Вт, 17 Чер 25
24.6°C

Маркер української ідентичності: ТОП-10 фактів про вишиванку

Тетяна Мороз 15 Травня, 2025

15 травня, у третій четвер місяця, відзначаємо День вишиванки. Святкують його не тільки в Україні, а по всьому світі – як українська діаспора, так і іноземці. Цього дня тисячі людей підтримують одну з найголовніших традицій нашого народу – одягають вишиті українські сорочки. 

Пропонуємо вам дізнатися 10 цікавих і маловідомих фактів про маркер українця і проукраїнського світогляду.

  • Певні елементи вишивки існували ще на одязі скіфів. Вони проживали на території сучасної України до нашої ери. За часів Київської Русі також носили вишитий одяг, а згадки про особливе вбрання русинів можна знайти в записах багатьох мандрівників.
Давньогрецький історик Геродот повідомляв, що скіфи прикрашали свій одяг вишивкою. Знайдені в Черкаській області срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані VI стотеліем, при дослідженні показали ідентичність з вишивкою українського народного костюма XVIII-XIX століть.
  • Найдавнішими в українській вишиванці вважаються геометричні візерунки: різноманітні ромби, зиґзаґи, кола, хвилясті лінії, меандри, цятки тощо. Водночас використовувалися такі вишивальні техніки як пряма гладь та ретязь (різновид хрестика).
  • В Україні на сьогодні налічується близько сотні “вишивальних технік”. Серед найвідоміших технічних прийомів вишивання – “гладь”, “хрестик”, “низь”, “мереження”, “бігунець”, “плетіння”.
  • В XIX столітті наступив переломний момент в історії вишиванки. Саме тоді з’являється така професія як вишивальниці. У них замовляли вишиванки для цілої сім’ї.
  • Першим новатором, який поєднав вишиванку зі світським піджаком, був Іван Франко. Навіть на 20-гривневій купюрі письменник зображений у своєму улюбленому стилі.
Фото з доступних джерел
  • Найбільша кількість людей у вишиванках, яка зібралась в одному місці, була зафіксована у День Незалежності в 2011 році у Рівному. На центральному Майдані міста тоді зібралося 6570 людей у вишиванках. Цю цифру зафіксовано у Книзі рекордів України. Наступний схожий рекорд було встановлено в 2018 році у Волновасі Донецької області, коли біля будівлі райдержадміністрації з нагоди святкування 27-ї річниці Незалежності України було презентовано рекорд України з найбільшої кількості людей у вишиванках на одній локації в зоні Операції об’єднаних сил, де в патріотичному одязі зібралося 5095 осіб і один песик.

Фото Микити Виштикайла. Волноваха, 2018 рік

  • Однією з найгарніших вишиванок вважають Борщівську. Її особливість полягає в тому, що вона рясно розшита чорними нитками. Навіть у Борщівському храмі знаходиться унікальна ікона, на якій зображена Марія, вдягнута саме в таку вишиванку.

Фото з доступних джерел

  • Всесвітньо відомі модні бренди, такі як Dolce&Gabbana та Valentino, а також Жан-Поль Готьє випустили колекції з українськими етнічними мотивами у вишитих сукнях.
Фото з сайту “UAМодна”. Колекція Жана-Поля Готьє. На показі (2005 рік) подіум Готьє назвав Києвом, сектори, на які була поділена зала, мали назви інших українських міст – Львів, Харків, Житомир, Ялта і т. д. Навіть моделі суконь француз називав “Буковиною”, “Кримом” тощо.
  • У вишиванці були помічені світові зірки: Джонні Деп, Міла Йовович, Міла Куніс, Ума Турман, Холлі Беррі, Кейт Мосс, Енн Хетуей, Лана Дель Рей, Майк Тайсон, Адель, Різ Уізерспун,  Кеті Холмс, Ніколь Кідман, Сандра Буллок, Джекі Чан, Діта фон Тіз та інші.

Фото з доступних джерел

  • Найдорожча вишиванка була представлена ​​на Сорочинському ярмарку у 2013 році. Її вартість становила 10 000 гривень, а важила вона 4 кг.

У важкий час воєнного лихоліття важливо як ніколи пам’ятати, берегти і відроджувати наші традиції. Адже це те, що ідентифікує нас як націю, як окремий народ. Це те, за що нас так люто ненавидить північний сусід і саме за українську ідентичність він хоче нас стерти з лиця землі.
Не дамося! Правда переможе!

Тетяна Мороз

Статті автора