Кутя на Різдво: як її готують у різних регіонах України
Попри те, що на переддень Різдва — Святвечір — традиційно подають 12 страв, кутя історично була та залишається центральною різдвяною стравою.
Про це пише “Суспільне. Культура”.
З неї починалася святкова вечеря, а після завершення трапези кутю лишали на столі на ніч, щоб померлі пращури могли нею почастуватися.
Кутю також носили на другий день Різдва кумам, хрещеним батькам та родичам та традиційно готували й на Новий рік та Водохреще.
Історично кутя була повсякденною стравою, але з часом набула винятково ритуального значення.
Які рецепти куті існують в Україні
Немає єдиного “правильного” рецепту куті, адже у різних регіонах України її готують по-різному.
- На лівому березі Дніпра готували кутю не тільки з пшениці, а і з ячменю.
- На півночі Сумщини робили кутю з трьох видів різного збіжжя, включно із пшоном.
- На Правобережжі її готували з пшениці, а на сході — з ячменю і заправляли тертим маком, горіхами, медом та узваром.
Вже пізніше до куті почали додавати сухофрукти та навіть цукерки, а у деяких регіонах України додавали до страви молоко — утім, це робили лише 13 січня.
З приготуванням куті пов’язана безліч цікавих традицій — наприклад, водою, в якій замочували пшеницю на ніч, було заведено вмиватися, щоб зберегти вроду. Після вмивання воду виливали під молоде плодове дерево або на грядку.
А на Бойківщині, наприклад, готуючи кутю, не можна було промовляти слово “мак”, бо інакше можна було накликати у дім бліх.
“Класичний рецепт” куті від Дарії Цвек
Інгредієнти: 200 г пшениці, ⅓ склянки маку, 50 г цукру, 1 ст. л. меду, 30 г посічених горіхів, 30 г родзинок.
Переберіть пшеницю, очистьте її від луски та ретельно промийте холодною водою. Після цього перекладіть пшеницю в невелику каструлю, залийте її 200 мл гарячої води та доведіть до кипіння. Накрийте каструлю кришкою, зменште вогонь та варіть, аж поки зерно не розвариться. Якщо вода википатиме до того, як зерно буде готовим, додайте ще окропу.
Поки зерно вариться, ретельно промийте мак водою, перекладіть його у невелику миску, залийте окропом та залиште запарюватися протягом 30 хвилин. Після цього розітріть його у макітрі разом із цукром.
Змішайте у великій мисці зерно, розтертий мак, мед, подрібнені горіхи та родзинки.
Кутя з вишнею
В’ялена вишня додає куті легку кислинку, а мигдаль слугує цікавою заміною волоським горіхам.
Інгредієнти: 200 г пшениці, ⅓ склянки маку, 2 ст. л. меду, 30 г подрібненого мигдалю, 30 г в’яленої вишні.
Переберіть пшеницю, очистьте її від луски та ретельно промийте холодною водою. Після цього перекладіть пшеницю в невелику каструлю, залийте її 200 мл гарячої води та доведіть до кипіння. Накрийте каструлю кришкою, зменште вогонь та варіть, аж поки зерно не розвариться. Якщо вода википатиме до того, як зерно буде готовим, додайте ще окропу.
Поки зерно вариться, ретельно промийте мак водою, перекладіть його у невелику миску, залийте окропом та залиште запарюватися протягом 30 хвилин. Після цього розітріть його у макітрі.
Змішайте у великій мисці зерно, розтертий мак, мед, подрібнений мигдаль та вишню.
Кутя з рисом
За словами дослідниці їжі Олени Брайченко, “рисова кутя поширена на Півдні та Сході країни. Ще в XIII столітті рис купували на ярмарках, його привозили разом із чаєм, гвоздикою, кардамоном, імбиром. На свята люди, які могли собі це дозволити, намагались купити ці товари. Зокрема, готували рисову кутю, яка була не такою, як в усіх”. Таку кутю зокрема готували і на Херсонщині.
Інгредієнти: 30 г маку, 100 г рису (радимо брати довгозернистий), 30 г ліщини, 50 г волоського горіха, 60 г меду, 30 г родзинок.
Покладіть мак у невелику миску та залийте окропом. Дозвольте йому запарюватися протягом 15–20 хвилин.
Ретельно промийте рис у холодній воді. Покладіть його у невелику каструлю, залийте його ⅔ склянки води. Доведіть до кипіння, зменште вогонь, накрийте каструлю кришкою та варіть рис протягом 12–15 хвилин. Відразу не знімайте кришку, а дозвольте йому трохи охолонути.
Поки рис готується, злийте з маку воду та розітріть його у ступці. Викладіть горіхи на попередньо розігріту пательню та трішки їх підсмажте, а потім дозвольте охолонути та дрібно їх наріжте.
Перекладіть рис у велику миску, додайте до нього перетертий мак, подрібнені горіхи, родзинки та мед. Ретельно все змішайте та подавайте до столу.