Пільги для дітей військових: хто має право та як отримати
Унаслідок повномасштабного вторгнення Росії на територію України, з’явилася велика кількість осіб, які є учасниками бойових дій (УБД). На сьогодні наша держава намагається підтримувати та допомагати тим героям, які захищають нашу країну, або які полягли, захищаючи Україну. У зв’язку з цим на рівні законодавства встановлені пільги для учасників бойових дій та членів їхніх сімей. Зокрема, діти, батьки яких на фронті, діти ветеранів, або діти тих, хто загинув, захищаючи Україну, мають право на пільги, які розглянемо нижче.
Насамперед йдеться про безоплатне харчування. Таку можливість мають діти загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників та Захисниць України (абзац 8 пункту 23 статті 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”).
Дітям загиблих захисників держава гарантує безоплатне харчування у закладах освіти – від садочка до училища, коледжу тощо включно. Однак інший нормативний акт уточнює, що ця пільга фактично доступна лише у випадку, якщо дитина відвідує заклад очно, а інакше вартість такого безплатного обіду не компенсується.
Зокрема, компенсація не здійснюється:
- у разі відсутності здобувачів освіти у закладі освіти під час освітнього процесу за однією з інституційних форм здобуття освіти;
- для здобувачів освіти, що здобувають освіту за однією з індивідуальних форм здобуття освіти, а також за дистанційною формою здобуття освіти;
- під час організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання протягом дня незалежно від форми здобуття освіти, зокрема у разі виникнення надзвичайних ситуацій, встановлення карантинних обмежень” (пункт 6 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку).
Також відповідно до законодавства та нормативних актів діти УБД мають бути зараховані до шкіл та садочків у першочерговому порядку.
“Дітям військовослужбовців за місцем проживання їх сімей у першочерговому порядку надаються місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах і дитячих оздоровчих таборах незалежно від форм власності”, – йдеться у частині 4 статті 13 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
У іншій статті цього ж закону коло осіб, яким доступні пільги із зарахування до дитячих закладів, ширший. Зокрема, місцеві ради позачергово надають місця у садочках, школах і дитячих оздоровчих таборах: “дітям військовослужбовців та дітям військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження служби, а також дітям резервістів під час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві надаються місця у дитячих закладах за місцем проживання (перебування) дитини” (абзац 3 частини 5 статті 18 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”).
Варто зазначити, що зарахування до ліцеїв має відбуватися переважно на конкурсній основі. Цей процес регулюють окремі нормативні акти, залежно від типу ліцею. Наукові, мистецькі, спортивні ліцеї не передбачають пільг для будь-яких категорій учнів. Право зарахування поза конкурсом для дітей захисників передбачили лише при вступі до військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою. Однак скористатися пільгою можна тільки після успішного складання вступних івпитів. Про це йдеться у пункті 8 розділу 1 Порядку зарахування, відрахування та переведення осіб до військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою).
Право на першочергове зарахування до таких ліцеїв, за умови успішного складання вступних випробувань, мають діти військовослужбовців та учасників бойових дій і інші пільгові категорії дітей. Про це йдеться у пункті 9 розділу 1 Порядку зарахування, відрахування та переведення осіб до військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою). Щодо інших типів ліцеїв та профільних ліцеїв зарахування може відбуватися на загальних підставах, тобто за результатами конкурсу, якщо претендентів більше, аніж місць, або ж без конкурсу, якщо претендентів менше.
Варто зазначити, що місцева влада може встановлювати свої пільги, розширювати категорії громадян, які підпадають під пільги. Тож щоб ознайомитися із відповідними документами, варто переглянути сайти місцевих органів управління.
Для того, щоб отримати пільгу чи то на харчування, чи при зарахуванні до закладу освіти, варто надати копії документів, які підтверджують право на отримання цієї пільги.
- Це можуть бути відповідні посвідчення батьків – про інвалідність, набуту під час війни, посвідчення учасника бойових дій, посвідчення сім’ї загиблого.
- Також потрібно буде підтвердити родинні зв’язки дитини з батьками. Для цього достатньо подати копію свідоцтва про народження дитини.
Відповідно до закону, рішення про пільги ухвалює керівник закладу освіти. Тож ці документи подаються разом із заявою (про зарахування, чи про отримання пільги на харчування) саме до керівника закладу освіти.
Заклад освіти не може відмовити у гарантованих державою пільгах. Але якщо таке сталося, то батьки, чи законні представники мають звернутися зі скаргою до органу управління, якому підпорядковується заклад. Це може бути управління чи департамент освіти місцевої влади.
Якщо після скарги ситуація не змінилася, варто повідомити про порушення Міністерство освіти і науки України та подати скаргу до освітнього омбудсмена. Також можна зателефонувати на урядову “гарячу лінію”.