Чт, 12 Гру 24
4.6°C

Із початку осені у Станіславській громаді поранено 17 людей

Наталія Свирида 02 Листопада, 2024

Наразі реальністю мешканців Станіславської громади є постійні ворожі обстріли,  розтрощені будинки та жертви серед мирного населення, кількість яких продовжує зростати. 24/7 місцеві мешканці живуть у режимі емоційної напруги, щохвилини ризикуючи своїм життям.

Про поточні справи у громаді, де від початку війни залишилося менше половини населення, нашому виданню розповів начальник Станіславської СВА Олександр Бабуцький.

– Олександре Вікторовичу, наскільки збільшилася кількість ворожих обстрілів від початку осені, якщо порівнювати з літом?

– На жаль, безпекова ситуація у громаді суттєво погіршилася. За останні два місяці кількість ворожих атак зросла в три-чотири рази. По Софіївці окупанти переважно гатять із РСЗВ, Широку Балку та Станіслав атакують із РСЗВ, артилерії, танків, ФПВ-дронів, скидають вибухівку з Мавіків, протипіхотні міни “Пелюстка” та шипи.

– Дрони наразі складають найбільшу небезпеку для місцевих мешканців?

– Так, ворожі безпілотники постійно атакують житлові будинки, комунальні заклади, цивільні автівки та автомобілі екстрених служб і поліції. Справжнє полювання на людей окупанти влаштовують на автодорозі від Білозерки до Олександрівки і навіть далі, в напрямку Миколаєва, а також на всіх дорогах населених пунктів, зокрема й  на польових.

Як розповів начальник Станіславської СВА, найбільше від дронів наразі потерпає Станіслав, іноді буває до 30 безпілотників за добу. Вони атакують навіть вночі. Нещодавно окупанти скинули вибухівку на автівку Олександрівської старости. Подружжя ледь встигло вискочити з автомобіля. Унаслідок обстрілу транспортний засіб повністю згорів.

– Ми так розуміємо, що вони атакують цивільних, щоб викликати обурення і невдоволення, що немає газу, електроенергії та гинуть люди, а влада, мовляв, нічого не робить. Із дронів окупанти постійно розкидають провокативні листівки, де закликають здаватися, вивішувати на будинках російські триколори та виганяти владу. На жаль є деякі особи, які піддаються на ці провокації…

– Скільки місцевих мешканців постраждали з початку осені через атаки безпілотників та чи існують якість способи зменшити ризики травмувань?

