Міністерство внутрішніх справ пропонує прийняти законопроєкт “Про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки”. У його межах система відеостеження з’явиться у громадських місцях, що дозволить краще стежити за безпекою. Проте такий всебічний контроль має і недоліки – наприклад, порушення права на приватність.
Детальніше про новації розповіло видання “Експрес”.
На думку правозахисників, законопроєкт суперечить Угоді про асоціацію з ЄС та міжнародно-правовим зобов’язанням України. Правоохоронці матимуть доступ до всіх приватних камер, який наразі можливий лише після санкції суду. Також поліція зможе ідентифікувати людей та їхні автівки у публічних місцях за допомогою біометричних даних.
Відеонагляд порушує й особистий простір людини. Він може призвести як до зловживання владою і вчинення незаконних дій, так і до хакерських атак та витоків конфіденційної інформації.
Серед переваг законопроєкту – більш швидке розкриття злочинів та пошук зниклих осіб, а також використання матеріалу під час судових процесів.
Тим не менш, невідомо, скільки грошей треба витратити на систему відеомоніторингу, оскільки у документі ця сума не зазначена.
“Законопроєктом мало б бути врегульовано, хто матиме доступ до зібраних матеріалів, як їх можна використовувати, де вони зберігатимуться, хто контролюватиме систему і за неї відповідатиме. Це ключові вимоги законодавства ЄС”, – повідомив експерт Центру громадянських свобод Володимир Яворський.
Відеомоніторинг зможе виявляти і осіб, які ухиляються від військової служби. Зібрані біометричні дані з реєстрів та відеокамер використає робот для того, щоб визначити місцеперебування людини.
Системою відеоспостереження наразі користуються у багатьох країнах. В основному за її допомогою спеціально створений орган розслідує злочини.
“Наприклад, Велика Британія має одну з найбільших у світі мереж відеоспостереження. Лондон є прикладом міста, де камери встановлені майже скрізь — на вулицях, площах, у метро”, – додав адвокат Дмитро Франчук
Він зазначив, що Італійський Мілан запровадив систему “розумних” камер, які не лише записують відео, а й аналізують його в реальному часі. Відеоспостереження з аналітичними функціями допомагає ідентифікувати підозрілу поведінку або рухи, що можуть вказувати на злочинну діяльність. Камери здатні автоматично викликати поліцію у разі виявлення таких дій.
- До Дар’ївської громади доставили три системи зберігання енергії. Ними користуватимуться у місцевій амбулаторії. Обладнання надали американський благодійник, Міністерство цифрової трансформації України та БО “Благодійний фонд Євгена Пивоварова”.
- Жителі Музиківки та Білозерки взяли участь у Всесвітньому Дні прибирання. У Білозерці робітники Херсонської РВА прибрали територію управління соціальної політики. Музиківку від сміття очищували працівники Музиківської СВА та сільської ради.
- Білозерська громада отримала малотоннажний самоскид. Техніку використовуватимуть комунальники. Самоскид надійшов із Японії.