в них укриттів виділяє Литва.

Надію на відновлення освіти на Херсонщині дає успішний досвід інших регіонів України, зокрема, Київщини. Як повідомили у Київській ОДА, станом на середину лютого 2024 року, через війну, на Київщині були зруйновані або пошкоджені 244 школи, дитячі садочки, заклади позашкільної та професійно-технічної освіти. На цей час вже відновлено частково або повністю 198 таких об’єктів, зокрема 122 школи та 71 дитячий садок.

Як пише видання nv.ua, у селі Богданівка Броварського району Київської області почали відбудовувати дитячий садок, зруйнований росіянами під час окупації. Мережа компаній Кока-Кола інвестувала у відбудову закладу 3 мільйони доларів. Проєкт реалізовуватиме партнер компанії  – Український Червоний Хрест.

Фото: Coca-Cola

На початку повномасштабного вторгнення село Богданівка разом з 17 іншими населеними пунктами Великодимерської об’єднаної територіальної громади Київщини опинилось в російській окупації. У місцевій школі війська РФ облаштували штаб, а дитячий садочок перетворили на склад боєприпасів. 29 березня 2022 року під час відступу війська РФ пограбували приватні будинки та спалили місцеву школу й дитячий садок. Оскільки у дошкільному закладі залишалися російські боєприпаси, підпал спровокував вибух і детонацію понад 1000 снарядів. Більше ніж 70 будинків залишилось без вікон, у багатьох оселях знесло дахи, а від дитячого садка залишилось лише дві стіни.

Сьогодні у селах Великодимерської громади все менше фізичних згадок про чорні дні російські окупації. Продовжується відновлення приватних будинків, на черзі – ремонт школи та відбудова садочка. Дошкільний заклад, який почали будувати, зможе прийняти 80 дітей. Садочок матиме актові зали, ігрові кімнати, буде оснащений укриттям, побудованим за усіма сучасними стандартами. Відкрити заклад планують у другій половині 2025 року.

Процес відбудови закладів триває і на Миколаївщині. Зокрема, у селі Зелений Гай Шевченківської громади, яке майже дев’ять місяців було прифронтовим. Внаслідок російських обстрілів від місцевої школи залишились самі руїни, – повідомляє Суспільне. Новини. Невтішна доля спіткала і дитячий садок “Сонечко”. Дошкільний заклад зруйнували російські снаряди. Відновлювати будівлю за рахунок коштів місцевого бюджету почали у вересні 2023 року. Цієї осені тут вже планують приймати дітей.

Мешканці Херсонщини сподіваються, що після звільнення лівобережної частини області процес відбудови в регіоні набере нових обертів. Люди покладають у цьому великі надії на допомогу держави та спонсорів. Досвід відновлення Киселівського “Сонечка” може стати корисним для інших громад Херсонщини, які сьогодні потерпають від ворожих обстрілів.

Олена Бджола

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь