Пт, 24 Січ 25
5.7°C

Комунальні служби Херсонщини: з новою технікою та старими боргами

Наталія Свирида 20 Квітня, 2024

Попри повномасштабну війну Росії проти України та постійні обстріли,  комунальні служби деокупованих громад Херсонщини продовжують виконувати свою надважливу місію. Саме завдяки скромним героям тилу в населених пунктах області стабільно надаються послуги з водопостачання та здійснюється благоустрій територій. Відновлення роботи комунальних служб та всебічна підтримка галузі – важлива складова відбудови звільнених громад регіону. Далі у нашому матеріалі – про позитивні зрушення у цій справі та старі проблеми.

Важлива місія комунальників

Мале комунальне підприємство “Водограй” Білозерської громади переживає сьогодні непрості часи, які почалися ще задовго до війни. Вирішувати гострі проблеми підприємства сьогодні доводиться виконуючому обов’язки директора В’ячеславу Протасову.

“На цю посаду мене призначили після звільнення громади, до цього працював тут майстром та інженером з охорони праці. З початку повномасштабного вторгнення підприємство продовжувало надавати послуги населенню. Проте у серпні 2022 року колишнє керівництво “Водограю” перереєструвало його за російським законодавством. Перед відступом росіяни повністю розграбували підприємство, навіть відра вкрали. Тож ми, по суті, починали роботу з нуля, навіть з мінусів – з 12-мільйонним боргом за електроенергію та “хронічними” боргами населення”, – ділиться керівник.

За словами директора підприємства, без сторонньої допомоги комунальники просто б не змогли відновити роботу та обслуговувати абонентів.

“Волонтери, наприклад, привозили нам фільтрувальні установки для очищення води, насоси для відкачки води, сорбенти після теракту Росії на Каховській ГЕС і повені.  Ми дивом тоді врятували каналізаційно-насосну станцію, бо якщо б її затопило, це просто була б катастрофа”, – говорить В’ячеслав Протасов.

Постійна допомога надходить підприємству від Товариства Червоного Хреста. Йдеться про насоси на КНС, мотопомпи, генератори, як маленької, так і великої потужності.

Нещодавно “Південна стратегія розвитку” надала “Водограю” труби та устаткування для ремонту трьох кілометрів водопроводу у Білозерці та замінила електробладнання на КНС. Також організація допоможе замінити ще 4,5 кілометри водопроводу.

Крім того, “Водограй” підтримав ЮНІСЕФ. В рамках програми DOBRE підприємство отримало гідранти, фітінги, насоси і труби.

Благодійники подбали і про роботу підприємства на випадок відсутності електропостачання.

“В умовах зони активних бойових дій аварії на електромережі трапляються часто, в результаті не працюють насоси на свердловинах. Але ми вже запаслися генераторами на ці випадки. Ремонтуємо! Такого не буває, щоб тижнями не було води. День, максимум два – і відновлюємо водопостачання. Каналізація теж працює. Сміття вивозиться”, – говорить керівник підприємства.

Проблеми із боргами за електроенергію, а також паливно-мастильними матеріалами  МКП “Водограй” допомагає вирішувати місцева військова адміністрація. Також остання придбала за кошти місцевого бюджету три трактори для білозерських, надеждівських, миролюбівських комунальників.

За словами начальника Білозерської селищної військової адміністрації Ігоря Острівного, сьогодні для комунальних підприємств громади надзвичайно важливе вирішення проблем із заборгованістю населення за спожиті комунальні послуги, приведення тарифів у відповідність до реалій, та заповнення штату.

“Наразі у наших комунальних підприємствах катастрофічно не вистачає спеціалістів, молодь поїхала, працюють люди пенсійного віку. У нас в адміністрації, наприклад, штат заповнений лише на 40%, так само і в комунальників”, – ділиться керівник.

За словами Ігоря Острівного, повністю вирішити фінансові питання комунальної служби за рахунок місцевого бюджету на даний час неможливо, адже в громаді не працюють основні бюджетоутворюючі підприємства такі, як агрофірма “Білозерський” та Дніпровський осетровий завод. А місцевих аграріїв звільнили від сплати податків.

