
Кількість дитячих жертв у 2024 році зросла на 57% – ЮНІСЕФ
Після початку повномасштабного вторгнення РФ кожен п’ятий підліток в Україні втратив близького родича чи друга. При цьому понад 55% дітей заявили, що чули або бачили бої.
Про це повідомляє ЮНІСЕФ.
Під час дослідження 21% українських підлітків віком від 11 до 15 років заявили, що особисто стикалися зі смертю близького родича або друга. Ще 85% опитаних бачили озброєних військових, а 31% зізналися, що були свідками поранення чи загибелі людей. Понад половина респондентів, а це 55%, заявила, що бачила або чула бої.
Третій рік повномасштабної війни став для дітей ще більш смертоносним. Кількість дитячих жертв у 2024 році зросла на 57% порівняно з 2023-м. Щотижня в Україні гинуть або отримують поранення щонайменше 16 неповнолітніх. Загалом з лютого 2022 року вбито або поранено понад 2520 дітей. Понад 5,1 мільйон дітей були змушені покинути свої домівки. Справжня кількість жертв, імовірно, набагато більша, оскільки це лише дані, які підтверджені ООН. Офіційно зафіксовано, що більше ніж 1600 закладів освіти та майже 790 закладів охорони здоров’я були пошкоджені або зруйновані за останніх три роки.
Майже третина українських підлітків повідомили, що відчувають смуток і безнадію, які заважають їм займатися звичними справами. Ці настрої набагато частіше охоплюють дівчат. Проблеми із психічним здоров’ям дітей погіршуються через вимушене усамітнення, адже багато дітей годинами перебувають в укриттях. Майже 40% дітей вчаться лише онлайн або поєднують очні та дистанційні заняття. Вплив війни на навчання є дуже серйозним, як йдеться у звіті ЮНІСЕФ, середній рівень освітніх втрат становить два роки, коли йдеться про читання, та один рік у математиці.

Зараз у Європі зареєстровано 6,86 мільйони українських біженців, майже мільйон з них проживає в Польщі. Для дітей-біженців доступ до шкільної освіти залишається проблемою, оскільки половина дітей шкільного віку у країнах, що прихистили біженців, не зараховані до місцевих освітніх закладів, що впливає на їхні можливості навчатися та спілкуватися з однолітками.
У 2025 році з огляду на тривалі руйнівні наслідки війни для дітей в Україні ЮНІСЕФ звернулося з проханням про фінансування в розмірі 495,6 мільйона доларів США. Ці кошти дадуть змогу допомогти 4,9 мільйонам людей, зокрема 1,1 мільйонам українських дітей.

- Багатодітна сім’я – мати Вікторія, двоє синів, 14-річний Анатолій і 7-річний Юрій, та 6-річна дочка Злата – з початку 2024 року відвідують хаб Чорнобаївської громади. Діти працюють з психологом та логопедом.
- У Дар’ївській громаді сільський хаб адаптує переселенців до життя на новому місці. Сестри Олександра та Марія змогли знайти нових друзів, соціалізуватись, займатись улюбленими хобі. Їхній матері Тетяні у просторі надали консультації з питань оформлення статусу ВПО, обліку у центрі зайнятості.
- Діти Чорнобаївської громади отримали різдвяні подарунки. Презенти передали волонтери організацій Rotary Polska, Dystrykt 2231 та Sombra for Ukraine.