Слова, що лікують: як підтримати близьких у важкі хвилини

0
125

У важкі хвилини слова підтримки можуть виявитися надзвичайно важливими. І не лише слова, сама присутність і емпатія можуть неабияк допомогти.

Найперше, що треба зробити,  коли людині погано, то це вислухати. Дати можливість виговоритися, навіть виплакатися. Часто потрібно саме це — щоб вислухали, поспівчували, просто побули поряд, без порад та готових рішень. Експерти стверджують, що у будь-якій ситуації насамперед варто визнати емоції та почуття співрозмовника, дати зрозуміти, що ви справді уявляєте, як йому важко, і налаштовані надати посильну допомогу.

Психологи також радять, для того щоб підтримати людину, використовувати у розмові прості фрази. Однак у різних ситуаціях потрібно вміти знайти та підібрати правильні слова.

Наприклад:

  • щоб висловити співчуття, емпатію: “Я розумію, як ти почуваєшся”, “Твої почуття абсолютно нормальні й виправдані”, “Ти не один (одна) я поруч із тобою”, “Ти не сам(а)!”;
  • якщо треба підтримати під час горя, втрати: “У будь-який момент я можу вислухати тебе та поговорити з тобою”, “Я знаю як це важко та боляче”, “Не звинувачуй себе!” “Я поряд з тобою, ми разом пройдемо через це”;
  • якщо людину треба підбадьорити в моменти страху, або невпевненості: “Ти не сам(а)!”, “Усе буде добре, я завжди буду поруч”, “Ти сильніший(а), ніж думаєш, ти все зможеш”, “Не бійся, я тут, щоб допомогти тобі”;
  • якщо потрібна підтримка в досягненні цілей, або в ухваленні важливих рішень: “А пам’ятаєш, як ти вчинив(ла) того разу, і в тебе все вийшло?”, “Ти доволі сильний(а), щоб впоратися з цим”, “Я вірю в тебе і твою здатність ухвалювати правильні рішення”, “Як би ти не вирішив(ла), я буду тебе підтримувати”, “Я завжди буду підтримувати твої прагнення і мрії”.

У будь-якій життєвій ситуації, як радять психологи, треба слухати своє серце. Деколи – варто змовчати і обійняти людину, а комусь буде помічним тверде слово, як холодний душ, яке допоможе зібратися і почати тверезо мислити.

Однозначно, чого не варто говорити, на думку спеціалістів, то це нівелювати, знецінювати  почуття співрозмовника та використовувати такі фрази:

  • “Не все так погано, і взагалі ти в безпеці, не вигадуй!”, “Радіти треба”.
  • “Мені байдуже на твій стан, але…”
  • “Люди он в укриттях сидять, а хтось з Ірпеня тікав кілька діб, а ти тут жалієшся…”, “Знайшов (знайшла) ще одне мені горе” тощо

У будь-якій ситуації треба пам’ятати головне правило: не заперечуйте почуття іншої людини, не порівнюйте ні з ким. Своїми порівняннями ви ніби даєте їй чи йому зрозуміти, що їхні хвилювання, тривоги, почуття помилкові, не потрібні, та й взагалі, не варті уваги.

Також не правильно уникати людини, розмови. Не варто вдавати, що все ідеально, якщо це не так. У будь-якій ситуації, як радять експерти, варто триматися золотої середини:   не нагнітати але й не перепитувати, без кінця не акцентувати на чомусь одному.

У наш час нелегко всім. Тож намагаймося не сіяти паніку та бути тим світлим промінчиком,  підтримкою і надійних плечем для всіх, кого любимо і за кого хвилюємося.

Фото з доступних джерел.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь