15.3 C
Kherson
Вівторок, 8 Жовтня, 2024

Останні новини

Освітні реалії в умовах війни   

Новий навчальний рік в Україні розпочався в умовах повномасштабної війни. За даними Міністерства освіти та науки, у школах Донецької, Запорізької, Луганської, Харківської та Херсонської областей діти навчаються дистанційно або індивідуально. В інших регіонах країни форма навчання залежить від безпекової ситуації. Саме вона визначила, як саме здобувають знання діти: онлайн, офлайн чи за змішаною формою. За словами Міністра освіти і науки Сергія Шкарлета, близько 41% усіх навчальних закладів України розпочали навчання у традиційному форматі.

Ми поцікавилися, що з приводу організації навчального процесу в Україні думають батьки школярів, які виїхали з окупованої Білозерщини:

Олена, мама восьмикласника, Білозерка:

– Я тихо ненавиджу онлайн-навчання вже третій рік. Що і хто б мені не казав, які б аргументи не наводив, але це не навчальний процес, а профанація. Лише в дуже поодиноких випадках можуть бути винятки, коли я схиляю голову перед педагогами-профі! Але, на жаль, у більшості випадків – це роздача завдань у вайбер-групах без онлайн-уроків та пояснень. Від такого онлайн-навчання страждають і діти, і батьки. І це ідеальна ситуація, коли у батьків є час та можливість допомогти дитині освоїти матеріал, проконтролювати виконання домашнього завдання, забезпечити її технічними засобами.

Якби ви знали, з якою радістю я і мій син чекали 24 лютого, бо саме тоді після карантину мали розпочатися офлайн-заняття у його школі. І тут ця клята війна! У березні ми змушені були разом з дітьми виїхати з рідного селища. Яким було завершення навчального року 2021-2022, і так зрозуміло без зайвих пояснень. Ми «мандрували» країною декілька місяців, аж поки осіли у Вінниці. З острахом я чекала 1 вересня 2022 року. В мені жевріла надія, що може ж таки буде очне навчання, якого так хотів мій восьмикласник. Оскільки школа – це не лише знання, це соціалізація, спілкування, друзі-однокласники. І в чужому місті це надзвичайно важливо. Однак, коли перед нами, як батьками, постало питання безпеки нашого сина – його життя і здоров’я, то, звісно, ми обрали онлайн. Це рішення потягло за собою інше – ми не стали переходити до вінницької школи, а залишилися у білозерській. І знову почалися стресові навчальні будні. Зараз живемо надією, що наша школа вціліє, а ЗСУ визволять наше селище і мій син зможе сісти за справжню парту, а не віртуальну!

 

Людмила, мама доньки (3 клас) і сина (2 клас), Музиківка:

– Сьогодні ми живемо у місті Володимир. Обрали змішану форму навчання, точніше вона обрала нас. Здається, більшість учнів у цьому місті саме на змішаній формі – кілька уроків через платформу Гугл клас, 3-4 уроки – в школі. Але є класи, де батьки обрали дистанційну освіту і не ризикують водити дітей до школи. Я відразу хотіла, щоб діти хоч на кілька уроків ходили до школи, щоб в навчальному процесі між мною і ними ще були додаткові професіонали, бо я знаю себе, можу своїми нереальними вимогами нанести непоправні дитячі травми. А ще я знаю своїх дітей – з психологічними травмами можу бути і я. Діти навчаються у дві зміни, але йдемо на 8.00 всі разом. Ми з Алісою гостюємо у бабусь, поки Павло вчиться перші три уроки. На четвертий урок йде Аліса, Павла забираю робити завдання та їсти бабусин борщ. Схема ускладняється, якщо в когось 4 уроки.

В укритті за цей короткий час були вже декілька разів. Бачила, як старшокласники між тим, щоб втекти додому і укриттям, вибирали останнє. Там досить шумно і я не думаю, що це бомбосховище.

Мрію про завершення війни, повернення до рідної школи, повноцінне навчання з групою продовженого дня та фізкультурою на стадіоні.

Жанна, мама шестикласника, Музиківка:

– Мій школяр за кордоном. Навчаємось у двох школах – німецькій та українській. В першій син присутній офлайн, в другій – присутня онлайн мама, тобто я. З усіма директорами, керівниками та вчителями мою присутність на уроках погоджено. Після уроків в тутешній школі ми сідаємо виконувати завдання за нашою українською програмою. Якби ми мали право в чужій країні не відвідувати школу, ми б так і зробили б.  Пріоритетна школа для нас очевидна. Але ми в країні, яка нас прихистила і вона з нами не йде на компроміси. Чи шкода мені дитину? Так. Чи шкодую я про рішення, не втрачати навчальний рік в українській школі? Ні. Розумію, що саме цей навчальний рік є для нас обох найтяжчим, але ми намагатимемось не схибити.

