Треба дати людям більше реальних приводів для надії – керівник ГО «Місто сили» Євген Гілін
Нещодавно громадська організація “Місто сили” запустила новий напрямок своєї діяльності, пов’язаний з наданням безкоштовної правової допомоги. Правильне подання повідомлення про пошкодження або знищення нерухомості, підготовка всіх необхідних документів для внесення претензій українців до державного та міжнародного реєстрів збитків для отримання компенсації – ці та інші питання допоможуть розв’язати спеціалісти у межах проєкту “Право на відновлення”.
Про важливість цього починання для жителів деокупованої Херсонщини та багаторічну працю ГО задля розвитку нашої області наше видання дізнавалося у голови організації Євгена Гіліна.
– Пане Євгене, добрий день! Ваша ГО започаткувала проєкт безкоштовної юридичної допомоги для мешканців Херсонської області під час війни. А чим займалася організація до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
– Наша діяльність має кілька напрямків. Ми з колегами-юристами та громадськими діячами ще у 2017 році створили одну з організацій – Центр медіації та врегулювання спорів. Робота цієї ГО була спрямована на розвитку культури комунікації в суспільстві та альтернативних способів врегулювання спорів. Адже в Україні склалася така ситуація: щось не подобається – одразу йди в суд. І ніхто не вчив людей домовлятися, знаходити спільні точки дотику для вирішення конфліктів. Тож ми створили Центр медіації, що займається екологічним вирішенням конфліктів, коли обидві сторони почуваються у виграші і стосунки не псуються. Медіація дуже корисна для сімейних стосунків, коли в “зоні ураження” діти. Або для бізнесу, коли можуть постраждати працівники, клієнти, партнери.
– А які ще напрямки громадської діяльності мали створені вами організації?
– Другий наш напрямок – підтримка спорту і створення ряду спортивних федерацій у Херсоні, фінансування та просування. Третій напрямок – допомога дітям з особливими потребами та вихованцям дитбудинків. З часом він перейшов у розвиток людського капіталу. Тому що ми побачили, що, на жаль, багато дітей з Херсонщини не пов’язували свого майбутнього з малою Батьківщиною. У 2021 році опитування від ГО “Місто Сили”, яка якраз тоді була створена, показало, що тільки 17% випускників збираються після навчання у вишах повертатися до Херсона. А інші 83% планували або виїхати в інші регіони, або взагалі з України.
Безпечний простір для матерів та дітей
– Пане Євгене, а як ви збиралися змінити цю невтішну статистику?
– ГО “Місто Сили” мала на меті посилити цю молодь, допомогти їм знайти своє місце на Херсонщині, зрозуміти, що у них тут є перспективи. Адже у нас унікальний регіон: два моря, Дніпро та плавні, які за багатствами можна порівняти з лісами Амазонки, Олешківські піски, величезний туристичний і аграрний потенціал. І при всіх цих плюсах ми – найбідніша область України. На нашу думку, проблема в тому, що при всьому багатстві природних ресурсів, багатство людського залишає бажати кращого. Тож ми намагалися подолати цей дисбаланс.
– Як змінилася діяльність ГО “Місто сили“ з початком повномасштабної війни?
– Ми переформатували напрямок з розвитку людського капіталу на збереження людського капіталу нашого Півдня.
Почалася евакуація людей, гуманітарна допомога, надання базової допомоги. По суті, це те, що потрібно людям, щоб вижити. Думаю, нас знають всі – і на правому, і на лівому березі Херсонщини. Але ми зрозуміли, що можемо дати землякам більше.
– Як було започатковано напрямок безкоштовної юридичної допомоги?
– На сьогодні правова допомога надається фаховими юристами та адвокатами ГО “Місто сили” в рамках проєкту “Право на відновлення: вирішення правових викликів мешканців прифронтових територій Херсонської області, повернутих під контроль України” за фінансування Німеччини.
– Пане Євгене, у чому ви вбачаєте сенс цього починання?
– Вважаю, що людям треба дати трохи більше, ніж забезпечення базових потреб. Це можливість отримати компенсацію за всю шкоду, заподіяну війною: за пошкоджене житло та майно, за моральну шкоду, втрачені прибутки, поновити соціальний статус та порушені права.
Неважливо, де ти живеш – лівий чи правий берег Херсонщини, за кордоном чи в інших областях України. Важливо, що ти колись жив у Херсоні чи на Херсонщині і маєш з ними щось спільне. Головне – допомога людям у випадку звернення до Міжнародного реєстру збитків і наповнення його позовами до країни-агресорки.
– Юридична допомога надається тільки за індивідуальним зверненням чи організації теж можуть надати запит?
– Звісно, можуть. Ми працюємо з допоміжними формами організації населення (ДФОН) – це ОСББ, квартальні комітети, садові товариства, гаражні кооперативи, які об’єднують людей за принципом території або об’єктів. Їм війна принесла багато проблем: втрачена установча документація, накопичені борги за комуналку, евакуювалося керівництво, немає кому управляти будинком. Хаос війни у всій красі! ДФОНам необхідно мати повноваження, щоб звертатися до правоохоронців щодо збитків або реструктуризації боргів, і ми в цьому можемо допомогти.
– Пане Євгене, яким чином можна отримати юридичну консультацію від вашої ГО? Яка кількість спеціалістів у проекті?
