22.5 C
Kherson
Четвер, 21 Вересня, 2023

Останні новини

Надзвичайний стан в Україні: що це таке та які можуть бути обмеження для громадян

Як відомо, Рада національної безпеки і оборони України запропонувала запровадити режим надзвичайного стану на території України, крім Донецької і Луганської областей.

Про це заявив секретар РНБО Олексій Данілов на брифінгу.

“На всій території нашої країни, крім Донецької і Луганської областей, буде введено надзвичайний стан”, – сказав Данілов.

За його словами, залежно від доцільності обласними комісіями прийматимуться відповідні рішення та вживатимуться заходи.

 Що таке режим надзвичайного стану?

Надзвичайний стан – це особливий правовий режим, який тимчасово запроваджують вУкраїні або окремих її областях у випадках:

 • виникнення особливо важких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, що створюють загрозу життю та здоров’ю значних верств населення;
 • здійснення масових терактів, що супроводжуються загибеллю людей або руйнування особливо важливих об’єктів життєзабезпечення;
 • виникнення міжнаціональних та міжконфесійних конфліктів, блокування чи захоплення окремих особливо важливих об’єктів чи місцевостей, що загрожує безпеці громадян та порушує нормальну діяльність органів влади;
 • масових заворушень, що супроводжуються насильством над громадянами, що обмежують їхні права та свободи;
 • спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного устрою України шляхом насильства;
 • масового переходу державного кордону з території суміжних держав;

потреби відновлення конституційного правопорядку та діяльності органів влади.

Який механізм запровадження режиму НС в Україні?

Ввести режим надзвичайного стану президентові України пропонує Рада нацбезпеки та оборони, в окремих випадках – Кабмін.

НС запроваджується указом президента ( відповідний указ вже з’явився на сайті парламенту), який протягом двох днів має затвердити Верховна рада. Як йдеться у законі, для запровадження НС президент має звернутися до осіб, організацій чи учасників дій, які становлять загрозу для країни, з вимогою припинити протиправні дії. Однак в умовах, що потребують невідкладних заходів, можна уникнути попередження.

На скільки можна запроваджувати режим НС?

Надзвичайний стан в Україні може бути введений на термін не більше 30 діб і не більше 60 діб в окремих місцевостях. У разі потреби президент може продовжити надзвичайний стан на 30 днів, але не більше. Як і воєнний стан, режим НС можна скасувати раніше терміну, якщо загроза минула. Для цього президент видає указ.

Надзвичайний стан: які можуть бути обмеження для громадян

 На період дії надзвичайного стану указом президента можуть запроваджуватися такі заходи:

 • встановлення особливого режиму в’їзду та виїзду, а також обмеження свободи пересування територією, де вводиться НС;
 • обмеження руху транспортних засобів та їх огляд;
 • посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
 • заборона на проведення масових заходів та мітингів;
 • примусове відчуження або вилучення майна у юридичних та фізичних осіб.

Крім того, можуть вводитися додаткові заходи, якщо надзвичайна ситуація пов’язана з ситуаціями техногенного/природного характеру або у зв’язку з масовими порушеннями громадського порядку. У другому випадку також може бути:

 • комендантська година;
 • перевірка документів у громадян, огляд речей, багажу, автомобілів;
 • заборона призовникам, військовозобов’язаним та резервістам змінювати місце проживання без відома відповідного територіального центру комплектування;
 • обмеження або тимчасова заборона продажу зброї, отруйних та сильнодійних хімічних речовин, а також алкогольних напоїв та речовин, що виробляються на спиртовій основі;
 • тимчасове вилучення у громадян зареєстрованої вогнепальної та холодної зброї та боєприпасів;
 • заборона виготовлення та розповсюдження інформаційних матеріалів, які можуть дестабілізувати ситуацію;
 • регулювання роботи цивільних теле- та радіоцентрів;
 • спеціальні правила використання зв’язку та передачі через комп’ютерні мережі;

у порядку, визначеному Конституцією та законами України, вирішення питання про заборону діяльності партій чи громадських організацій на користь національної безпеки та громадського порядку.

Важливо: не обов’язково, що весь перелік обмежень та заходів буде застосовано, тим паче в повному обсязі. Вичерпний перелік таких часових обмежень та їх обґрунтування повинні міститися в указі президента про введення НС, затвердженому Верховною Радою.

останні новини

spot_imgspot_img

Інші новини

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.

З повагою, Редакція bilozerka.info