Херсонщина – славетний козацький край

0
95

Друзі, вітаємо вас з великими і важливими для українського народа святами – Днем захисника і захисниці України, Днем Покрови Пресвятої Богородиці та Днем українського козацтва!
Дякуємо нашим мужнім воїнам за захист від російської навали, за невпинну боротьбу за незалежність України, за стійкість та героїзм!

Історія Херсонського краю нерозривно пов’язана з українським козацтвом. Пригадаймо 10 цікавих фактів про козаків на Херсонщині.

  1. Із селом Тягинка пов’язана перша письмова згадка про українських козаків – це
    1492 рік. Саме тоді кримський хан скаржиться литовському князю Олександру на його підлеглих козаків з Києва та Черкас, які поблизу Тягинки напали на турецьке судно.
  2. Козаки засновували на Херсонщині зимівники – невеликі хутори, які знаходилися в балках. Їх нелегко було знайти ворогу. Там, де було найбільше зимівників, утворювалися паланки – адміністративні одиниці Січі. На території нашої області була Прогноївська паланка, в околицях нинішнього села Геройське, де добували сіль і рибу.
  3. Наприкінці XVI – на початку XVII століття козацтво стало домінуючою силою в регіоні. Флотилії козацьких чайок випливали з гирла Дніпра і наводили жах на турецькі міста.
  4. Після руйнування московитами Чортомлицької Січі козаки під проводом Костя Гордієнка вирушили на південь, у володіння Кримського хана, та заснували Кам’янську Січ. На цьому місці було знайдено камінний хрест, який стояв на могилі Костя Гордієнка. Точне місце розташування його захоронення, на жаль, невідоме. Січ існувала тут з 1709 по 1711 рр. і з 1728 по 1734 рр.

Кам’янська Січ

5.  Коли Кам’янську Січ у 1711 р. зруйнували московити, то козаки заснували Олешківську Січ, яка проіснувала до 1728 р. На захід від коша стояла церква Покрови Пресвятої Богородиці, зроблена з очерету, біля якої був цвинтар і криниця, де ніколи не замерзала вода.

6. Після руйнування Російською імперією Запорізької Січі частина козаків подалася за Дунай, а дехто залишився жити на Причорномор’я. Коли у 1778 році російські окупанти заснували на місці українських козацьких зимівників Перевізської паланки Херсон, то козаків вмовили вступити до Чорноморського флоту, тому що імперія планувала нову війну проти Туреччини.

7. Лиманську битву 17 червня 1788 року, яка відбулася у Дніпро-Бузькому лимані, Російська імперія виграла завдяки Лиманській флотилії, переважну більшість суден якої склали козацькі чайки з моряками-козаками. Під час битви у Дніпровському лимані турецький флот зазнав відчутних втрат. Щоправда, були серйозні втрати і у козаків. Зокрема смертельного поранення зазнав отаман Сидір Білий.

8. Українським козакам російські зайди обіцяли надати землі у Таврійській губернії за вірну службу, але, як завжди, обдурили. І після того, як українці отримали багато перемог над османами на суші та на морі, їх просто відправили на Кубань – охороняти кордони Російської імперії.

9. На Херсонщині шанують імена останніх кошових отаманів Запорізької Січі – Сидора Білого, Антіна Головатого та Захара Чепіги. Їх імена носять вулиці, наприклад, у обласному центрі Херсоні.

10.  У XVIII столітті гетьманських козаків, які жили на Лівому березі, турки називали Барабаш козаками. Ймовірно, за прізвищем гетьмана Дмитра Барабаша. Козаків із Правобережжя називали Кардеш козаки, а козаків із Запорізької Січі називали поткальскими козаками. Поткали в перекладі з тюркської означало “каша з пшеничної крупи”. У козаків ця каша була святковою стравою, нею пригощали гостей.

Фото з доступних джерел

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь