З початку війни в Україні мільйони наших громадян були змушені шукати прихисток за кордоном. Країни відкрили свої двері для українців, пропонуючи безпеку та різні варіанти підтримки. Німеччина, Польща, Франція, Британія, чи Канада… Спробуємо з’ясувати, де та які умови чекають на українських біженців.
Польща
Найближча сусідка, яка приймала і продовжує приймати українців, які тікають від війни. Мову тут можна вивчити швидко – до року мігранти можуть вільно спілкуватися. Діти швидко адаптовуються, продукти – якістю практично не відрізняються від українських. Однак немає підтримки від держави, лише статус, що маєте право тут мешкати і страхування. До слова, медичне страхування доступне лише тим, хто офіційно працює. Українські батьки також можуть оформити щомісячну допомогу на дитину 800 злотих за умови реєстрації в PESEL, наявності польського номера телефону та рахунку в польському банку. Якщо дитина шкільного віку, то вона має відвідувати польську школу.
Варто знати, що доступні програми для українців та як отримати кошти – можна переглянути на сайті Visit Ukraine.
До слова, якщо українець виїжджає за межі Польщі більше, ніж на 30 днів, статус PESEL UKR скасовується, відповідно, припиняються всі виплати. Після повернення до Польщі його можна поновити.
Німеччина
Ця країна запропонувала українцям можливості для працевлаштування та соціальну підтримку. Українцям у Німеччині надають безкоштовне житло. Це може бути квартира, кімната в гуртожитку або місце у притулку для біженців. У великих містах біженців наразі не поселяють, адже вони переповнені. Також тут вони мають доступ до різних видів гуманітарної та фінансової підтримки, зокрема через програму “Hartz IV” до 449 євро в місяць, допомогу “Bürgergeld” та виплати від федерального уряду. Мовні курси – безкоштовні. До слова, у Польщі треба добре пошукати, щоб знайти можливість на курсах безкоштовно вивчити мову.
Чехія
Ця країна також входить у топ найпопулярніших серед українців. Біженцям до Чехії можуть надати безкоштовне житло, але не більше ніж на 150 днів. Така допомога позбавляє права на отримання виплат. З безкоштовного житла можуть виселити, якщо особа не проживає там понад 10 днів поспіль без поважної причини.
Для українців, які самі оплачують оренду, є щомісячна фінансова допомога. Її розмір залежить від віку, доходу, наявності інвалідності, витрат на житло. Виплати зменшать, якщо протягом 150 днів українець працездатного віку не влаштується на роботу.
Нідерланди
Українців у цій країні безкоштовно розселяють до тимчасового житла по всій країні: як у маленьких, так і у великих містах. Обрати місто та місце розміщення самостійно неможливо – цим займаються центри для біженців. Варто зазначити, що тимчасовим помешканням може бути як окрема кімната (здебільшого), так і ліжко в гуртожитку. Зараз українцям пропонують проживання в готелях, на базах відпочинку, у приміщеннях шкіл або госпіталів, адаптованих для розміщення людей. У Нідерландах є плюс – біженець може працювати.
Українці в Нідерландах мають право на безкоштовну медичну допомогу. До базового пакета послуг належать візит до сімейного лікаря, лікування гострих і хронічних захворювань, допомога стоматолога в разі гострого болю, а також можливість отримати окуляри, слухові апарати та деякі ліки. Школив Нідерландах безкоштовні, навчання відбувається нідерландською мовою.
Швейцарія
Ця країна надає допомогу громадянам України, які були змушені покинути домівку через війну. Українці можуть в’їжджати до Швейцарії без біометричного паспорта та візи і перебувати у країні без реєстрації протягом 90 днів.
Потім біженці можуть отримати статус тимчасового захисту – статус S. Він надає право на проживання у Швейцарії протягом року, з подальшим продовженням терміну перебування. Після приїзду до кантону українців поселяють у центрі прийому біженців. Умови різні, але найчастіше в кімнаті мешкає до 20 осіб.
Після оформлення статусу S українці отримують право на безкоштовну первинну медичну допомогу: прийом лікарів, консультації, діагностика та безкоштовні ліки за рецептом.
Канада
Канада запропонувала українцям спеціальні імміграційні програми, які включають швидке отримання дозволів на роботу та студентські візи. Також уряд країни оголосив про одноразову виплату у розмірі 3 тисячі канадських доларів для українських біженців, які знайшли притулок у Канаді за програмою CUAET.
Цікаво, що після початку повномасштабної війни станом на кінець липня 2024 року, за даними “Євростату”, 4,32 млн біженців із України мали статус тимчасового захисту в країнах Європейського Союзу.
Найбільше людей із тимчасовим захистом перебувають зокрема у:
- Німеччині (1 110 600 осіб; 26,9% від загальної кількості у ЄС);
- Польщі (976 205; 23,7%);
- Чехії (369 610; 9,0%).
Цікаво, що німеччина щомісяця приймає найбільшу кількість українців, проте за даними Євростату, у липні число біженців із України скоротилося на 236 925 осіб (-17,6%). Це пов’язано із тим, що країна вилучила із зареєстрованої кількості людей з тимчасовим захистом тих, у кого цей статус став недійсним. Це було пов’язано із тим, що українці або отримали інший статус захисту, або виїхали із Німеччини.
На кінець липня громадяни України становили понад 98% людей зі статусом тимчасового захисту у ЄС. Дорослі жінки зі статусом захисту – 45,3%, діти – 32,4%, дорослі чоловіки – 22,4%.