Сб, 8 Лют 25
0.1°C

«Щоденник окупації»: білозерчанка надрукувала книгу про життя у неволі

Наталія Свирида 11 Червня, 2024

Мешканка Білозерки Ангеліна Вєтрова дебютувала в якості письменниці – днями надруковано її книгу «Щоденник окупації. Херсонщина 2022». Твір складається з повідомлень, які жінка надсилала синам у соцмережах. Вона описувала все, що відбувалось з нею та її родиною під час російської окупації Білозерки. Про це повідомило «Суспільне».

Фото: Ангеліна Вєтрова

Раніше Ангеліна Вєтрова працювала бібліотекаркою у районній книгозбірні, а її чоловік Олександр був власником продуктового магазину. Під час окупації Білозерки вони продовжували вести бізнес. У магазин заходили окупанти. Ангеліна навіть сперечалась з деякими з них, проте чоловік сварив її за такі витівки.

Ще тоді авторка книги перейшла з суржику, яким розмовляли всі у Білозерці, на чисту українську. Своїм синам, один із яких служить у ЗСУ, а другий – давно живе у Польщі, вона також писала українською. У повідомленнях жінка описувала важливі події та свої емоції.

«В окупації росіяни перевіряли телефони. Тому я писала в основному вночі і відправляла сину, який живе за кордоном. І чекала від нього відповіді «Зберіг». А тоді одразу видаляла написане на своєму мобільному», – повідомила письменниця.

Подружжя Вєтрових виїхало з Білозерки після деокупації. Тоді росіяни масово обстрілювали селище. 19 листопада 2022 року окупанти вдарили касетними снарядами. Осколки потрапили і до їхнього магазину, де Ангеліна та Олександр у той час знаходились.

Тож останній запис у «Щоденнику окупації» був зроблений 24 листопада, у день виїзду з Херсонщини. Подружжя відправилось з Білозерки до родичів.

Фото: «Суспільне»

«Коли ми під’їхали до Миколаєва, нас зустріли привітні наші українські військові і жовто-блакитний бігборд. У мене було таке внутрішнє почуття, ніби я вилізла з нори. Тепер над тим відчуттям можу сміятися. На той же час сміх бував нечастим. У виданні «Щоденник окупації. Херсонщина 2022» радість можна побачити лише в кількох рядках», – повідомила Ангеліна.

Старший син Євген запропонував Ангеліні публікувати дописи в Instagram та створив для них ілюстрації за допомогою штучного інтелекту. Згодом у письменниці взяв інтерв’ю журналіст Джеймс Варіні із «New York Times», який писав статтю про Білозерщину в окупації.

«Потім через деякий час приїхав фотограф — це фотожурналіст всесвітньо відомий Паоло Пелеґрін. Він зробив фото наше для цієї статті, але там є світлини й інших білозерців. Стаття вийшла в Нью-Йорку, а в моєму виданні є QR-код в книжці, за яким можна зайти і прочитати її англійською мовою», – розповіла жінка.

Головний редактор «Щоденників окупації» – Євген Вєтров, а перекладач – Іван Топоров. До проєкту доєднались й інші американці, які корегували текст англійською. Тому книжка вийшла двомовною. Усі кошти від продажу видань йдуть на ЗСУ, у підрозділ молодшого сина Ангеліни Костянтина. Він пішов у військо добровольцем, хоча мав проблеми зі здоров’ям.

Зараз Ангеліна та Олександр живуть у Миргороді на Полтавщині разом із мамою чоловіка, яка виїхала з Гуляй-Поля на Запоріжжі, бо втратила свою домівку внаслідок обстрілів.

Наталія Свирида

Статті автора