Про Forbes, Louis Vuitton і “Титанік”: цікаві факти з історії Херсона

0
134

Херсон – місто з багатою історією, яке щорічно святкує свій День народження в третю суботу вересня. У 2024 році День міста випадає на 21 число місяця.  Херсон має унікальну історію та культуру, справжня перлина Півдня України. Його минуле тісно переплетене з різними епохами та цивілізаціями, а сьогодення наповнене духом незламності та стійкості. І далеко не всі таємниці та цікаві факти про місто-герой ми сьогодні знаємо.

Херсон завжди було українським містом

У 1897 році російська імперія вирішила вперше в історії зробити перепис населення. Потрібно було вказати стать, вік та мову, якою спілкується людина, виявилося, що  на території сучасної Херсонщини російською мовою спілкується лише 21% населення, в той час, як українською – 53%.

Повномасштабне вторгнення довело, що херсонці ладні голими руками йти проти танків та автоматів, навіть в умовах повної окупації, щоб заявити про те, що вони незламні українці.

Про Херсон писав Forbes

Американське видання Forbes внесло 11-метровий Херсонський сонячний годинник у п’ятірку найнезвичайніших вуличних годинників України.  Височіє він із 1820 року. Обеліск та п’єдестал виготовили з блоків інгулецького вапняку, а сам сонячний годинник — з позолоченої міді. Ця впізнавана локація Херсона є пам’ятником філантропу  Джону Говарду.Він спеціально приїхав до Російської імперії, щоб вивчати тутешній устрій лікарень та тюрем. Також відомий англієць надавав медичну допомогу жителям Херсону та околишніх селищ. У 1790 р. Джон Говард помер від тифу. Перед смертю він заповів, щоб його товариш, контр-адмірал Прістман поховав його на околиці міста, а на могилі встановив сонячний годинник. Цікаво, що перший обеліск був виготовлений із крихкого матеріалу, тому не зберігся до наших днів. Також це найдавніший сонячний годинник в Україні.

Louis Vuitton і Херсон

Збереглися свідчення, які підтверджують, що перші валізи бренду Louis Vuitton  виготовлені із сировини, що поставлялась саме із Херсонщини! Йдеться про шкіру та унікальну тонкорунну овечу шерсть, яку  виготовляли у Херсонській губернії. Неперевершена якість цих матеріалів була відома у цілому світі, тому навіть бренд Louis Vuitton замовляв сировину з Хероснщини.

Колодязь із трупами – моторошна таємниця Херосна

На території Катерининського собору існує так званий “колодязь з трупами”. За легендами, туди скидали людей за наказом Катерини II. Достеменно невідомо, куди ведуть підземні ходи колодязя.

У 2005 році провели реконструкцію й очищення колодязя. Нині його глибина орієнтовно 30 метрів. Фортечний колодязь досі оповитий таємницями та безліччю легенд. Точно невідомо, чи пов’язаний він із підземними ходами та куди вони ведуть.

Помилка диктора Левітана і Херсон

Херсон отримав статус обласного центру цілком випадково. Сталося це після промови Юрія Левітана в 1944 році, де він помилково назвав місто центром області. Щоб не виправляти диктора, Сталін наказав створити Херсонську область.

Херсон і “Титанік”

У 1912 році, майже одночасно з загибеллю “Титаніка”, в Херсоні затонув пароплав “Князь Потьомкін”. На щастя, жертв було значно менше. На судні перебувало 278 пасажирів і 1500 пудів вантажу та великий автомобіль власника Одеської тютюнової фабрики Асвадурова.

Пальми у Херосні

У радянські часи в місті росли пальми. у 1957 році до херсона прибуло 14 вагонів із незвичайними подарунками місту від грузинського народу. Це були саджанці субтропічних рослин – лимони, пальми, гліцинії, кипариси, виноград… Цю красу висадили вздовж вулиці Суворова та в центральній частині міста, але рослини, звичайно, не прижилися.

Нагадаємо, що у 2022 році Херсон було визнано “Містом-героєм України” за масовий героїзм та стійкість громадян під час відсічі збройного російського вторгнення. Сьогоднішнє свято – це привід не лише згадати славетні сторінки історії Херсона, але й замислитися над його майбутнім…

 

 

 

 

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь