Чт, 12 Гру 24
4.6°C

Підводне розмінування: як працюють водолази-сапери на річці Інгулець

Наталія Свирида 30 Листопада, 2024

У Херсонській області понад 560 тисяч квадратних кілометрів акваторій потенційно забруднені вибухонебезпечними предметами. На сьогодні спеціалісти обстежили та розмінували майже 12 гектарів.

Як повідомляє “Суспільне.Херсон”, на даний час роботи з їх обстеження та розмінування здійснюють два розрахунки ДСНС України.

Підводне розмінування  є важливим напрямком роботи, який використовують для виявлення та нейтралізації вибухонебезпечних об’єктів у водоймах. Компенсатор, балон, редуктор і маска зі зв’язком — це лише частина спорядження, яке водолази-сапери головного управління ДСНС України у Херсонській області використовують для занурення та обстеження акваторії річки Інгулець.

Керівник піротехнічних робіт Андрій Кочетов розповів “Суспільному”, що через очерет працювати складно. У ньому також могли застрягнути вибухонебезпечні предмети після затоплення, що було спричинене підривом Каховської ГЕС. Часто водолазам доводиться працювати за нульової видимості. Тому підрозділ обов’язково використовує два типи зв’язку.

Підводне розмінування: як працюють рятувальники Херсонщини

Фото “Суспільного”. Рятувальники готують спорядження для проведення робіт з дистанційного розмінування

Як розповів Андрій Кочетов, ділянку, на якій на даний час ведуться роботи з дистанційного розмінування, визначили органи місцевого самоврядування. Тож роботи ведуться відповідно до рішення Ради оборони Херсонської обласної військової адміністрації.

“Тут стояли довгий час окупаційні війська. Тому наш підрозділ отримав завдання перевірити узбережжя, а саме від урізу води — п’ять метрів акваторії річки. Підрозділ працює двома розрахунками. Один – на суходолі, другий – в акваторії річки”, — пояснює керівник піротехнічних робіт.

Фото “Суспільного”. Вибухотехнік зі спорядженням занурюється в Інгулець.За день вибухотехнікам вдається обстежити територію близько 100 метрів завдовжки та п’ять-сім метрів завширшки. Крім бойових дій, ділянка була затоплена після підриву росіянами Каховської ГЕС. Тому тут “сюрпризи” можуть бути і в чорноземі, який знесений в річку. На днях водолазові вдалося виявити артилерійський снаряд 30 мм до зенітної установки, а ще три інженерні боєприпаси.

“Тобто це такі міни, як всім відома “пелюстка”. Здебільшого натрапляємо на артилерійські боєприпаси. Наприклад, до зенітних комплексів 30 міліметрів, підствольних гранатометів та гранати ВОГ”, — пояснив Андрій Кочетов.

Фото “Суспільного”. Артилерійський снаряд, який знайшли рятувальники під час обстеження акваторії Інгульця

Першочергово спеціалісти обстежують підходи до водойм та берегову лінію.  За допомогою міношукачів ґрунт обстежують вглиб до пів метра. Кожен сапер має  свою територію і, зберігаючи відстань один від одного, обстежують її. Усі знайдені боєприпаси спеціалісти відвозять на спеціальний майданчик і підривають. Якщо  транспортувати вибухонебезпечні предмети неможливо, то їх  контрольованим вибухом знешкоджують на місці.

Фото “Суспільного”. Вибухотехніки обстежують не тільки річку, а й берег.

До робіт із розмінування, як повідомив керівник групи координації розмінування при ХОВА Олександр Щебетюк, найближчим часом мають доєднатись ще два розрахунки Державної служби транспорту. Вони також привезуть спеціальний дрон, який обстежує територію до 10 метрів глибини. На спеціальний пульт надходить інформація про те, що знаходиться на дні.

“Дрон пришвидшить обстеження акваторії. Також зараз проводяться підготовчі роботи до залучення до підводного розмінування Херсонської обласної комунально аварійно-рятувальної служби. Плануємо, що буде два або три розрахунки підводного розмінування саме Херсонської обласної військової адміністрації”, — інформує Шебетюк.

На сьогодні  випадків поранення чи загибелі через вибухонебезпечні предмети у воді на правобережжі Херсонщини не зафіксовані. Та фахівці закликають, не забувати про загрозу.

 

 

Наталія Свирида

Статті автора