Повномасштабна війна суттєво знизила рівень життя мешканців звільнених населених пунктів Херсонщини. Для тих, хто попри небезпеку та обстріли залишився вдома, до вже наявних проблем постійно додаються нові. Через регулярні ворожі обстріли справжнім викликом для жителів сільської місцевості стає закупівля елементарних продуктів, вирішення побутових та соціальних питань. Якщо ж людина має проблеми зі здоров’ям і їй потрібна консультація лікаря, поїздка до найближчого медзакладу стає справжнім випробуванням. Більш того, не кожен має змогу винайняти транспорт і подолати 30–50 кілометрів по бездоріжжю до найближчого обласного центру.
На допомогу мешканцям прифронтової Херсонщини прийшли західні інновації. Однією з таких є телемедицина, завдяки якій лікарі за допомогою спеціального сучасного обладнання здійснюють прийом на відстані.
За словами засновника “CASERS” Євгена Урсалова, у серпні 2023 року такий пілотний проєкт запустили на Херсонщині. Ініціативу реалізували завдяки лікарській спільноті, яка займається облаштуванням мобільних клінік у звільнених областях України.
Минув рік, як кабінети телемедицини відкрили у селах Херсонщини.
Разом із тим, команда “CASERS” змогла реалізувати проєкт і в інших регіонах України, що наближені до бойових дій – на Харківщині та Донеччині.
Чи “прижилася” телемедицина у прифронтових селах і чи має майбутнє таке нововведення – дізнаємося далі.
Староста Ніна Василівна Губарь з Дар’ївської громади одразу розповідає про те, як сама стала відвідувачкою кабінету телемедицини.
“Мені потрібно було на прийом до невропатолога. Їхати до Херсона чи Миколаєва, та ще й не один раз, бо, щоб поставили діагноз і призначили лікування, спочатку потрібно здати аналізи. Це у нашій ситуації ціла проблема. А тут, практично вдома, можна оперативно отримати консультацію лікаря. Для цього я по телефону отримала направлення до вузького спеціаліста від свого сімейного лікаря, а телемедична сестра Ольга Василівна підшукала мені фахівця та записала на прийом. І через два дні я вже онлайн розповідала лікарю про свою проблему! Також у кабінеті мені зробили всі потрібні аналізи, кардіограму, виміряли тиск і одразу передали результати невропатологу. За кілька таких дистанційних прийомів я отримала лікування, яке справді дає результат”, – упевнено каже Ніна Василівна.
Телемедична сестра Ольга Ведмецькою (зліва, біля вікна), фельдшерка Ольга Корольова з представницею “CASERS”.
Від старости дізнаємося, що до мешканців громади періодично приїжджають фахівці міжнародної місії “Лікарі без кордонів”, медичні бригади з Дар’ївської лікарні, кабінет УЗД на колесах. Тож селяни вже мають змогу отримати на руки медичні дослідження.
Але Ніна Губарь переконана: кабінет телемедицини для прифронтових сіл – це справжня знахідка. Адже тут залишаються переважно люди похилого віку, які не можуть самотужки дістатися до лікарні.
“Скажу більше: тепер до нас у кабінет телемедицини їдуть люди з різних сіл Херсонщини і навіть Миколаївщини, бо наше село знаходиться на межі двох областей”, – розповідає староста.
За словами Ніни Василівни, перших пів року проєкт телемедицини як пілотний фінансував “CASERS”. Їхні фахівці привезли в село необхідне обладнання та встановили інтернет-платформу, навчили працювати медпрацівниць. У 2024 році новий кабінет, довівши свою результативність, запрацював у Дар’ївській громаді вже на постійній основі – тепер від Бериславського центру ПМСД.
Староста впевнена, що такі медичні послуги потрібні мешканцям громад і після перемоги. Адже це комфортно і не займає багато часу та сил. Словом, саме те, що потрібно сільській людині.
Про те, що кабінети телемедицини мали впровадити в Україні ще до великої війни, розповідає директор Бериславського ПМСД Ігор Абрамов. Лікар переконаний, що якби не повномасштабне вторгнення горе-сусіда, то такі інноваційні кабінети працювали б по всій Україні.
