Усі старостинські округи деокупованої Херсонщини знають, що таке російські обстріли, постійні перебої зі світлом, водою, інтернетом, складнощі з транспортом та отриманням медичних і освітніх послуг. Про поточний стан справ у Лиманецькому старостаті нашому виданню розповіла староста Лиманецького округу Дар’ївської громади Ніна Губарь.
“Наразі найбільшою нашою проблемою є спека та пожежі. Звісно, через ворожі “прильоти” теж є загоряння, але все-таки людський фактор відіграє велику роль: там кинули недопалок, там палили сміття. Недбалість переростає у велике полум’я. На щастя, у нас є місцева пожежна команда. Останнім часом у хлопців багато роботи, буває до 2-3 виклики на день, але вони молодці, справляються”, – говорить староста.
За словами Ніни Губарь, часто доводиться просити місцевих фермерів, які мають трактори, відорати поля, щоб вогонь не перекинувся далі.
“Нещодавно ми отримали від благодійників міні-трактор, він нам дуже допомагає і в цьому питанні, і в інших роботах по селу: легкий, економний щодо пального. Тепер нам би знадобилася роторна косарка з дисками. Це було б дуже корисно для Лиманця та всього округу”, – ділиться керівниця.
Усі водні свердловини у старостаті працюють, хоча є проблема, пов’язана з перепадами висот у Лиманці: у роботі водопровідної мережі різниця 17 метрів таки дається взнаки. Та й люди, чесно кажучи, іноді думають тільки про себе: вмикають на повну воду, коли іншим не дістається майже нічого, каже староста.
“У нас є планові відключення світла, тому що ми знаходимося на миколаївській лінії. Це також впливає на роботу насосів для свердловин. Щодо оплати за воду – платять 70%, за світло – така ж ситуація. Ми допомагаємо створити односельцям електронні кабінети, щоб їм було зручніше оплачувати комунальні послуги і точно знати, який у них борг”, – говорить Ніна Губарь.
У старостаті є дві установки осмос, які очищають воду. Обладнання рік тому надали благодійний фонд “Мамай” та Червоний Хрест. Це велика допомога у забезпеченні мешканців якісною питною водою.
Медичні послуги громада Лиманецького старостату отримує від мобільних бригад лікарів, таких як Casers, “Лікарі без кордонів”, спеціалістів дитячої обласної лікарні тощо. Наприклад, скоро до нас приїде невропатолог. Цей спеціаліст зараз, у час війни та бойових дій, користується попитом у місцевих мешканців.
“Щодо навчальних послуг: мріємо, щоб наші діти вже нарешті змогли піти до школи, хоча б на змішану форму навчання. Однак рішення про це буде ухвалювати обласна влада залежно від інтенсивності бойових дій на території громади. Укриття у нас облаштоване, там знаходиться локація ЮНІСЕФ, проходять безпечні заняття для дітей, зустрічі з психологом тощо”, – говорить Ніна Губарь.
Із транспортним сполученням ситуація, на жаль, кращою не стала. Соціальний маршрут раз на тиждень доставляє жителів старостату до Миколаєва, щоб вони могли вирішити банківські, медичні та інші проблеми.
“Волонтерські організації нас не забувають: раз на місяць отримуємо від GEM продуктовий набір, БФ “Родина понад усе” щотижня привозить безкоштовний хліб. Також благодійники оплатили та встановили металопластикові вікна тим жителям старостату, у яких через обстріли вони були пошкоджені. Сучасні склопакети краще витримують вибухову хвилю: там, де дерев’яні давно вже вилетіли б, пластикові стоять”, – ділиться староста.
Фото Ніни Губарь