Верховна Рада України 17 вересня у в першому читанні хвалила законопроєкт, що передбачає суттєве підвищення податків.
Про це повідомляє Центр громадського моніторингу та контролю.
Така ініціатива має збільшити ще цьогоріч надходження до держбюджету зростуть на 58 млрд грн. У 2025 році прогнозується поповнення казни на 137 млрд грн. Планується, що всі ці кошти будуть спрямовані на потреби ЗСУ.
Варто зазначити, ухвалений за основу податковий законопроєкт, значно відрізняється від того, що запропонував уряд кілька місяців тому. Зокрема, прибрали норми щодо підвищення військового збору до 15% під час купівлі нових автівок та до 5% при купівлі цінних металів. В ухваленому законопроєкті без змін залишається підвищення військового збору із заробітної плати працівників з 1,5% до 5%, встановлення військового збору для ФОП І-ІІ групи у розмірі 800 грн на місяць, а також встановлення військового збору в 1% від обороту для ФОП ІІІ групи. Власники АЗС тепер будуть зобов’язані робити авансові внески з податку на прибуток, банки сплачуватимуть 50% податку на прибуток за 2024 рік, а також інші фінустанови платитимуть 25% на прибуток.
Представники бізнесу вкрай критично відгукуються про проголосований законопроєкт, адже це вдарить в першу чергу по їхніх гаманцях. Як зазначає Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, підвищення податків було вкрай необхідне. Адже Кабміну бракує коштів для покриття зарплат військових, закупівлі снарядів та озброєння. Держбюджет-2024 планувався з розрахунку, що бойові дії “триватимуть до літа цього року”. Тому в ньому були заплановані військові витрати на недостатньому рівні. Через це 18 вересня Верховна Рада ухвалила закон про підвищення видатків бюджету на 500 млрд грн, частина яких буде покрита за рахунок підвищення податків.
Також нещодавно Кабінет міністрівпредставив проєкт Державного бюджету України на 2025 рік. У ньому планується зростання ВВП на рівні 2,7% ( 3,5% у 2024 році), що дорівнює 8,466 трлн гривень. Очікується, що доходи бюджету наступного року становитимуть 2,007 трлн гривень. Держава наступного року планує зібрати 911,8 млрд грн податку на додану вартість (це на 17,2% більше, ніж цьогоріч), 354,1 млрд грн податку на доходи фізичних осіб та військового збору — 354,1 млрд грн (на 73,6% більше) та 247,2 млрд грн акцизного податку (на 27,9% більше, ніж цьогоріч). Видатки держбюджету наступного року заплановані на рівні 3,644 трлн грн: 2,223 трлн гривень — на безпеку і оборону (26,3% від ВВП), з яких 1,158 трлн грн закладені на оплату праці військових, 737,2 млрд грн — на озброєння та військову техніку. Уряд прогнозує у 2025 році дефіцит державного бюджету на рівні 19,4% від ВВП. Однак якщо держава не зможе перекрити цей дефіцит хоча б частково, то парламентарям доведеться знову підвищувати податки.