Warning: Undefined variable $hide_all_banners in /var/www/ch8409b932/www/bilozerka.info/wp-content/themes/bilozerka/header.php on line 28
Сб, 7 Гру 24
3.8°C

Сміттєва проблема звільнених громад Херсонщини: чи є перспектива вирішення

Наталія Свирида 23 Листопада, 2024

Повномасштабна війна з Росією загострила низку болючих проблем на Херсонщині. Серед них – вивезення твердих побутових відходів та їхня переробка. Сьогодні ситуація у комунальній сфері ускладнилася ще й через збільшення заборгованості перед підприємствами з боку споживачів, брак робітників і техніки.

Як цей гордіїв вузол розв’язують наразі у Білозерській та Чорнобаївській громадах – читайте у нашому ексклюзивному матеріалі.

Від реалій війни – до інвестиційних проєктів

Володимир Мартинюк, директор комунального підприємства “Чорнобаївський господар” розповів, що на даний час багато жителів Чорнобаївки, яких обслуговує КП, не платять за вивезення сміття.

“Цьому, звісно, є не тільки суб’єктивні, але й об’єктивні причини. Багато людей виїхало з села через складну безпекову ситуацію, тож вони беруть довідки про те, що у домогосподарстві залишилося, наприклад, не п’ятеро, а двоє людей, щоб платити менше”, –  пояснює керівник.

Станом на середину листопада тариф за вивезення твердих побутових відходів на території Чорнобаївки складає 46,50 грн з особи на місяць. Підвищили його з 1 липня, тому що старий тариф не відповідав реальним витратам.

“Також великою проблемою для нашої громади є стихійні сміттєзвалища. Люди зараз кидають непотріб, де їм заманеться. Тільки хтось один почав, інші вже скидають на цю купу. Так, на цвинтарі особливо видно, що не санкціоновано викидають усілякі відходи. Хоча ми можемо вивозити їх на полігон, де все впорядковано”, – говорить керівник підприємства.

Ще одне болюче питання для “Чорнобаївського господаря” – кадровий голод, адже багато чоловіків мобілізували. Наразі половина працівників підприємства – жінки. Щодо техніки – поки що вся необхідна для вивезення сміття є.

Ще до повномасштабного вторгнення Росії на територію України у Чорнобаївці планували запустити станцію сортування сміття. У селі були встановлені різнокольорові пластикові контейнери для збору твердих побутових відходів та решітчасті контейнери для пет-пляшок. Під будівництво станції сортування сільська рада виділила земельну ділянку та розробила проєктну документацію.

Після звільнення Чорнобаївки від окупантів плани щодо будівництва станції сортування у громаді не змінилися. Так, протягом трьох місяців у 2023 році головна спеціалістка  з муніципальних ініціатив та інвестицій Чорнобаївської сільської ради Зорє Ганієва вчилася у “Школі проєктного менеджменту для місцевого самоврядування” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

За результатами навчання пані Зорє розробила проєкт створення станції сортування та компостування твердих побутових відходів.

“Чорнобаївка переповнена залишками спаленої російської техніки. Самотужки громада не може справитися із цим забрудненням. Сортування допоможе переробити цей мотлох. Наприклад, з уламків будівельного матеріалу можна зробити щебінь для доріжок. А решту – продати й отримати кошти для інвестицій у громаду. Також станція дасть понад 50 нових робочих місць. Для постійної роботи станції Чорнобаївки вистачить – на території громади виділено 16 місць для накопичення твердих побутових відходів”, – ділиться активістка.

За прогнозами спеціалістів, будівництво сортувальної станції окупиться через 10–12 років. До проєкту долучилися сусідні громади – Музиківська та Дар’ївська, з якими Чорнобаївська ТГ підписала міжмуніципальну угоду. Вони теж зможуть надавати на сортування та переробку свої відходи.

“Станом на листопад 2024 року проєкт повністю розроблено, ми шукаємо фінансування. Це справа досить важка, адже вартість побудови сортувальної станції коливається у межах 40 млн гривень. Незабаром ми представимо проєкт на обговоренні Програми комплексного відновлення території Чорнобаївської територіальної громади, з усіма розрахунками. Раніше ми думали, що до 2027 року зможемо втілити його у життя, але зараз не можна чітко сказати терміни, працюємо над цим”, – повідомила нашому виданню Зорє Ганієва.

