При виїзді мобільної бригади ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” білозерці неодноразово запитували щодо призначення пенсії. В окупації у людей була відсутня можливість звернутись до пенсійного фонду з відповідною заявою та підтверджуючими документами. Навіть дистанційно – через веб-портал електронних послуг ПФУ – це була проблема через відсутність інтернету та українського мобільного зв’язку. І досі під час активних бойових дій більшість не може подати заяву. А це все нерви – через втрачені кошти, прострочені строки та додаткові проблеми.
Але нарешті внесено відповідні зміни до законодавства, направлені на забезпечення реалізації громадянами права на пенсійне забезпечення в умовах воєнного стану.
15 квітня 2023 набув чинності Закон України “Про внесення зміни до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії.
Тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, пенсія призначатиметься незалежно від дати звернення. Важлива умова, що передбачена частиною першою статті 45 цього Закону зазначає, що строк звернення за призначенням пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року.
Відповідно до закону, пенсія призначатиметься:
✔за віком – з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку;
✔по інвалідності – з дня встановлення інвалідності;
✔у зв’язку з втратою годувальника – з дня, що настає за днем смерті годувальника;
✔за вислугу років – з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року.
Тож жодної копійки своєї пенсії ви не втратите! Все отримаєте, не зважаючи на строки звернення та виклики, зумовлені війною!
Тищенко Антоніна,
юристка ГО “Білозерський центр регіонального розвитку”
Нагадуємо, що отримати юридичну консультацію можна за телефоном (050) 999-01-42. А найближчий виїзд мобільної бригади відбудеться 21 квітня з 12.00 у приміщенні Широкобалківського фельдшерського пункту.
Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Допомога та захист прав жителів п’яти деокупованих громад Херсонщини», який впроваджує громадська організація «Білозерський центр регіонального розвитку» за фінансової підтримки Європейського Союзу, Нідерландського Гельсінського Комітету, МГО “Людина в біді” та Паризького центру громадянського суспільства. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.