28.5 C
Kherson
Неділя, 14 Липня, 2024

Останні новини

Свято Покрови Пресвятої Богородиці: звичаї, традиції, заборони

14 жовтня православні та греко-католики відзначають велике свято Покрови Пресвятої Богородиці (Третя Пречиста). Покрову називають святом воїнів і прощення, весіль і матерів. У цей день вшановується Матір Божа, яка є заступницею за рід людський.

Історія свята

Подія, що стала початком святкування Покрови, відбулася ще у далекому 910 році у місті Константинополь. Тоді Візантійська імперія потерпала від війни з сарацинами-мусульманами. Та у неділю, 14 жовтня, Константинополь був під облавою ворожих військ. За переказами, всі віряни міста зібралися у Влахернському храмі на молитву. Під час молебню Андрій Юродивий побачив над людьми Пресвяту Богородицю, яка була осяяна небесним світлом та оточена ангелами.

Богородиця помолилася за мир, зняла з себе покрову та накрила нею усіх людей у храмі. Це божественне чудо допомогло жителям Константинополя повірити у те, що Богородиця опікується світом та прагне миру. Згодом, візантійцям вдалося зняти облогу та перемогти сарацинів.

Саме з цієї божественної служби 14 жовтня у Візантії почали відзначати свято Покрови Пресвятої Богородиці. А вже у Х столітті Покрови почали святкувати і на Русі.

Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорозьких козаків. Історик України та дослідник Запоріжжя Дмитро Яворницький писав: «…під покровом Богородиці запорожці не боялися ні ворожого огню, ні грізної стихії, ні морської бурі». Для запорізьких козаків це свято було храмовим, адже у центрі козацької твердині завжди стояла Покровська церква. Вона була священною для кожного січовика – від її порога вони вирушали на захист рідної землі і з подякою за порятунок поверталися до неї після походів. Саме на свято Покрови козаки проводили свої ради, на яких вибирали нового гетьмана або кошового отамана.

Традиції святкування Покрови
 • У свято прийнято ходити до церкви, ставити свічку та молитися Діві Марії.
 • Дівчата, які хотіли вийти заміж, просили про заміжжя та щасливе сімейне життя. Про допомогу в шлюбі і любові просять і інші віруючі.
 • Вважається, що якщо у цей день попросити у Богородиці захисту, вона цілий рік оберігатиме.
 • За традицією, цього дня робили подарунки бідним та сиротам.
 • У свято також було прийнято обкурювати будинок запаленими гілочками яблуні чи вишні, це обіцяло успіх.

Народні прикмети:

 • Яка погода на Покров – такою ж буде взимку.
 • Якщо вітер дме зі сходу чи заходу — чекай на сувору зиму, якщо з півдня — на м’яку, якщо з півночі — на снігову.
 • Якщо до Покрови листя з дерев повністю облетять – зима буде легкою, сніжною. Якщо залишаться, прийдуть сильні морози.
 • Журавлі відлетіли до настання свята – взимку буде холодно, після нього – тепло.
 • Сніг випав на Покров – Дмитрієв день (8 листопада) теж сніговий буде.
 • Яка дівчина раніше за всіх у храмі цього дня свічку Богородиці поставить, та найшвидше заміж вийде.
 • Незаміжнім дівчатам цього дня було прийнято ходити з хусткою на голові — покровом, який символізував допомогу Богородиці у пошуках нареченого.
 • До кого юнак на Покрову залицяється, до тієї незабаром свататися прийде.
 • Весілля в день Покрови – до міцного шлюбу.
 • Сніг у день весілля — на щастя та порозуміння.
 • Сніг випав на Покрову — до великої кількості весіль до Великого посту.

Що не можна робити на Покрову

Як і на всі великі християнські свята, на Покрову не можна шити, в’язати, вишивати і прибирати вдома, займатися фізичною працею та клопотами по дому. Цього дня не можна лаятися, сваритися, лихословити та бажати іншим зла. Крім того існує заборона відмовляти у гостинності. Вважається, що чим більше в домі буде гостей, тим більше на нього чекає достатку.

останні новини

spot_imgspot_img

Інші новини

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.

З повагою, Редакція bilozerka.info