
«Ми не можемо кинути цю землю» — фермер Андрій Стець
Фермерські господарства правобережної Херсонщини і до повномасштабної війни з Росією докладали неймовірних зусиль, щоб у зоні ризикованого землеробства, без достатнього поливу, без вагомої підтримки ззовні виростити гарний врожай.
Російська окупація, мародерство від загарбників, жорстокі ворожі обстріли стали новими викликами для аграріїв. Проте фермери не здаються і вже третю весну після деокупації області продовжують свою діяльність.
Які проблеми постали у 2025 році перед робітниками сільськогосподарської сфери – розказав нашому виданню керівник фермерського господарства у Чорнобаївській громаді Андрій Стець.
«Озимі ми посіяли вчасно. Але чи виросте щось – покаже вже весна. Адже щодо дощів прогнози різняться, а ми дуже залежимо від них. Іншого способу поливу немає – дощувалки «розкурочили» ще окупанти, зрошувальний канал не має змоги відновити. Так що сіємо і чекаємо на зливу!»
Фермер повідомив, що великим кроком вперед для його ФГ стала можливість придбати мінеральні добрива. З ними вже є надія на гарний врожай. Бо у минулі роки фінансів господарства не вистачало навіть на цей мінімум.
«Також ми дуже вдячні Говарду Баффету та його благодійному фонду «Жнива перемоги», бо нам дали трактор і сівалку, що дуже допомагає в роботі».
Однією з проблем господарства на цей момент часу є майже повна відсутність працівників. Для сільського господарства немає бронювання і врешті-решт робітників або мобілізують, або вони переїжджають в інші регіони України.
«Критично не вистачає робітників. По суті, я один працюю: сідаю на трактор і вперед. Мені допомагає вся родина, навіть син-підліток. Іноді запрошую пенсіонерів-трактористів. Адже це чоловіча робота, а всі мої колишні робітники звільнилися, нових взяти ніде».
Ще у 2022 році Андрій Стець разом зі своїми колегами самі розмінували землю металошукачами. Наразі безпекова ситуація у громаді погіршилася, по суті, поля знаходяться у червоній зоні.
«Вже у нас тут fpv-дрони російські літають на оптоволокні. Нещодавно у сусідів-фермерів під Правдиним БпЛА зробив скид метрах у 10-ти на полі від трактора. Цього разу пощастило, всі цілі…»
Проте вже зараз Андрій Стець посіяв горох, у квітні сіятиме соняшник.

«Восени 2024-го ми сіяли озиму пшеницю, ріпак, ячмінь. Податки нам знову повернули, 1400 грн за га землі. Виросло – не виросло, треба платити. Причому коефіцієнт – 0,054 для всієї України. Але в інших областях врожайність може бути до 15 т з га, а у нас 2,5 т – і то добре. І там немає обстрілів, замінування… А податок однаковий для всіх аграріїв.
Логістика здорожчала, раніше це було 200 грн за тонну на доставку, тепер 500 грн, бо дизель більше вартує. Але ми не можемо кинути цю землю, і не кинемо. Пайщикам виплатили за оренду минулоріч, продовжуємо працювати», – зазначив фермер.