 

Оксана, мама ліцеїста, Надеждівка

– Ми виїхали з Херсонщини наприкінці березня. Зараз проживаю з дітьми у Кракові. Молодший син з квітня по червень відвідував підготовчий клас польської школи, в якому було близько 20-ти українських дітей. Фокус навчання був на вивченні польської мови. По закінченню їм видали документ про здобуття комунікативного рівня. Паралельно син навчався онлайн в Херсонському обласному ліцеї. В 2022-2023 навчальному році він продовжує навчання в ліцеї, тепер уже на екстернатній формі та розпочав здобувати освіту в навчальному закладі м. Краків.

Наталія, мама першокласниці та студента другого курсу коледжу, Білозерка:

– Хто б міг подумати, що я поведу свою доньку до школи в іншому місті… Але сьогодні я розумію, наскільки правильним було наше з чоловіком рішення виїхати з окупації. Тут, на Хмельниччині, донька пішла до школи і навчається офлайн. Їй дуже подобається і вчитель, і однокласники, і сам освітній процес. Більш того, донечка відвідує танцювальний гурток, а також заняття з вокалу у музичній школі. До речі, уся позашкільна освіта для тимчасово переміщеніх безкоштовна.

Один мінус освітнього процесу  – повітряні тривоги і спускання до укриття. Мені чомусь воно не здається надійним. На мою думку, безпечно може бути лише у метро…

Що стосується сина, він продовжив навчання в одному з херсонських коледжів дистанційно. Не скажу, що я у захваті від цієї форми навчання, але, розумію, що це реалії життя. Взагалі, дистанційка не може замінити офлайн-навчання. Саме з цієї причини нам довелося шукати тут репетитора з математики.

Думаю, що взимку моя першокласниця теж навчатиметься онлайн. Неспроста ж по суботах у нашій школі запровадили дистанційку для учнів молодших класів.

 

Правила ефективного дистанційного навчання

Всі ми добре розуміємо, що під час війни, з міркувань безпеки, місцева влада може прийняти рішення про переведення шкіл на онлайн-навчання. Крім того, попереду -непростий опалювальний період. Тож батькам школярів потрібно бути до цього готовими.

Для того, щоб допомогти дитині створити позитивну атмосферу для навчання, систематизувати і структурувати (тобто зробити зрозумілим) цей процес, пропонуємо такі кроки:

Скласти чіткий розклад/режим

Стабільність і зрозумілість – це те, що для дітей створює якусь зону безпеки. Адже, саме в безпеці діти прагнуть розвиватися, вчитися і пізнавати світ. Складіть новий розклад для дитини. Розмістіть його на видному місці, намагайтеся  дотримуватися режиму дня (підйом в один і той же час, перерви, прийом їжі тощо). Режим позитивно позначається і на нервовій системі дитини.

Організувати робочу зону

Якщо немає своєї кімнати, то хоча б свій чуточок (обов’язково ввімкнений екран монітору чи телефону та наявні навушники). Де будуть ТІЛЬКИ потрібні для «цього» уроку матеріали. Усі зайві предмети, що відвертають увагу, доцільно прибрати. Також на працездатність дитини впливає світло. Яскраве і холодне освітлення стимулює мобілізацію систем організму і підвищує пильність.

Організувати форму

Дитина не повинна сидіти в піжамі. Вона і так навчається вдома (у дітей будинок не асоціюється з навчальною діяльністю, а більше з відпочинком). Учневі буде значно простіше «надіти на себе роль учня» і «переключитися» на заняття, якщо він буде одягнений у відповідний (асоціюється з навчанням) одяг.

Робити перерви

Фокус уваги школяра на відеоконференції/уроці 20-30 хвилин. Не більше. Дитина докладає чимало зусиль, аби сконцентруватися і зрозуміти, що їй через екран намагаються донести. Енергії витрачається більше, ніж на звичайному уроці. Тому вкрай важливо, аби діти перемикали свою увагу і відпочивали між уроками (по можливості не в гаджетах).

Братися до виконання домашньої роботи доцільно не раніше, ніж за годину-півтори після закінчення уроків. Дитині потрібно переключитися, відпочити, пограти і перезарядитися.

Заохочувати спілкування з однолітками.

Провідна діяльність школярів середніх та старших класів – це спілкування. Та й в цілому школярі (зокрема молодші) звикли проводити багато часу в колективі, спілкуючись, тому можуть відчувати дискомфорт в ізоляції. Заохочуйте спілкування, розмови, скайп-колли, можливо, навіть якісь ігри  онлайн з однокласниками. Загалом, створюйте і заохочуйте умови, у яких дитина може поспілкуватися з однолітками.