 

Спільні проблеми різних громад

Заборгованість населення за спожиті послуги, невідповідність тарифів та слабка матеріально-технічна база – гострі проблеми не лише для Білозерської громади.

Як розповідає директор КП “Чорнобаївський господар” Володимир Мартинюк, люди не сплачують за водопостачання та вивіз сміття, а комунальне підприємство в результаті накопичує борги за електроенергію. Фінансові проблеми підприємства допомагає вирішувати Чорнобаївська СВА. Проте люди мають зрозуміти, що так буде не завжди.

Крім того, борги населення перед КП тягнуть за собою проблеми у виплаті зарплати. Через це та інші об’єктивні причини кількість працівників значно зменшилася.

Ще одним болючим питанням для чорнобаївських комунальників є зменшення кількості населення, яке з початку війни скоротилося майже втричі. Проте комунальникам все одно обслуговувати потрібно усі свердловини.

“Із 10 тисяч у нас залишилося близько 3,5. Але всі 4 свердловини працюють. Обслуговуємо 47 кілометрів водопровідної мережі. З них, відверто кажучи, на 40% потрібно робити ремонт. Ми промоніторили використання води з півночі до 5 ранку і побачили, що лічильники на свердловинах все одно працюють «на повну». Значить, треба шукати пориви труб і замінювати ”, – говорить Володимир Мартинюк.

З матеріалами для ремонту водомережі місцевим комунальникам також допомагають благодійні організації.

“Вагому допомогу надав нам БФ “Людина в біді”, Червоний Хрест. У серпні минулого року отримали за  програмою DOBRE экскаватор-навантажувач. Хоча й тут є свої труднощі. Ось, привезли нам благодійники 2 кілометри труб, але ж до них треба нашому КП закупити бетонні кільця. Одне таке коштує 4,5 тис. грн, ще й не дістанеш їх ніде. А ремонт мережі тягне за собою і багато додаткових витрат, окрім труб, це теж треба враховувати”, – говорить керівник комунального підприємства.

Найбільшою загрозою для комунальників Станіславської громади сьогодні являється робота під постійними ворожими обстрілами.

Наразі місцеве населення обслуговує два комунальні підприємства Олександрівське КП та КП “Надія”. Першому сільська рада придбала екскаватор, другому – колісний трактор. А ще за рахунок місцевого бюджету постійно ліквідовуються борги за електроенергію.

За 2023-ій та І квартал 2024 р. по КП “Надія” надано дотації в сумі 1894,9 тис грн, по Олександрівському КП – 1057,025 тис. грн.

У минулому році понад 2,5 мільйона гривень на підтримку двох комунальних підприємств виділила Музиківська сільська рада.

Також місцеві комунальники отримали благодійну допомогу від партнерів, волонтерів та інших організацій. Йдеться про екскаватор, водонапірну башту, будівельні матеріали, насоси, компресори, ємності, контейнери, мотопомпи, систему очистки води “осмос” та багато іншого.

Цьогоріч у Музиківці планується поточний ремонт водопровідної мережі на суму 2,4 мільйона гривень. КП “Струмок-2” Музиківської сільської ради отримає 1,2 мільйона гривень для проведення поточного ремонту водогону. Майже 3 мільйона гривень заплановано на забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства.

 

Чи задоволені роботою комунальників місцеві жителі?

Олена – ВПО, яка проживає наразі у Чорнобаївці. Жінка позитивно оцінює роботу місцевих комунальників.

“У нас тут працює КП “Чорнобаївський господар” та ПП Братченка. Сміття вивозять за графіком, дуже чистенько. Біля сільради – побілено, косять траву, висаджують квіти. Нещодавно висадили троянди. Вода є постійно. Все добре зі світлом, газом, інтернетом”, – говорить жінка.

Тетяна проживає у Музиківці. Говорить, що сміття у селі вивозять, але є нюанси.

“Повідомляють у місцевому чаті, що у такий-то день буде вивезення сміття. Це може бути і щотижня, і раз на місяць, але регулярності немає”, – ділиться музичанка.

