Вт, 24 Чер 25
24.2°C

Приголомшливий Луцьк: топ-10 туристичних локацій

Олена Бджола 26 Травня, 2025

Друзі, я, херсонська екскурсоводка Олена Бджола, запрошую вас у віртуальну подорож до одного з найдревніших міст України – Луцька.

Можливо, почувши про його туристичні “родзинки”, ви захочете приїхати і побачити все своїми очима.

Луцький замок (замок Любарта)

Взагалі Луцький замок називають ще замком Любарта. Хоча до його будівництва доклали руку князі Вітовт і Свидригайло. Луцький замок на початках був дерев’яним. Але його переробив на кам’яний саме молодший син Великого князя литовського Гедимина Любарт, який отримав замок як придане від дружини Агрипини, доньки руського князя.

Це один з найбільших, найдавніших і найкраще збережених в Україні замків, історія якого починається у далекому Х сторіччі.

В’їзна вежа Луцького замку та оглядовий майданчик

Це десятки сходів уверх, які закінчуються чудовим оглядовим майданчиком. Цікаво підійматися вузенькими, маленькими й закрученими сходами. Такими їх зробили, щоб якомога більше затримати ворогів, які хотіли б захопити замок.

На кожному поверсі Вежі – цікаві музейні експонати. Але головне – мальвничі краєвиди міста та внутрішнього двору замку з висоти 27 метрів!

Музей дзвонів

Музей дзвонів у Луцькому замку – унікальний та єдиний в Україні. Його було відкрито у 1985 році. Наукові співробітники державного історико-культурного заповідника зібрали колекцію дзвонів XVII – поч. ХХ ст.

Коли ви підніметеся на вежу Луцького замку до музею, то побачите дивовижні експонати: найменший дзвоник довжиною всього кілька сантиметрів, найбільший церковний дзвін вагою майже пів тонни, дзвони з пожежної частини, залізничного вокзалу, річкової пристані, пошти. Але всі вони неймовірно звучать!

Костел св. Петра і Павла і таємничі підземелля

Храм звели у 1616–1639 роках за проєктом італійського архітектора Джакомо Бріано, його історія тісно пов’язана з орденом єзуїтів. Архітектура, скульптури, живопис – це неймовірне місце, де треба побувати! Костел багато разів перебудовувався, наразі має у висоту 42,05 метра. Відомий також завдяки своїй акустиці, тому тут часто проходятб концерти органної музики.

Під костелом — ціле підземне місто, яке у деяких місцях має три поверхи. Луцький підземний комплекс містив костел, трапезну, гробниці, в’язницю, а також численні таємні переходи. це 6 м підземних лабіринтів!

Музейний простір “Окольний замок”

Музейний простір «Окольний замок» – новий туристичний об’єкт, створений на основі відреставрованих пам’яток архітектури національного значення: Вежі князів Чарторийських з частиною оборонного муру та Монастиря єзуїтів із підземеллями.

Родзинкою музейного простору «Окольний замок» є знакові луцькі підземелля: 18 розчищених кімнат і 4 коридори. У них розміщені Галерея рицарства, експозиція навчального процесу у Єзуїтському колеґіумі, мультимедійна система з інтерактивним смарт-таблом, шоломами віртуальної реальності, силіконова фігура монаха-єзуїта, голограма привида.

Музей родини Косачів та “Лесина вітальня”

Неподалік костелу св. апостолів Петра і Павла розташована двоповерхова кам’яниця рубежу XVIII-XIX століть, відома лучанам як будинок Косачів. Зокрема, тут із жовтня 1890 до січня 1891 року проживала сім’я Косачів. Сьогодні тут знаходиться дирекція історико-культурного заповідника “Старе місто” та кімната-музей “Лесина вітальня”.

“Будинок з химерами” скульптора Голованя

Дивовижна споруда розташована на території Історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» на березі річки Стир. Це будинок-майстерня місцевого скульптора Миколи Голованя, який він оздоблював понад 40 років. Хижі звірі, птахи, міфічні істоти – тут можна знайти все. На території будинку налічується понад 500 скульптур.

Лютеранська кірха

Лютеранська кірха — лютеранська (нині баптистська) церква в Луцьку. Пам’ятка архітектури, розташована на вулиці  Караїмській. Кірху було збудовано у 1906 році як храм Луцької лютеранської громади. З часу побудови вона виконувала роль одного з головних храмів німецьких колоністів Волині. Наразі будівля передана громаді баптистів, які належно відреставрували споруду.

Музей Волинської ікони

Це єдиний в Україні музей, який представляє самобутню регіональну школу волинського іконопису. Збірка музею нараховує понад 1,5 тис. пам’яток сакрального мистецтва. Створення колекції пов’язане з іменем відомого українського мистецтвознавця Павла Жолтовського.

Безцінною перлиною музею є Холмська Чудотворна ікона Божої Матері, унікальна пам’ятка візантійського мистецтва ХІ-ХІІ ст., одна з найшанованіших християнських святинь. 

Гастрогалерея «Корона Вітовта»

Ресторан відкрито у 1996 році на місці, де поруч відбувся легендарний банкет князя Вітовта на честь Першого з’їзду монархів Європи 1429 року у Луцьку. Заклад плекає класичну європейську старосвітську кухню. Найстаріший рецепт з меню ресторану – мисливський поташ на перепілці з м’ясом вепра та квасолею – походить з кухарської книги 1682 року «Compendium ferculorum». Гастрогалерея розташована поруч з Луцьким замком.

Друзі, подорожуйте Україною – наша країна неймовірна!

Олена Бджола

Статті автора