
Критична ситуація з боргами населення за воду – що відбувається у Білозерській громаді
МКП “Водограй” Білозерської громади б’є на сполох: через величезну заборгованість місцевих жителів за централізоване водопостачання та водовідведення, вивезення твердих відходів підприємство опинилося на грані виживання. Ситуація, що склалася, може призвести практично до повного відключення води у Білозерці, Розливі та Черешеньках.
Наше видання звернулося за коментарем до директора МКП В’ячеслава Протасова.
“Наразі борги населення за воду перед “Водограєм” становлять понад 6 мільйонів гривень. Ми звернулися з закликом до боржників терміново здійснити оплату за користування послугами. Інакше підприємство змушене буде обмежити виконання своїх обов’язків і подавати воду погодинно. Адже до нас вже приїздили з “Херсонобленерго” і хотіли за борги відрізати електрику, тобто насоси у свердловинах не змогли б працювати взагалі. На деякий час ми домовилися, але борги населення ростуть як снігова куля”.
У МКП кажуть, те, що Білозерська громада знаходиться у зоні бойових дій, не дає змоги суворо діяти щодо боржників.
“Ми обмежені державними постановами, тому наразі не можемо просто відрізати воду за несплату. Хоча є люди, які мають по 20–30 тисяч гривень боргу, що накопичується ще з часів ковіду, і навіть раніше. Для цього ми пропонуємо реструктуризацію боргу: приносите копію паспорта, ідентифікаційний код, показники – підписуєте договір, оплачуєте 30% і потрохи погашаєте борг. Але на цей момент лише троє людей зголосилися на подібні умови, причому платять з них двоє”.
У “Водограї” шукають способи, як змусити боржників заплатити. Так, існує державна постанова, за якою суд може стягувати борги, які були накопичені у період до 2022 року, а таких людей у Білозерській громаді чимало.
“Користувачі повинні зрозуміти: ми з їхніх грошей, які платяться за послуги, утримуємо не тільки всю водомережу, ремонтуємо її, оновлюємо, а й робітників. Чим мені платити слюсарям, якщо користувачі не сплачують послуги? У нас справжній кадровий голод: потрібні бухгалтер та економіст, спеціалісти ж не будуть безкоштовно працювати під дронами. Виходить, що деякі боржники ведуть бізнес у Білозерці, якісь же гроші заробляють, але вперто не платять за воду. Напевно, думають, що ці борги держава спише. Хочеться їх розчарувати: ні, не спишуть, рано чи пізно потрібно буде заплатити. А зараз саме існування МКП під загрозою. Ще й тому, що вода у нас коштує всього 27 грн за куб, хоча справжня ціна – 50 гривень. Але ми ж теж не можемо так різко підняти тарифи. Ми ж перший раз за багато років підняли у 2024-му”.
Начальник Білозерської СВА Ігор Острівний прокоментував ситуацію, яка склалася у громаді з боргами за водопостачання і водовідведення.
“Річ у тім, що як тільки закінчаться бойові дії, наприклад, навіть буде перемир’я, і нас знімуть з “червоної зони”, то відразу можна буде стягувати борги у повному обсязі. Чому люди цього не розуміють? Адже за воду в середньому абоненти платять близько 300 грн на місяць, невже це космічна сума? Ми намагаємося допомагати людям і гуманітаркою, оформлювати грошову допомогу – ніхто нікого не кинув, але борги сплачувати таки треба”.
Пан Ігор нагадав випадок у одному з маленьких сіл громади, коли була потреба заплатити за солярку для генератора, який запускає свердловину. Але люди вчинили скандал, бо не могли “відірвати” від гаманця по 60 гривень для того, щоб хоч якось допомогти КП, при тому що самі не платять за воду.
“Причому гучніше всіх кричала жінка, яка заборгувала за 8 років. Я розумію, війна, у всіх фінансові проблеми. Але й бюджет нашої громади повністю тримається на державних субвенціях. Адже наповнювати його нікому – фермери звільнені від сплати податку на землю, бізнес не дуже заробляє. Торік ми допомогли МКП “Водограй” 10-ма мільйонами гривень, у цьому – надали вже 1,5 мільйони. Але у нас є й інші КП. А ще дуже важливо ремонтувати бомбосховища, ставити мобільні укриття, допомагати медзакладу, а грошей обмаль. Тож у теперішній ситуації ми можемо тільки просити людей оплачувати спожиті ними комунальні послуги, бо інакше це призведе до колапсу”.