Водою Тетяна користується з колодязя на три родини, так що сплачує лише за електрику, тому що працює насос.

Проблемою жителька Музиківки вважає те, що місцева адміністрація не надає пільги на оплату комунальних послуг людям певних соціальних категорій.

“У мене діти мають інвалідність, я колись зверталася з приводу пільг на оплату комунальних послуг, але мені відповіли, що на це кошти у бюджеті громаді не передбачені. Хотілось би, щоб це питання переглянули, адже у селі є ще й інші особи з інвалідністю, яким важко сплачувати у повному обсязі за послуги”, – зазначає жінка.

ВПО з Кізомису Ірина наразі мешкає у Надеждівці Білозерської громади. Через щоденні обстріли рідного села її родина вимушена була переїхати до більш безпечного населеного пункту.

“Знаєте, я всім задоволена. Хоча іноді читаю у соцмережах, що місцевим людям щось не подобається, але всім не вгодиш, це ж зрозуміло.
Добре те, що ремонти не тривають тижнями. Звісно, після обстрілів зникає світло, а з ним і вода. Але день-два – і комунальники наші все полагодили”, – говорить жінка.

Загалом більшість мешканців громад Білозерщини з вдячністю відгукуються про роботу комунальників та з розумінням ставляться до проблем, пов’язаних з ліквідацією аварійних ситуацій.

 

Хто допомагає у важкі часи

Вагому допомогу комунальники Херсонщини отримують від “Південної стратегії розвитку”, зокрема, МКП “Водограй”, КП “Веселка”, КП “Надія” і КП “Роса” Білозерської громади. Йдеться про ремонтні розхідні матеріали: труби, муфти, фланці та багато іншого, що забезпечить швидкий і якісний ремонт водогінних мереж.

У листопаді минулого року Херсонська обласна комунальна аварійно-рятувальна служби (ХОКАРС) передала білозерським комунальникам екскаватор-навантажувач, яким користуються всі комунальні водопостачальні підприємства громади.

Також на території звільнених громад Херсонщини активно працює програма “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)”, яка впроваджується компанією Global Communities. За програмою DOBRE КП Білозерської громади отримали допомогу на загальну суму 2 369 556  грн, а Дар’ївська громада у березні 2024 року  –   два новенькі мінітрактори СКАУТ ТЕ-504С та лопати-відвали для них.  Також Програма DODRE доставила до громади  телескопічний автопідйомник SOCAGE T318 на базі автомобіля IVECO Daily 35C14.

У серпні 2023 року фонд Сергія Притули надав Білозерській громаді автомобіль з цистерною для розвозу питної води.

У вересні минулого року місцеві комунальники  отримали від Асоціації водопостачальних підприємств України пікап для аварійно-ремонтної бригади. Також за кошти додаткової державної субвенції для служби придбали екскаватор-навантажувач.

І це лише частина допомоги, яка надходить комунальникам, які працюють у звільнених громадах Херсонщини.

 

Чи є надія на подальше відновлення?

Сьогодні дуже важко говорити про стабільний розвиток комунальних служб на Херсонщині, адже в області продовжуються активні бойові дії. В той же час, враховуючи всебічну допомогу благодійників та підтримку місцевих військових адміністрацій, надія на стабільне водозабезпечення та вивіз сміття  у громадах є.

Перспектива розвитку комунальних служб – у подальшій підтримці з боку органів місцевої влади, участі у грантових проєктах та свідомому ставленні абонентів до розрахунку за спожиті послуги.

“Наші комунальники – справжні герої, адже їм доводиться працювати у зоні підвищеного ризику. Підтримка галузі – гарантія комфортного життя населення громад , і це повинні розуміти як керівники громад, так і місцеві мешканці.
Сьогодні нам поки що не доводиться говорити про грантову діяльність, враховуючи безпекову ситуацію, але після припинення бойових дій – ми зможемо покращити роботу комунальних підприємств наших громад”, – говорить начальник Білозерської СВА Ігор Острівний.

Олена Бджола

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Наталія Свирида

Статті автора