– На даний час поранено вже більше сорока людей, четверо осіб, на жаль, загинуло. Один чоловік був смертельно травмований у вересні, другий – нещодавно, внаслідок атаки ворожого дрона на цивільне авто на дорозі неподалік Софіївки. Тоді ж були поранені двоє дорослих і дитина. 26 жовтня через артобстріл загинуло ще двоє осіб. На момент ворожої атаки вони перебували на власному подвір’ї. Загалом із початку цього року внаслідок ворожих обстрілів мінно-вибухові травми отримали 56 осіб. Ми надали їм на лікування з місцевого бюджету 126 тис. грн. Ще 15 заяв на відповідну допомогу знаходяться зараз на розгляді комісії.
– Майже щодня від Херсонської ОВА надходить інформація про руйнації цивільної інфраструктури громади. Скільки приватних будинків були пошкоджені за останні два місяці?
– Від початку осені через ворожі обстріли різного ступеню руйнації зазнали майже 180 приватних будинків, 14 з яких – повністю згоріли. Під ворожий вогонь неодноразово потрапляли Станіславський ліцей, дитячий садок, адмінбудівля та господарчі споруди КП “Надія”, амбулаторія сімейної медицини, Олександрівський старостат та інші комунальні об’єкти.
Чи вистачає у військовій адміністрації матеріалів для тимчасового ремонту пошкодженого житла? Наскільки відчутна допомога благодійних організацій?
– Матеріалів вистачає, ними переважно забезпечують ХОКАРС та ГО «Проліска». Це брезент, плівка, ОСБ-листи, дерев’яні рейки. Проте сьогодні дуже складно доставляти ці матеріали, так само як і гуманітарну допомогу. Доставляти, розвантажувати. А ще складніше – обстежувати пошкодження, роздавати матеріали людям та ремонтувати будинки. Постійна дронова небезпека не дозволяє робити це вчасно.
– Чи приїжджають обласні аварійні служби до громади у разі пошкоджень об’єктів критичної інфраструктури?
– Ремонтом водопроводу та подачею води у громаді займаються Олександрівське комунальне підприємство та КП “Надія”, всі свердловини забезпечені генераторами для насосів та паливом, вода подається двічі на тиждень, щоб люди могли поповнити запаси у себе в басинах. Також на складі видається питна бутильована вода. Складніше з ремонтом пошкоджених ліній електроживлення. Якщо треба полагодити дроти без заміни опор, то ми це робимо власними силами. У штаті КУ “Станіславська МПО” є чотири рятувальники та один електрик. У Широкій Балці староста також організував ремонтну бригаду, яка допомагає повернути світло у домівки односельців. Це електрики Андрій Доскочинський, Іван Казаков, Олександр Берестень, рятувальники Анатолій та Олександр Петрушак, Володимир Петренко та Олександр Теребило. Відповідний напрямок роботи в сільській військовій адміністрації координує мій заступник Сергій Смутченко. Честь і хвала цим хлопцям!
Проте дуже часто внаслідок обстрілів виникають аварійні ситуації, які ми не можемо вирішити самотужки. Йдеться про серйозні ушкодження об’єктів критичної інфраструктури та необхідність заміни обладнання. І знову ж таки – все ускладнює висока вірогідність російських атак…
На жаль, під час ремонту гинуть працівники енергопостачальних компаній. 4 жовтня ворожі дрони пошкодили газорозподільчу станцію, внаслідок чого виникла пожежа. Під час обстеження об’єкту, внаслідок повторного обстрілу, загинув спеціаліст газової служби. Його колега отримав поранення середньої тяжкості.
Щиро співчуваємо рідним загиблого. Цінуємо ризиковану працю кожного, хто намагається допомогти нашим людям та сподіваємось, що за сприятливої безпекової ситуації, нам все ж таки вдасться відремонтувати пошкоджені об’єкти.
– Представники влади всіх рівнів та благодійники закликають людей евакуюватися із зони бойових дій. Чи наважуються жителі громади на виїзд?
– Наразі у громаді залишилося менше половини довоєнного населення. Це переважно люди старшого віку, які не хочуть покидати власні домівки. Людей лякає відсутність даху над головою та невизначеність перспектив в інших регіонах України. Тож виїжджають одиниці. Сьогодні послуги з безкоштовної евакуації нам надають Helping to Leave, Save Ukraine, Проліска, МКЧХ. Щоденно з Херсона до Одеси та Миколаєва прямує евакуаційний автобус. У разі потреби волонтери та представники ХОВА допомагають з пошуком житла після евакуації.
Маломобільних людей волонтери евакуюють спецтранспортом, допомагають з розміщенням у спеціалізованих закладах.  Евакуація здійснюється за попереднім записом. Щоб залишити заявку, необхідно звернутися до кол-центру за номером: (093) 17-76-458
– Яка ситуація наразі у громаді із транспортним сполученням, чи курсує рейсовий автобус?
–  На даний час єдиний щоденний рейс з Олександрівки до Херсона відмінений у зв’язку з безпековою ситуацією. Адже унаслідок останнього удару по Станіславу транспортний засіб пошкоджений. Варто зазначити, що є автобус, який тричі на тиждень їздить до Миколаєва. Хочу наголосити, що це дуже небезпечні поїздки, і люди грають в лотерею зі смертю. Ворог безжально атакує будь-який транспорт.
–  А чи їдуть за таких умов до вас благодійники з гуманітарною допомогою?
– Гуманітарної допомоги поки що нам вистачає. Раз на місяць, а інколи і двічі жителі отримують продуктові набори від благодійних організацій. Але знову ж таки – дуже складно доставити, вивантажити під дронами і потім роздати цю допомогу. На жаль, сьогодні виникають перебої з підвозом хліба та продуктів до магазинів. Вже більше 15 разів ворожі дрони атакували автівки, які доставляють продукти до наших магазинів.
– Станіславські медики часто стають мішенню для окупантів. Чи не призводить це до скорочення штату працівників амбулаторії та екстренки?
– Значного скорочення штату поки що не відбувається, але люди дійсно працюють на межі своїх можливостей. Величезна подяка всім нашим медикам, особливо хочу відзначити спеціалістів екстреної медичної допомоги Станіслава. Це фельдшери і водії, які незважаючи на постійну загрозу для життя приходять на допомогу людям. І це при тому, що ворог неодноразово атакував спецтранспорт.
– Скільки наразі у громаді встановлено укриттів та обладнано підземних сховищ?
– На даний час у громаді діють три стаціонарні укриття та вісім мобільних. У всіх населених пунктах встановлена система сповіщення про повітряну тривогу. Але, чесно кажучи, в укриття люди не приходять і навіть не тому що не хочуть. Причина у тому що, коли починається артобстріл, то від виходу снаряда з лівого берега до прильоту в село минає всього десять секунд. А якщо це танк, то ще менше. Те ж саме й з дронами: якщо почув дрон, то треба ховатися під дерево, або в хату чи будь-яку будівлю. У жодному разі не можна бігти на велику відстань в укриття. Це майже пряма смерть, або в кращому випадку – поранення. Аналогічна ситуація і з артобстрілом: треба знаходитися там, де тебе застав обстріл, знайти безпечне місце бажано без вікон та сховатися між двох стін, або спуститися до надійного підвалу і перечекати.
Яка ситуація у громаді з підготовкою до опалювального сезону?
– Завдяки координації Херсонської ОВА та допомозі благодійних організацій, частина наших жителів вже отримала грошову допомогу на підготовку до зими. По 25 тис. грн від МКЧХ отримали 718 мешканців Олександрівки, Широкої Балки та Софіївки. 379 домогосподарств зі Станіслава одержать по 21 тис грн від УВКБ ООН, інші 290 домогосподарств трішки пізніше. Всі заяви були оброблені працівниками ЦНАП , соціальних служб громади та старостатів оперативно та якісно, тож дякую всім працівникам.

Наталія Свирида

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network

Наталія Свирида

Статті автора