Робота в Україні: яких спеціалістів потрібні на ринку праці та які прогнози
За період повномасштабної війни український ринок праці змінився як за структурою, так і за географією. Перед роботодавцями на третьому році війни постають нові виклики. І проблеми через бойові дії, територіальні особливості потреб у робочій силі, вимушене переміщення людей й мобілізацію, на жаль, лише поглиблюються.
Стан ринку праці на кінець 2024 року
На даний час в Україні кількість вакансій уже перевищила ту, яка була до 24 лютого 2022 року. А кількість людей, які відгукуються, суттєво зменшилася. У нашій державі зараз уже 4,5 мільйона працівників, через війну це число продовжує знижуватися.
Чисельність робочої сили у віковій групі 15–70 років на початок 2024 року зменшилася більш ніж на чверть, якщо порівнювати з даними 2021 року. Кількість вакантних робочих місць, як повідомляє Національний банк України, продовжує нестримно зростати.
Щодо українців, які виїхали закордон, то за оптимістичним сценарієм, близько 50% наших співгромадян, які зараз у Німеччині, Польщі та Чехії, готові повернутися в Україну. Про це свідчить опитування КМІС. Однак більшість українців за кордоном, щоб повернутися, висувають кілька умов — забезпечення житлом, фінансова допомога, робота і зарплата на рівні з європейськими.
Про те, що кількість вакансій досягла показників лютого 2022 року, та про дефіцит кадрів свідчать і дані на платформі Work.ua. На заході та в центрі держави вакансій стало більше, ніж було до лютого 2022 року. Натомість у прифронтових (зокрема й деокупованих) регіонах роботи мало.
Що відбувається на ринку праці зараз
На даний час роботодавці намагаються наймати жінок, молодь та старших людей на ті посади, де раніше працювали чоловіки. Також багато хто змушений перебудовуватися: автоматизовувати працю, залучати до певних процесів жінок та ветеранів війни. Чимало компаній, як розповідають експерти, почали залучати психологів, щоб до них могли звертатися працівники та стабільно й якісно продовжувати виконувати свою роботу.
Відповідно до даних на платформі Work.ua, зараз на ринку праці бракує інженерів, інженерів-конструкторів, розробників різних спеціальностей, пов’язаних з радіоекспертизою, експертизою в авіоніці (електронні системи для літальних апаратів — ред.), складальників, людей, які працюють на збірці. За словами експертів, це зумовлено стрімким зростанням кількості виробників озброєння та оборонних технологій і недостатньою кількістю політехнічних спеціалістів.
Робота на деокупованих територіях
Цікаво, що на сайті Work.ua зараз немає жодної вакансії в Купʼянську — місті на Харківщині, яке звільнили у вересні 2022 року. У Змієві, що на Харківщині, — лише пʼять вакансій. У Херсоні, наприклад, роботодавець розмістив понад 160 вакансій, половина з яких — до Сил оборони України. Також пропозиції роботи від великих компаній, як-от “ПриватБанк”, “АТБ”, “Укрпошта”, “Нова Пошта”. До слова, ці компанії чи не найперші відновлюють діяльність на звільнених територіях. Тож можна припустити, що після закінчення війни на деокупованих територіях популярними будуть саме професії, повʼязані з роботою у цих компаніях.