Сила жіночої спільноти: що вдалося досягти за 9 місяців проєкту
За останні дев’ять місяців ми разом пройшли надзвичайно важливий шлях, реалізуючи проєкт “Психосоціальна підтримка жінок та дівчат з деокупованих громад Херсонщини” завдяки партнерству ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” з HIAS Ukraine в рамках Фонду реагування на надзвичайні ситуації для жінок та дівчат. Ця ініціатива стала відповіддю на виклики, які постали перед нашими громадами через повномасштабне вторгнення, окупацію та близькість фронту.
Про що був наш проєкт?
Він був про психологічну підтримку, допомогу при подоланні стресу та збереження ментального здоров’я жінок та дівчат з п’яти партнерських громад — Білозерської, Станіславської, Музиківської, Чорнобаївської та Дар’ївської Херсонської області.
“Я називаю себе “польовою” психологинею, бо їжджу у віддалені села і часто це по бездоріжжю, не маючи гарного транспортного сполучення. Я працюю у війні і з війною. За останні три роки бачу, наскільки важливою є моя робота на Херсонщині. Особливо для жінок та дітей, які переживають постійну напругу, стрес і емоційну травму. Війна руйнує! І будівлі, і психіку людей”, – розповідає Інна Корміленко, психологиня проєкту.
За час проєкту майже 200 жінок та дівчат отримали індивідуальні психологічні консультації, які допомогли їм знайти нові ресурси для подолання стресу та тривожності.
“Доводиться постійно розвиватися у кризовому консультуванні. Звертаються ті, хто пережив травматичні події, такі як втрату рідних, руйнування дому, близькість вибухів та бойових дій, поранення, втрати кінцівок, поховання вбитих близьких… Це все страшні удари, які не кожна людина може пережити без кваліфікованої допомоги”, – говорить Інна Корміленко, психологиня проєкту.
Залучати населення до психологічних послуг і у мирний час, і в умовах війни – не просто, процес потребує особливого підходу, сил, довіри та авторитету. У людей є багато соціальних, культурних та психологічних бар’єрів щодо піклування про своє психічне здоров’я.
“Не зважаючи на ще досить високий процент людей, які сприймають своє психічне здоров’я, як «невидиме» і тому неважливе, маємо вже певні зрушення. Люди, які зверталися за допомогою, відмічають, що психічне здоров’я безпосередньо впливає на фізичне здоров’я, відносини в родині та на продуктивність на роботі. Досить поширена історія, коли клієнти та клієнтки кажуть про покращення сну, зниження рівня напруження. Матері відмічають покращення у вирішенні побутових проблем та усвідомлене забезпечення емоційного благополуччя своїх дітей. Мене радує, що все більше людей починають розуміти, що психічне здоров’я не є чимось, що стосується лише «слабких» чи «божевільних» людей. Люди звертаються, щоб покращити якість свого життя, зрозуміти себе, вирішити стосунки, керувати стресом і емоціями”, – розповідає Інна Корміленко, психологиня проєкту.
Інна Корміленко та Діана Селецька впроваджували різні формати групових зустрічей для формування навичок саморегуляції, стрес-менеджменту та подолання тривожних станів для жінок і дівчат в сільських населених пунктах Херсонщини. Працювали за протоколами “Психічне здоров’я та психосоціальна підтримка” та “Між нами”. Ці підходи нові для фасилітаторок, але вони показали якісні результати в непростих умовах роботи. Понад 360 жінок долучились до заходів у онлайн та офлайн форматах.
“Після участі в наших заходах жінки почали самостійно ініціювати та більше проводити час разом, що мало позитивний вплив на їх психоемоційний стан. Вони стали частіше організовувати спільні релакс-зустрічі — неформальні зустрічі, на яких могли спілкуватися, підтримувати одна одну та знижувати стрес. Зокрема, це включало різноманітні спільні заняття, такі як вечір закваски капусти на зиму, де вони придбали декілька мішків цього овочу і зробили соління на зиму всі разом. Збираються жінки і просто, щоб провести час у дружньому колі. Така діяльність створила відчуття спільноти та підтримки, що допомогло зменшити ізоляцію та почуття тривоги”, – ділиться спостереженнями Діана Селецька, фасилітаторка.
Важливим компонентом проєкту стала дистрибуція наборів гідності серед дівчат та жінок. Команда БЦРР дбайливо спакувала та підібрала наповнення пакунків, щоб всі речі були корисними та необхідними. 1000 жінок і дівчат отримали набори гідності, які стали символом турботи, важливим компонентом відновлення та адаптації.
До вдячних читачів повернулась газета “Придніпровська зірка”. Головна редакторка Наталія Свирида зібрала на сторінках друкованого видання корисну інформацію, психологічні поради та історії героїчних жінок, які своєю мужністю та вірою формують сьогоднішню та майбутню Херсонщину. 5000 екземплярів друкованого видання дістались віддалених куточків партнерських громад.
Також анонси, психологічні консультації від Інни Корміленко та історії відновлення жінок та дівчат Херсонщини знайшли своїх читачок на сайті ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” та Білозерка.Інфо.
“Я вже багато років налагоджую довіру через комунікацію – організовую публічні зустрічі, тренінги, майстер-класи, регулярно пишу статті в ЗМІ, публікую пости в соціальних мережах, зустрічаюся постійно зі старостами в селах, які є головними посередниками між людьми та можливістю отримати допомогу, встановлюю теплі стосунки з місцевими лідерками… Все це сприяє залученню населення до психологічних послуг, адже ми ніколи не знаємо, яке слово чи дія зможе стати головним поштовхом. Окрема історія із жінками, які вже отримали допомогу. Вони часто стають джерелом інформації про можливості і результативність психологічної підтримки, тим самим знижуючи традиційні бар’єри та стигматизацію”, – підкреслює важливість інформаційної роботи Інна Корміленко, психологиня проєкту.
Що далі?
Даний проєкт закінчився, але наша робота не зупиняється. Отримати безкоштовні послуги від фахівчинь ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” можна за телефонами лінії підтримки:
Психологічна допомога – (066) 999-01-42
Юридична допомога – (050) 999-01-42
Гуманітарна допомога – (066) 999-01-43
“Наша команда продовжує працювати, адже психосоціальна підтримка залишається важливим напрямом діяльності нашої громадської організації і ми бачимо, що запит від односельців та односельчанок на ці послуги не зменшується”, – говорить Катерина Оксенюк, менеджерка проєктів.
Дякуємо кожній учасниці, яка стала частиною цього проєкту, та всім партнерам, які підтримали нас на цьому шляху. Рухаємось далі!
Реалізація проєкту “Психосоціальна підтримка жінок та дівчат з деокупованих громад Херсонщини” стала можливою завдяки партнерству ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” з HIAS Ukraine в рамках Фонду реагування на надзвичайні ситуації для жінок та дівчат.