Жителі Надеждівки вивозять сміття самостійно

Наталя Скавка, керівниця КП “Надія” у Надеждівці Білозерської громади, розказала про велику проблему, пов’язану з утилізацією та вивезенням відходів із села.

“У нас немає потрібної техніки, тож ніхто не вивозить централізовано. Кожен житель села повинен самостійно доправити відходи на сміттєзвалище. Проте ви ж розумієте, що не всі дотримуються цих правил”, – ділиться директорка.

За словами пані Наталі, у 2017 році деякий час сміття з Надеждівки вивозило МКП “Водограй”, але за браком необхідної техніки та через борги населення це тривало недовго.

“Сьогодні іноді ми беремо в Білозерці бульдозер, щоб підгорнути непотріб на сміттєзвалищі, поки іншої можливості ми не маємо”, – говорить Наталя Скавка.

Проблеми із централізованим вивезенням сміття у Надеждівці не приховує і староста Олександр Івченко.

“Нам треба гусеничний трактор, щоб хоча б підгортати вивезені людьми відходи, щоб вони не “розліталися” по всій території. Поки що громада не може нам виділяти на це техніку, адже вона потрібна на інших роботах. Тож маємо, що маємо. Та й наше сміттєзвалище – 2 га, це просто поле, його, принаймні, треба огородити, провести туди освітлення, врешті-решт, там хтось повинен працювати. Бачив у новинах, що у Вінниці з пластикових кришечок роблять ґумову плитку для дитячих майданчиків. А у нас досі люди пластиковими вінками, наприклад, засмічують цвинтарі. Щоправда, вже трошки менше, ніж у минулі роки, але все ж таки…” – ділиться керівник.

Сортування сміття – це і про здоровя комунальників

Нещодавно МКП “Водограй” звернулось до жителів Білозерської громади із проханням не викидати бите скло непозначеним разом з іншим сміттям.

“Маємо вже два випадки, коли вантажники порізали руки при вивозі сміття. На щастя, з нашими робітниками все добре, проте на майбутнє дуже просимо – позначайте, що у вашому смітті є скло! Поки що у нашій громаді немає сортування сміття, але такі небезпечні речі як скло треба викидати окремо”, – говорять у підприємстві.

Велика кількість битого скла потрапляє до сміттєвих баків у Білозерці через розбиті ворожими обстрілами вікна.

Комунальники громади просять споживачів робити написи про наявність скла у сміттєвому мішку чи попереджати про це якимось іншим чином, або взагалі збирати його окремо. Окрім цього, бите скло можна викидати у контейнер, що встановлений на подвір’ї МКП “Водограй”.

Відходи руйнації – для відновлення інфраструктури

Унаслідок російської агресії наша держава зіткнулася з проблемою утилізації відходів руйнації, які перевищили усі ліміти українських полігонів. За останніми даними природоохоронних організацій, від 2022 року у нашій державі накопичилось понад 1,5 млн тонн відходів руйнації. Уже сьогодні деякі громади України впроваджують інноваційні рішення у цьому напрямку. Наприклад, у Бучанській громаді, за підтримки програми розвитку ООН, облаштували тимчасову інноваційну станцію з переробки будівельних відходів.

“Оператор, який на ескалаторі, вантажить це в бункер, а з бункера воно вже виходить в таку фракцію. Ось така фракція, бачте, від 0 до 70. Отримуємо  таку суміш дорожню…Вона розкринцьовується, якраз її можна використовувати як тверде покриття для дороги”, – каже керівник КП “Бучасервіс” Сергій Мостіпака кореспондентам ТСН.

Ця та інші можливості є і в громадах Херсонщини, проте найбільша перешкода у реалізації екологічних проєктів – активні бойові дії…

Дорогі читачі, шануйте важку працю місцевих комунальників у прифронтових громадах та сплачуйте за отримані послуги, адже від цього залежить і заробітна плата працівників комунгоспів, і благоустрій населених пунктів.

Олена Бджола

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network

Наталія Свирида

Статті автора