Знизити очікування і вимоги.

Нові умови навчання, тиск суспільства, страхи і тривога заважають дитині розуміти і читця як раніше. Отже, якщо помітили, що оцінки й успішність  вашого сина/дочки погіршилася – не сваріть і не тисніть, а навпаки, зверніть увагу на ситуацію. Адже це може бути однією з ознак стресу. Дитина потребує допомоги і відкритого діалогу з батьками. Зараз як ніколи вдалий час для перегляду і переоцінки вимог стосовно дитини.

Мотивувати і помічати успіхи

Не змушуємо дитину, а мотивуємо! Спробуйте переконати дитину в тому, що система примусу відходить  в минуле. Кожна людина в сучасному світі розуміє ту міру відповідальності за своє життя, яку вона несе. Ніхто не допоможе тобі стати освіченою і успішною  людиною, якщо ти сам не захочеш і не навчишся цього. Дистанційна освіта дає унікальний шанс довести самому собі, чого ти вартий. Але батьки повинні усвідомлювати, що такий рівень відповідальності за своє життя дитина отримує з часом. І головна мета батьків – допомогти своєму школяреві це зрозуміти і створити максимально комфортні умови для того, щоб він зміг оволодіти навичками онлайн-навчання.

Скористайтеся додатковими можливостями

Корисними у дистанційному навчання можуть бути наступні загальнорозвивальні платформи, перелік яких розміщено на ресурсі https://osvitanow.org/dodatkovi-mozhlyvosti/:

  1. Онлайн-лекторій Science4Kids проводить безплатні науково-популярні вебінари для дітей 8-12 років, які виїхали з України через російсько-українську війну до Польщі, Чехії та Словаччини. Щотижня українські вчені дистанційно читають лекції з трьох блоків: виникнення світу та розвиток життя, людина і природа, космос. Після цього діти вчать із перекладачем окремі слова мовою країни, у якій перебувають, а також грають у Kahoot і спілкуються з вченими. Розклад лекцій публікують у телеграм-каналі Science4Kids.
  2. Платформа «Нова Українська Школа» була створена ГО «Смарт Освіта» 2017 року в партнерстві з Міністерством освіти і науки України для комунікації реформи «Нова Українська Школа». Тут розказужуть про хід реформи шкільної освіти, сучасні методики викладання, а також публікуємо іншу корисну інформацію для вчителів, директорів, батьків та учнів.
  3. STEM-школа INVENTOR запрошує українських дітей на безкоштовні онлайн-заняття. Заняття відбуваються у Google Classroom. Для підключення важливо мати лише інтернет. Щоб зареєструватися на заняття, переходьте у Telegram-канал «STEM-школи INVENTOR» та обирайте заняття.
  4. «Мала академія наук» допомагає вивчати та поглиблюватись в улюблені науки з різних куточків світу. На сайті можна дізнатись про найближчі безкоштовні онлайн-івенти чи почитати цікавий наукпоп.
  5. Навчальний онлайн-центр запрошує дітей та дорослих до шахового гуртка. Безкоштовні онлайн-заняття проводить майстер спорту з шахів. Заняття підходять як для початківців, так і для тих, хто вміє грати.
  6. Telegram-канал «Павлуша і Ява» наповнений дитячими аудіоказками, що допомагають розвивати пам’ять, фантазію, словниковий запас, формують моральні принципи, але найголовніше – створюють зв’язок між батьками та дитиною.
  7. EdEra — це студія онлайн-освіти. Платформа вміщує в себе безліч курсів та відеоуроків різних тематик, а також спецпроєкти, інтерактивні підручники та освітні блоги.
  8. ГО «Смарт освіта» разом з українськими вчителями проводить пізнавальні онлайн-зустрічі для дітей та підлітків. Розклад оновлюється кожного дня на сторінці і у Telegram-каналі.
  9. Українська IT-компанія Flexreality створила застосунок ARBook. Він дозволяє значно підвищити інтерес школярів до вивчення предметів завдяки передовим технологіям, що дає можливість оживити і представити найскладніші теми шкільного курсу з використанням практично будь-якого сучасного мобільного пристрою. Наразі у додатку вже можна знайти експерименти з фізики, геометрії, хімії, астрономії, біології та географії.

Всі ми мріємо про повернення до звичного життя, відновлення традиційного навчання, коли діти зможуть спілкуватися з учителями та ровесниками не через екран ноутбука, коли їм не треба буде брати до школи евакуаційних рюкзаків, а батьківське серце не стискатиметься у хвилюванні під час повітряної тривоги. За ці мрії сьогодні боряться наші військові.

останні новини

spot_imgspot_img

Інші новини

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.

З повагою, Редакція bilozerka.info