22.2 C
Kherson
Понеділок, 25 Вересня, 2023

Останні новини

Продаж землі: хто і коли зможе купити землю

Верховною Радою прийнято  Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» від 31 березня 2020 року № 552-IX (далі-Закон). Законом з 1 липня 2021 року вводиться ринок землі в Україні.

       Ринок землі буде запускатися в кілька етапів, частину з яких за датами ще не визначено:

 1. З 1 липня 2021 року землю зможуть купити тільки фізичні особи, які є громадянами України. Максимальний розмір – 100 га на людину.
 2. З 1 січня 2024 року поряд з фізичними особами землю зможуть купувати також юридичні особи, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади, територіальні громади та держава. При цьому максимальний розмір покупки може становити 10 тис. га.

        Ухвалений закон прямо не регулює питання процедури купівлі-продажу землі, але він містить три істотні нововведення до звичайної процедури купівлі-продажу земельної ділянки. Вона включає нотаріальне посвідчення договору про купівлю-продаж з внесенням даних про нового власника в кадастр.
З набранням чинності даного Закону :

 1. Покупець буде перевірятися на предмет можливості придбання ним землі в певних розмірах. Порядок такої перевірки має затвердити  Кабінет Міністрів України.
 2. Купівля буде можлива тільки в безготівковій формі. Для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банку.
 3. Повинні бути документально підтверджені джерела походження коштів для купівлі землі.

Новою редакцією ст.130 Земельного кодексу України визначено, що  набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть:

 • громадяни України;
 • держава (мається на увазі наша, тобто Україна);
 • територіальні громади (жителі міст, сіл, селищ чи їх об’єднання, яких представляють органи місцевого самоврядування);
 • юридичні особи України (фірми, установи, організації, підприємства, компанії і т.д.), які створені та зареєстровані відповідно до українського законодавства (акціонерами і учасниками яких є тільки громадяни України, держава або територіальні громади);
 • банки – але тільки в разі передачі земельної ділянки як предмета застави (при цьому, такі землі повинні бути протягом двох років з моменту набуття власності перепродані на земельних торгах).

Хто не може придбати землю

 1. юридичні особи, учасниками, акціонерами, бенефіціарами яких є:
 • іноземні держави;
 • особи, які є громадянами країни-окупанта (на даний момент – це РФ);
 • особи, які не є громадянами України – стосується земельних ділянок розташованих на відстані ближче 50 км до державного кордону (не враховуючи кордон море).
 1. юридичні особи, бенефіціари яких:
 • неможливо встановити;
 • зареєстровані в офшорних зонах.
 1. особи, які належали або належать до терористичних організацій;
 2.    особи, на яких в порядку передбаченому Законом України “Про санкції” накладено заборону укладати угоди про придбання землі, а також пов’язані з ними особи (наприклад, родичі, юридичні особи, в яких вони є директором, акціонером або учасником і інші пов’язані особи, позначені відповідно до підпункту 11.159 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу);
 3. юридичні особи, що діють відповідно до законодавства України, але, при цьому, зареєстровані в державах, які віднесені Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії незаконному відмиванню грошей.

Яку землю не можна продавати

Не дивлячись на те, що мораторій з продажу землі знято, все-таки не будь-яку земельну ділянку сільгосппризначення можна продати / подарувати / обміняти.

Так, заборонено відчуження наступних земельних ділянок:

 • землі сільгосппризначення державної та комунальної (земля, яка належить територіальним громадам) власності;
 • ділянки, що розташовані на тимчасово окупованих територіях України (Донецька, Луганська області, АР Крим, місто Севастополь). Але, при цьому, ділянки на таких територіях можна отримувати в спадок.

Також забороняється зміна їх цільового призначення.

Крім вищезазначеного, до 1 січня 2024 року заборонено відчужувати юридичним особам ще й такі земельні ділянки сільгосппризначення:

 • які відведені для ведення товарного с / г виробництва;
 • призначені для ведення особистого сільського господарства;
 • виділені земельні паї.

При цьому, є виняток, коли дозволено відчужувати такі земельні ділянки:

 • отримання в спадщину;
 • обмін на земельну ділянку рівнозначну з нормативною грошовою оцінкою або з різницею не більше ніж в 10%;
 • банки можуть набувати у власність в порядку звернення права на земельну ділянку сільгосппризначення як предмета застави;
 • відчуження з метою задоволення суспільних потреб.

У разі недотримання зазначених правил продажу землі будь-які угоди, що суперечать таким вимогам, будуть вважатися недійсними з моменту їх укладення.

За більш детальною інформацією Ви можете звернутись до  відділу «Білозерське бюро правової допомоги» Херсонського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: Херсонська область, смт.Білозерка, вул. Свободи, 108   роб. тел. (05547) 3-32-60, (068)364-86-28. 

 

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.

останні новини

spot_imgspot_img

Інші новини

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.

З повагою, Редакція bilozerka.info