Якщо ви запитаєте у мешканців звільнених громад Херсонщини про організації, які їм найбільше допомагають, обов’язково почуєте назву «Карітас». Благодійники підтримують людей фінансово, організовують евакуацію людей та доставляють гуманітарні вантажі.
“Карітас Херсон” – регіональне відділення “Карітас України” — благодійної організації Української греко-католицької церкви, яка надає допомогу потребуючим, незалежно від їх віросповідання, національності або соціального статусу. “Карітас України” — член міжнародної конфедерації Caritas Internationalis та “Карітасу Європа”. Це потужна мережа організацій на європейському континенті, які діють у 46 країнах.
Про основні напрямки діяльності «Карітас Херсон» нашому виданню розповів керівник організації отець Ігор, який понад 10 років займається волонтерством.
До війни чоловік проживав у селищі Антонівка на Херсонщині. На південь України переїхав 15 років тому з Львівської області. Отець Ігор мав усе для щасливого життя – міцну родину, затишну оселю та улюблену справу. Як і всі українці, працювали, мріяли, будували плани…
Та ворогу на ці плани було глибоко байдуже. У досягненні поставленої мети окупантів не цікавили людські долі…
«24 лютого ми з родиною покинули дім і поїхали до Зеленівки. А вже за 2 години після нашого від`їзду почалися запеклі бої за Антонівський міст» – згадує перший день війни отець Ігор.
Життя в умовах окупації нагадувало родині паралельну реальність, в якій панували страх та невизначеність.
Після деокупації правобережної Херсонщини для місцевих мешканців почалися нові випробування, пов’язані з постійними ворожими обстрілами. Проте люди не лишилися сам-на сам із бідою.
Отець Ігор допомагав евакуйовувати людей із небезпечних районів.
«В Антонівці з нами по сусідству проживала родина: двоє дорослих, пенсіонерка 85 років та хлопчик Михайлик. Вони ходили до нашої церкви, а моя донька навчалася разом із Михайлом в одному класі. Я неодноразово намагався переконати родину, що треба виїжджати і рятувати дитину. Але сусіди, на жаль, не дослухалися до моїх порад. Не хотіли покидати свій дім, поки одного дня Антонівка не опинилася під нещадним обстрілом з «Градів». Михайлика було поранено. Після того я вивіз бабцю і хлопчика до Зеленівки, а потім до Тернопільської області, у село Зарваниця. Дотепер вони проживають там, на повному забезпеченні місцевої церкви. Зараз Михайлик закінчує 11 клас і готується вступати до вузу» – ділиться отець Ігор.
Турбота про дітей – окремий напрямок роботи «Карітас Херсон». Сьогодні благодійна організація реалізовує проєкт «Надзвичайне реагування». Ініціатива пов’язана не лише з наданням гуманітарної допомоги у вигляді продуктів харчування, одягу, гарячих обідів, дров, питної води та засобів гігієни, але й з діяльністю Кризового центру. В останньому працюватимуть дитячий та дорослий психолог, адвокат, юрист, інженер з реконструкції пошкоджених будинків.
Незабаром свої двері відкриє креативний простір, де діти зможуть відволіктись від реалій війни, поспілкуватись з однолітками та знайти друзів. З дітьми працюватимуть психологи, аніматори та фасилітатори.
Благодійна організація часто готує для дітей подарунки. Зокрема, до новорічних та різдвяних свят близько 1200 дітей з Антонівської, Зеленівської та Комишанської громад отримали солодощі. А нещодавно завдяки «Карітас» юні мешканці цих населених пунктів, а також діти з Музиківської громади одержали 500 солодких наборів «Kinder».
Наразі найбільше звернень до благодійників від мешканців Херсонщини надходить з приводу фінансової допомоги.
«З 1 вересня 2023 року наша благодійна організація надає грошову підтримку жителям Білозерської громади. Матеріальна допомога для малозабезпечених родин, інвалідів та пенсіонерів. Волонтери «Карітас-Херсон» самостійно приїздять до родини та реєструють на грошові виплати, щоб переконатися, що вона дійсно потребує допомоги», – говорить керівник «Карітас Херсон».
Якось до організації зателефонував пенсіонер із Миролюбівки і подякував за те, що мав змогу отримати виплату від «Карітас-Херсон». Він розповів, що купив дрова на зиму, а також ліки для себе та дружини. Саме такий зворотній зв’язок із людьми – найкращий показник результативності роботи «Карітас»
«Узимку волонтери нашої організації приїжджали до Киселівки, Правдиного, Таврійського, Мирного, Молодецького та Грозового, щоб роздати гігієнічні та продуктові набори. Крім того, місцеві мешканці змогли оформити грошову допомогу», – розповідає отець Ігор.
Наразі у “Карітас Херсон” працює близько 40 волонтерів, але спеціалістів усе одно не вистачає. Сьогодні тут відкриті вакансії психолога та інженера кризового центру.
На питання, чим займатиметься організація після нашої Перемоги, отець Ігор відповідає, не вагаючись: «Будемо працювати для розвитку бізнесу і зростання економіки, реалізовувати проєкти, спрямовані на розбудову нашої Херсонщини. А зараз ми готові допомагати людям допоки в цьому буде потреба. Про кожного пам’ятаємо, кожному хочемо допомогти!»