
Чому у Дар’ївській громаді блокується будівництво укриття
Станом на початок 2025 року у Дар’ївській ТГ мешкає 5100 людей, з них 800 дітей. На даний час громаді налічується три проблемні укриття, в яких роботи не завершені через судову тяганину. Щодо четвертого – думки місцевої влади та прокуратури щодо доцільності ремонту й облаштування кардинально розходяться. Тож його фактично на даний час не існує.
Про це повідомляє МОСТ.
Зокрема йдеться про укриття у навчальному закладі громади, в дитячому садочку одного з населених пунктів та в підвалі ліцею. У всіх закупівлях на “Prozorro” тендер щодо ремонту сховищ вигравав один підрядник – “Будівельна фірма “Сотий Дім”. Компанія створена у квітні 2023 року, а її власницею є мешканка Херсона Ірина Сабадаш. Однак із тих чи інших причин з “доброї руки” прокуратури, або аудиторської фірми ремонтні роботи зупинені. Результат – ворог обстрілює, а населення виживає без укриттів.
Як повідомив Анатолій Дідур, перед укладанням договору сільська рада надсилала листи підрядникам, які працюють в області, аби дізнатися їх готовність проводити роботи в Дар’ївській громаді, проте на запит відгукувалася лише “Будівельна фірма “Сотий Дім”. Причина – співробітники мешкають в Дар’ївці, тому не треба витрачатися на логістику і проживання. Тож на практиці виглядало все так: спочатку сільрада знаходить підрядника, укладає договір, а потім його публікує. Так на трьох об’єктах виявився переможцем у тендерній закупівлі один і той самий підрядник.
У лютому 2024 року прокуратура подала позов до суду, аби визнати протиправною бездіяльність Дар’ївської сільради через те, що ще одне укриття перебуває у неналежному стані. У травні суд зобов’язує керівництво громади навести лад в укритті. У результаті, Анатолія Дідура оштрафували на 5 тис. грн за те, що він нібито відмовляється проводити роботи з облаштування укриття. Начальник Дар’ївської ОВА у коментарі виданню розповів:
“Вони (працівники прокуратури, – МОСТ) навіть не бачили це укриття. Воно перекрите пустотілими плитами. Саме укриття – це коридори. Якщо ми встановимо обладнання, якого потребує протирадіаційне укриття, вільного місця залишиться 10-20 м2. За приблизними підрахунками, сума ремонту цього укриття – 10-14 млн грн. Тобто, ми зробимо укриття за 10 млн на 1000 людей, чи нам робити за 14 млн на 20 людей, як бажає цього прокуратура? Вони хочуть “поставити галочку”, що мене зобов’язали…”.
За словами очільника Дар’ївської СВА, наразі у цьому населеному пункті розглядається питання будівництва повноцінного протирадіаційного укриття. Торік у березні на виготовлення проєкту землеустрою було витрачено 34,9 тисяч гривень.
За інформацією начальника Херсонської ОВА Олександра Прокудіна, протягом 2023-2024 року окрім Дар’ївської громади Херсонська обласна прокуратура зареєструвала понад 90 кримінальних проваджень за нібито встановленими фактами розтрати та привласнення бюджетних коштів посадовцями ХОВА та керівниками громад.
Також у реєстрі судових рішень є провадження щодо зобов’язання громад привести до ладу укриття у Музиківській, Білозерській та Чорнобаївській громадах.
- У 2024 році у Херсонській області встановили 81 мобільне бетонне укриття. 125 сховищ у регіоні відремонтували. Загалом на їхній ремонт було витрачено 236 мільйонів гривень.
- На мобільні укриття для звільнених громад Херсонщини з держбюджету витратили понад 7 мільйонів гривень. Відповідну програму реалізовує Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської ОДА.
- Дві мобільні захисні споруди з’являться у Чорнобаївці. Постачання та монтаж конструкцій проведе ТОВ “Мирадима”. Фірмі заплатять 750 тисяч гривень.