21.2 C
Kherson
Субота, 30 Вересня, 2023

Останні новини

Хто з чоловіків може виїхати з України

Військові експерти наголошують, що успіх воєнних операцій залежить від рівня мотивації наших захисників, а це означає, що примусове залучення до служби в армії малоефективне. Тим паче, що українські чоловіки можуть принести користь державі не лише з автоматом в руках, а й сплаченими податками до бюджету, активною волонтерською діяльністю, допомогою у відбудов зруйнованої інфраструктури. Хто саме звільнений від мобілізації і має можливість допомогти рідній державі далеко від фронту?

Термін воєнного стану на території України продовжено до кінця літа. До армії першочергово призивають  чоловіків, які мають бойовий досвід та закінчили військову кафедру.

Які категорії чоловіків мають право вільно перетинати кордон? До цього переліку належать наступні категорії:

 • Чоловіки з будь-якою групою інвалідності або визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням ВЛК). Щоб виїхати за кордон потрібно мати довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації №157-1/о) або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, де зазначено групу та причину інвалідності, або довідку для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, довідку військово-лікарської комісії про непридатність.
 • Чоловіки, що супроводжують осіб з інвалідністю. Потрібно мати: документ, який підтверджує опікунство; документ, що підтверджує інвалідність, та рішення суду про визнання особи недієздатною; довідку про отримання компенсації особі, зайнятій постійним доглядом за особами, що його потребують (може бути видана лише за зареєстрованим місцем проживання), рішення суду, довідку МСЕК.
 • Чоловіки, що супроводжують дітей з інвалідністю чи дітей з важкими захворюваннями. Необхідні документи: посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги; документи, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю; довідка про отримання державної допомоги на дитину, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради або документ, виданий лікарсько-консультативною комісією (ЛКК) закладу охорони здоров’я за формою МОЗ, а також документи, що підтверджують родинні зв’язки). Супровід дітей з інвалідністю для виїзду за межі України також може здійснюватися не лише батьком, а й дідом, повнолітнім братом, вітчимом за наявності у них відповідних підтвердних документів та документів, що підтверджують родинні зв’язки.
 • Заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Для цього потрібно мати посвідчення про відстрочку від призову (бронь) та документи про відрядження.
 • Чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Що потрібно: свідоцтво про народження дітей чи медичне свідоцтво про народження за формою №103/о, свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей або рішення суду про розлучення та визначення місця проживання дітей з батьком, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти, посвідчення батьків багатодітної сім’ї.
 • Чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років. Необхідні докменти: свідоцтво про народження дитини (дітей) та свідоцтво про смерть матері дитини, або рішення суду про позбавлення матері батьківських прав, або визнання безвісти відсутньою, або рішення суду про розлучення з визначення місця проживання з батьком.
 • Чоловіки-опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років. Що потрібно мати: посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, в якому зазначено категорію «дитина з інвалідністю», довідка про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, видана структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради; індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю, видана ЛКК; медичний висновок про дитину з інвалідністю до 18 років, а також свідоцтво про народження дитини; документи, що підтверджують родинні зв’язки або документи, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю.
 • Усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років. Необхідні документи: документ, який підтверджує усиновлення, опікунство, піклування (рішення суду, довідка з органів опіки та піклування, посвідчення – до 2005 року).
 • Чоловіки, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду. Потрібно мати: довідку про отримання компенсації особі, зайнятій постійним доглядом за особами, що його потребують (може бути видана лише за зареєстрованим місцем проживання), рішення суду, довідку МСЕК.
 • Вільно перетинати державний кордон також можуть окремі категорії військовозобов’язаних громадян України, які здійснюють перевезення гуманітарної допомоги – водії, які здійснюють перевезення для потреб ЗСУ, перевозять медичні вантажі та гуманітарну допомогу.
 • Чоловіки, які раніше виїхали до інших держав на постійне місце проживання, що підтверджено документально. У такому разі необхідно мати відповідну відмітку в паспортному документі.
 • Здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, аспіранти та докторанти, які навчаються за кордоном. Йдеться лише про тих, хто навчається за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі). Необхідні документи: довідка про відстрочку, видана військкоматом (регіональним ТЦК) про тимчасову непридатність (від 1 до 6 місяців) до військової служби.
 • Водії транспортних засобів суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом. Ця категорія чоловіків повинна виконувати правила перетину державного кордону України та перебувати у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека. У такому випадку на одному транспортному засобі державний кордон можуть одночасно перетинати:
 • один водій на вантажному (вага понад 3500 кг) транспортному засобі ліцензіата;
 • два водії на пасажирському транспортному засобі (автобусі) ліцензіата.

Такі особи можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 45 календарних днів з дня перетину державного кордону.

До переліку чоловіків, які можуть виїжджати за кордон також належать працівники підприємств залізничного транспорту, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці, спортсмени і тренери, які включені до складу національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю. Це положення також стосується суддів та інших фахівців, що забезпечують, організаційне, науково-методичне, медичне супроводження, антидопінговий контроль.

8 червня радник керівника Офісу президента Олексій Арестович повідомив, що перелік військовозобов’язаних, яким дозволяється виїзд за кордон під час війни, може бути ще доповнений.

«Ті, хто працюють за кордоном, можуть підтримувати свої сім’ї. Ті ж моряки за минулий рік 4 мільярди доларів відправили в Україну. Це дуже серйозна допомога економці, яка наполовину просіла через війну… Я прихильник диференційованої мобілізації», – заявив Арестович.

 

останні новини

spot_imgspot_img

Інші новини

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.

З повагою, Редакція bilozerka.info