“Міністерство охорони здоров’я почало розробляти відповідну державну програму та залучати сучасні західні технології, адже у Європі телемедицина успішно працює вже багато років. Та війна внесла суттєві корективи і в медичну галузь. Добре, що допоміг “CASERS”. Ми дуже вдячні цій медичній спільноті за інновації, які значно полегшують життя мешканцям населених пунктів, наближених до фронту”, – каже Ігор Федорович.
Від початку роботи 466 пацієнтів відвідали кабінет у Дар’ївській громаді та отримали потрібне лікування. Про це розповідає телемедична сестра Ольга Ведмецька.
У системі напрацювали базу лікарів, які ведуть прийом та консультування. Сьогодні це 108 вузькопрофільних фахівців із різних регіонів України. Ендокринолог, кардіолог, невролог, судинний хірург, дерматолог, гастроентеролог, уролог, нефролог, хірург, пульмонолог – всі вони готові здійснювати прийом та проводити лікування пацієнтів. Серед людей попит на цих спеціалістів є – щодня до кабінету приходять в середньому 4 відвідувачі.
“До того ж у нас є можливість зробити деякі обстеження: рівень гемоглобіну, холестерину, сечової кислоти, цукру. Також ми вимірюємо тиск, робимо кардіограму, спірограму. Результати обстежень одразу передаємо лікареві. З їх допомогою він може оперативно встановити діагноз та призначити ліки, які можна придбати в аптеці. Зараз нам бракує лише обладнання, щоб робити загальний аналіз крові”, – розповідає про роботу кабінету Ольга Ведмецька.
Медсестра каже, що, пройшовши у “кейсерівців” фахове навчання та опрацювавши бази, тепер без особливих зусиль з’єднує людей з кращими лікарями України.
“До нас у село приїхали переселенці із прибережних сіл, які через обстріли отримали психологічні розлади і травми. Для них ми разом із фельдшеркою Ольгою Корольовою організували онлайн-конференцію з психологами зі Слов’янська. А днями разом з лікарем-ендокринологом допомогли жінці, якій потрібно видалити щитовидку, зв’язатися онлайн з хірургами із спеціалізованої клініки. І вони можуть зробити таку операцію. Тож уже виходимо на новий рівень!” – ділиться історіями успіху медсестра кабінету.
Ольга Василівна тішиться тим, що сучасні медичні послуги стали доступними тутешнім людям, і каже, що лікарі онлайн-системи користуються неабиякою популярністю серед сільчан. Тому на прийоми записуються все нові й нові відвідувачі.
І справді, про онлайн-візити до лікарів відверто розповідають і самі мешканці Дар’ївської громади.
Людмила Євстафіївна Барган дуже хоче, аби кабінет телемедицини працював у майбутньому. Жінка хворіє на цукровий діабет. Вона була вражена, що їй не лише виписали інсулін, але й підійшли до лікування комплексно. Вона побувала на прийомі у ендокринолога, судинного хірурга та гастроентеролога.
“Лікарі тут професійні, небайдужі, хочуть, як то кажуть, докопатися до істини. При потребі завжди призначають додаткові прийоми, обстеження. Це зручно, безкоштовно, без нервів і черг!” — розповідає пацієнтка.
Людмила Барган
Такої ж думки про телемедичні послуги й Євгенія Курікша.
Жінка каже, що кожні пів року зустрічається на онлайн-прийомі з ендокринологом. Лікарка з Умані пацієнтці так сподобалася, що вона вже й не хоче звертатися до інших спеціалістів. Проте зізнається, що зробити це у нинішніх умовах складно. У Херсонських медзакладах черги, лікарів не вистачає.
Євгегія Курікша
“Молодці кейсерські волонтери настільки спростили нам життя! Знаю багатьох людей із села, які вже зверталися до кабінету як самі, так і з дітками: хто до дерматолога, хто до уролога. Лікування призначають адекватне і доступне, а головне – результат є!” — розповідає Євгенія.
Телемедична сестра Ольга Ведмецька додає:
“Дай Боже, буде перемога! І будемо працювати, лікувати! Те, що справді потрібне людям, обов’язково матиме продовження і розвиток!”
Ірина Квітка
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win