Чт, 5 Гру 24

У Томинобалківському старостаті залишилася половина населення

Наталія Свирида 29 Червня, 2024

Окупація та активні бойові дії на Білозерщині спричинили масову міграцію населення. Через складну безпекову ситуацію у трьох населених пунктах Томинобалківського старостату  кількість мешканців скоротилася майже вдвічі.

“Із початку війни з нашого старостату виїхало приблизно 45 % населення. У Томиній Балці, наприклад, наразі мешкає лише 650 людей, до повномасштабного вторгнення було 1100. Більшість людей, що залишилися, ‒ це пенсіонери, які виживають за рахунок власного підсобного господарства та гуманітарної допомоги. Також у старостаті мешкає майже 150 ВПО. Люди вимушені евакуюватися з прибережних населених пунктів Білозерської громади”, – говорить староста Томинобалківського округу Микола Любченко.

За словами керівника, місцеві мешканці регулярно отримують гуманітарну допомогу від GEM та ADRA. Представники організації “Людина в біді” нещодавно роздавали памперси та гігієнічні набори для маломобільних жителів громади. Також ГО “Десяте квітня” надавали схожу допомогу людям з інвалідністю.

Безпекова ситуація в окрузі, порівняно із прибережними населеними пунктами громади, відносно спокійна. Хоча періодично ворожа зброя дістає і сюди.

“По-різному у нас буває. Дуже багато ворожих дронів літає – і розвідувальних, і камікадзе, і з гранатами. Окупанти можуть атакувати мирні населені пункти старостату будь-якої миті, адже ми знаходимося майже на лінії фронту”, – говорить Микола Любченко.

Для підвищення рівня безпеки у Томинобалківському старостаті встановлені габіони та одне мобільне бетонне укриття. Щоправда, останнє потребує ремонту…

Медичні послуги місцевим мешканцям надають працівники ФАПу. Також сюди часто приїжджають представники Червоного Хреста України, спеціалісти з обласних медзакладів, а також лікарі-волонтери.

До Херсона місцеві мешканці можуть дістатися на автобусі, який здійснює один рейс на день. А от до Миколаєва доставляють лише приватні перевізники. На жаль, у старостаті немає соціального транспорту, який дуже потрібен вразливим категоріям населення.

Серед гострих проблем – заборгованість населення за комунальні послуги.

 “Деякі абоненти не сплачують нашим комунальникам уже третій рік. Люди забувають, що від цього зокрема залежить ремонт застарілого водопроводу, який часто виходить з ладу. Благодійники надавали нам насоси, але вони теж ламаються і їх треба лагодити. От зараз уже три насоси на перемотці”, – ділиться староста.

Аварії на лінії електропередачі та водопроводі у Томинобалківському старостаті ремонтують самотужки. Завдяки цьому вода та електроенергія тут є майже цілодобово. У складніших випадках місцевим ремонтникам допомагають обласні служби.

“Сьогодні важко говорити про повноцінну відбудову, але ми все одно потроху замислюємося про подальше мирне життя та розвиток старостату. У селі є такі об’єкти, які стояли закинуті ще до війни. Наприклад, громадська їдальня. Її власник нічого не робить. Ми б могли викупити це приміщення і зробити там щось суспільно-корисне. Мріємо про відремонтовані дороги та відновлення інфраструктури, щоб інвестори зайшли до нас… Усе це обов’язково буде після Перемоги!”, – впевнений Микола Любченко.

 

Олена Бджола

 

Наталія Свирида

Статті автора