28 C
Kherson
Понеділок, 25 Вересня, 2023

Останні новини

Гроші – один з найбільших людських винаходів

Кожен з вас колись задавався питанням навіщо нам гроші? Я впевнена, що так. Сьогодні пропоную вам розібратися – звідки пішли гроші?

Походження грошей вчені пов’язують з 7 – 8 тис. до н.е., коли у первісних племен з’явилися надлишки вирощеної або виробленої продуктів, які можна було обміняти на інші потрібні продукти.  До появи монет як засіб полегшення обміну використовувалися – зі змінним успіхом – худоба, сигари, раковини, камені, шматки металу.  Дійсно, гроші – це товар, який виступає в ролі загального еквівалента, відбиває вартість всіх інших товарів.

Перший етап – поява грошей з виконанням їх функцій випадковими товарами;  другий етап – закріплення за золотом ролі загального еквівалента (цей етап був, мабуть, найбільш тривалим);  третій етап – етап переходу до паперових чи кредитних грошей;  і останній четвертий етап – поступове витіснення готівки з обороту, внаслідок чого з’явилися електронні види платежів.

Монети з природного сплаву золота і срібла (електрума) вперше з’являються в державі Лідія в VII столітті до н.  е.  На Русі карбування монет стало проводитися в IX – X століттях. Приблизно з XI століття стали використовуватися срібні та мідні злитки.  Найбільш поширеним був злиток срібла вагою в один фунт (приблизно 400 г), що мав назву «гривня».  Але «гривня» мала досить високу вартість, тому її рубали навпіл, на дві рівні частини, що отримали назву «рубль» або «рублева гривенка».

На особливу увагу заслуговує походження паперових грошей.  Незабаром після того, як в угодах стало використовуватися золото, стало очевидно, що як покупцям, так і продавцям, не зручно та не безпечно перевозити, зважувати і перевіряти на чистоту золото кожен раз при укладанні угод.  Тому в практику ввійшло правило віддавати золото на зберігання золотих справ майстрам, які мають спеціальні комори і які готові за плату надати їх.  Отримавши золотий вклад, золотих справ майстер видавав вкладникові квитанцію.

Незабаром товари стали обмінюватися на ці квитанції, які перетворилися в ранню форму паперових грошей, а самі золотих справ майстри стали прототипами сучасних банкірів.

Вважається, що родоначальниками банків і паперових грошей були англійські золотих справ майстри.  Надалі право випуску паперових грошей перейшло з приватних рук до держави.

У нашій країні паперові гроші з’явилися в 1766 році за указом імператриці Катерини II.

Під електронними грошима розуміють системи зберігання і передачі як традиційних валют, так і недержавних приватних валют.

Цифрова (електронна) валюта – електронні гроші, які використовуються як альтернативна або додаткова валюта.

P.s.  Поділіться своїми думками: що для вас стало відкриттям щодо грошей?  Напишіть в коментарях. 

Фінансовий консультант з індивідуального планування Наталя Назаренко

останні новини

spot_imgspot_img

Інші новини

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.

З повагою, Редакція bilozerka.info