– Як дистанційно, так і офлайн. Плануємо приїхати і в громади, щоб безпосередньо надати допомогу на місцях. Це залежить від безпекової ситуації: якщо гуманітарку наші волонтери возять, бо без цього люди не проживуть, то тут справа інша. Щодо конкретних громад: наприклад, Білозерська ТГ велика, якщо ми наразі навряд чи могли б відвідати саму Білозерку, то віддалені від лінії фронту села – можемо. Наразі ми затвердили перелік населених пунктів, в які будемо виїжджати і з яких до нас вже звернулися. В цілому, 7 юристів надають консультації офлайн і онлайн.
– З приводу яких юридичних проблем найчастіше звертаються до вас жителі Херсонщини?
– Дуже часто телефонують нам, навіть з-за кордону, багатодітні родини. У них пошкоджено квартири, треба зареєструвати збитки. Або був випадок: одна бабуся з Херсонщини мала потребу в перерахунку пенсії. Але в неї була така важка ситуація життєва – немає світла, води, продуктів, навіть матрацу не мала вона для спального місця, жила в чужій хаті. Коли про це почула наша адвокатка Наталя Хлєбнікова, то, окрім консультації, організували старенькій всю необхідну допомогу, включно з матрацом.
Також наразі наші юристи консультують родину Євгена з Херсонщини. До війни він мав ферму, на якій виробляв власну молочну продукцію. Російська ракета у липні 2024 року зруйнувала все – згорів хутір, господарство. Тепер треба належним чином оформити факт завдання збитків, аби його родина могла розраховувати на відшкодування.
А взагалі, найчастіші звернення, окрім збитків внаслідок війни, – реструктуризація заборгованості, перерахунок пенсії, податкові питання, податки на землю та нерухомість, факти підробки документів.
– Який термін роботи проєкту надання юридичних консультацій та скільком людям ви вже допомогли?
– На цей момент опрацьовано 50 звернень, плануємо до 11 березня 2025 року надати допомогу 900 мешканцям Херсонщини. Нам хочеться бути корисними всім херсонцям, де б вони не знаходилися. Також і лівому тимчасово окупованому берегу, адже там люди потрапляють в жахливі ситуації та потребують консультацій юристів.
– Пане Євгене, а які ще проєкти впровадило ГО “Місто сили” у 2024 році?
– У співпраці з ГО “Тарілка-Херсон” започаткували Центр матері і дитини “Зростаймо разом” у Херсонській територіальній громаді. В цьому безпечному просторі надається психосоціальна допомога, консультації, проводяться МК для дітей, уроки англійської мови, психологічні ігри.
Разом із Данською радою у справах біженців та Шведською агенцією міжнародної співпраці на Херсонщині допомагаємо людям, постраждалим від обстрілів. Це видача гігієнічних та продовольчих наборів, будівельних матеріалів тощо. Наші ремонтні бригади відновлюють пошкоджені дахи та вікна у Херсонській громаді. Є проєкт допомоги на зимовий період – фінансову допомогу на оплату комунальних послуг змогли отримати 455 домогосподарств Херсонщини.
Новий наш проєкт стартував 15 листопада у Миколаївські області – це створення у 20 громадах автоматичних ліфтових пандусів в установах юстиції, лікарнях, адмінбудівлях, де найчастіше бувають особи з інвалідністю.
– Які соціальні категорії на Херсонщині хоче перш за все підтримати ГО “Місто сили” своєю діяльністю?
– Від війни особливо страждають вразливі категорії населення: старенькі, малеча, багатодітні родини, люди з інвалідністю. Наразі, за статистикою ОВА, на звільненій від окупантів території області проживає близько 158 тис людей, більшість з них потребує допомоги. Станом на початок осені 2024 року на Херсонщині пошкоджено близько 30 тисяч об’єктів (зараз ще більше), і поки позитивне рішення про виплату державних компенсацій прийнято лише по 4099 заявам. Кількість пошкоджень зростає в середньому на 3,33% щомісяця…
Наша організація хоче дати людям дати трохи більше надії на краще, щоб була справжня моральна підтримка і справжня допомога.
– Дякую за ваше інтерв’ю та за діяльність ГО “Місто сили” на благо Херсонщини!
– Проєкт “Право на відновлення: вирішення правових викликів мешканців прифронтових територій Херсонської області, повернутих під контроль України” здійснюється в межах мультидонорського проєкту “Посилення потенціалу спільнот на півдні та сході України через місцеві ініціативи (EMPOWER)”. Фінансування йде від Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) спільно з Генеральним Директоратом Європейської Комісії з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги та реалізується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ.
Населення Херсонщини в межах проекту може отримати безоплатну професійну правову допомогу з різних питань:
– реєстрації завданих війною збитків в Державному та Міжнародному реєстрах збитків;
– відновлення правовстановлюючої документації на нерухоме та рухоме майно;
– підключення та оплата комунальних послуг;
– отримання та перерахунок пенсії;
– оплата земельного податку та податку на нерухомість;
– проблемні питання по договорах постачання комунальних послуг;
– спадщина, аліменти, опікунство, а також повний спектр інших юридичних питань.
Для отримання допомоги звертайтеся за наступними контактами:
тел. +380952164611 (понеділок – п’ятниця з 09:00 до 18:00),
Телеграм-бот (понеділок – п’ятниця з 09:00 до 18:00)
email: pravova@mistosyly.org,
веб-сайт: https://mistosyly.org/pravova/
Олена Бджола
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network