Мобілізація у вересні 2024 року триватиме відповідно до закону, що вступив у дію 18 травня. Деякі положення цього законопроєкту стосуються і жінок.
В УНІАН розповіли, чи буде восени мобілізація для жінок і за яких обставин українок можуть оштрафувати за порушення правил військового обліку.
Закон про мобілізацію регулює порядок військового обліку жінок восени. Тобто жінки, які працюють у медичній сфері, повинні в обов’язковому порядку стати на військовий облік, тоді як представниці інших професій можуть самостійно вирішувати, чи хочуть вони перебувати на обліку.
Варто наголосити, що мобілізація жінок в Україні є лише добровільною. Навіть медичних працівниць не можуть призвати до армії, якщо вони не погодилися на це добровільно.
Якщо з 16 травня по 16 липня медики не оновили свої дані в ТЦК, то у вересні можуть отримати штраф. Розмір штрафу за не оновлені дані такий, як і для чоловіків – від 17 до 25 тисяч гривень.
Варто нагадати, що жінкам-добровольцям можуть відмовити у підписанні військового контракту за таких умов:
- наявність трьох дітей;
- наявність дитини з інвалідністю або названої дитини до 18 років;
- наявність чоловіка чи батьків з інвалідністю;
- якщо жінка є матір’ю-одиначкою;
- якщо жінка є студенткою або заброньована на роботі.
Також, відповідно до законодавства, жінки можуть добровільно пройти базовий військовий вишкіл. До слова, він є обов’язковим для чоловіків віком від 18 до 25 років.
Варто наголосити, що військовий облік обов’язковий для осіб жіночої статі, які здобувають медичну освіту. Зокрема йдеться про такі спеціальності:
- фізична терапія;
- медична та психологічна реабілітація;
- громадське здоров’я;
- фізична реабілітація;
- промислова фармацевтика;
- фармацевтика;
- санітарія та експертиза;
- стоматологія;
- медицина;
- медсестринство;
- технології медичної діагностики та лікування;
- біомедична інженерія;
- біотехнології та біоінженерія;
- професіонали патології;
- токсикологія;
- фармакологія;
- фізіологія та епідеміологія.
Облік жінок не свідчить про їхню мобілізацію. Він потрібен для того, щоб Генеральний штаб був поінформований, скільки у резерві є медичних працівників.
Також треба знати, що медикині мають право виїжджати за кордон, навіть якщо вони перебувають на військовому обліку. Заборонено покидати Україну лише жінкам-військовим та державних службовцям.