Нд, 15 Гру 24
-1.3°C

У Дар’ївській громаді впроваджують телемедицину

Наталія Свирида 29 Жовтня, 2023

Мешканці звільнених громад Херсонщини, які пережили важкі часи окупації, потребують сьогодні посиленої уваги з боку медиків. Особливо гостро це питання стоїть для жителів віддалених населених пунктів області. Вирішити проблему з медичним обслуговуванням відповідної категорії населення можна з допомогою телемедицини. Сучасні методи дистанційної діагностики та консультування впроваджуються сьогодні у Дар’ївській громаді.

Взагалі телемедицина – це комплексне поєднання технологій та заходів, пов’язаних із наданням медичної допомоги, з використанням засобів дистанційного зв’язку у вигляді обміну електронними повідомленнями. З допомогою новітніх методів можна отримувати фахові консультації, не виїжджаючи із громади. А це вкрай важливо в реаліях війни, пов’язаними зі браком медиків на місцях, складною безпековою ситуацією та перебоями у рухові громадського транспорту.

На початку жовтня переваги телемедицини відчули на собі мешканці одного з населених пунктів Дар’ївської громади. Протягом декількох тижнів місцеві жителі отримують лікарські консультації від спеціалістів з усієї України. Відповідна можливість з’явилася завдяки організації Help Ukraine Casers, яка займається наданням медичної допомоги та медичною евакуацією на деокупованих територіях.

На реалізацію проєкту щодо впровадження телемедицини Help Ukraine Casers отримала спеціальний грант від Програми підтримки організацій громадянського суспільства в Україні, який фінансується British Embassy Kyiv. Програма впроваджується Crown Agents у партнерстві з International Alert та у співпраці з Crown Agents in Ukraine.
Як розповів директор Help Ukraine Casers Євген Урсалов, Дар’ївську громаду відібрали для участі у проекті, оскільки вона відповідала необхідним вимогам.

“Ми шукали на деокупованій території Херсонської області такий населений пункт, де попри все проживає досить багато мешканців, які потребують медичних послуг. Там, де є відповідне приміщення, працюють фахівці середньої медичної ланки, але бракує лікарів. Раніше ми привозили сюди лікарів-волонтерів. А коли поспілкувалися з місцевими медсестрами, з адміністрацією громади та Департаментом охорони здоров’я Херсонської ОВА, зрозуміли, що це саме те місце, яке нам потрібно”, – говорить Євген Урсалов.

Напередодні відкриття кабінету телемедицини місцеві спеціалісти склали іспити та підтвердили своє вміння працювати з технічними та електронними медичними приладами.


Подібні телемедичні кабінети відкриті командою Help Ukraine Casers і на звільнених територіях Донецької та Харківської областей.

“Ми збираємося на онлайн-наради разом із працівниками інших 7 кабінетів телемедицини. Кілька місяців будемо координувати даний заклад, а потім, скоріше за все, при успішній роботі, цей заклад піде “у вільне плавання” і буде працювати на користь громади без нашого супроводу”, – ділиться директор Help Ukraine Casers.

Про роботу кабінету телемедицини у Дар’ївській громаді розказали його співробітниці – Ольга Корольова та Ольга Ведмецька. Жінки і до війни працювали у сільській медицині, а зараз поєднують роботу у ФАПі з обслуговуванням пацієнтів за допомогою телемедицини.

Сьогодні місцеві жителі можуть прямо на місці здати аналіз крові й дізнатися свої показники холестерину, гемоглобіну, сечової кислоти, цукру тощо. Також на базі медзакладу здійснюють аналіз сечі на 11 показників. І вже зі “свіжими” даними можна йти на консультацію до лікаря онлайн, щоб отримати правильний діагноз.

 

“У нас у телемедичній кімнаті є електронний стетоскоп. Лікар може за сотні кілометрів послухати серце або легені пацієнта. Ми робимо запис звуку та надсилаємо спеціалісту.
Маємо електронний спірометр для вимірювання об’єму легень та швидкості повітряного потоку під час видиху, а також електронний отоскоп, щоб дослідити вуха, горло та ніс пацієнта», – говорить Ольга Корольова.

 

Благодійники разом із медичним устаткуванням і ноутбуком надали для кабінету телемедицини генератор і Starlink, без яких робота центру у сьогоднішніх умовах була б неможливою.

«Прийом у нашому центрі проходить наступним чином. Пацієнт приходить до нас, реєструється, а ми підбираємо йому зі списку лікарів необхідного спеціаліста і записуємо на прийом. Частіше він проходить о другій половині дня. Деякі вузькі спеціалісти потребують направлення сімейного лікаря, тож допомагаємо його отримати або звертаємося до лікарів-волонтерів, без направлення. Робимо необхідні обстеження і виходимо через Zoom-конференцію на прийом до лікаря», – каже Ольга Ведмецька, яка займається реєстрацією пацієнтів.

Наразі серед жителів Дар’ївської громади найбільш затребувані ортопедичні, ендокринологічні та дерматологічні консультації. Також місцеві звертаються із запитами щодо медичної допомоги для дітей.

«В період окупації з нашого села виїхало відсотків 20. Багато хто вже повернувся. Оскільки безпекова ситуація більш-менш нормальна, дітей живе багато. Тож консультації лікарів потрібні людям різного віку. До нас навіть звертаються із сусідніх громад, і ми нікому не відмовляємо.
Нам, можна сказати, пощастило, що тепер маємо у громаді телемедичний кабінет. Людям подобається, адже отримати консультацію у найкращих лікарів країни – це зручно, безкоштовно і швидко», – розповідає Ольга Корольова.

Договір про співпрацю із благодійниками в рамках проєкту сільська рада підписала на 5 місяців. У лютому місцевий центр телемедицини звітуватиме про виконану роботу. Впевнені, що результативність діяльності кабінету буде дуже високою.

Олена Бджола

Наталія Свирида

Статті автора