Безоплатні юридичні та соціальні консультації, психологічна підтримка, допомога в евакуації – це тільки маленька частинка тих добрих справ, які роблять для жителів прифронтової Херсонщини спеціалісти ГО “10 квітня”.
Про ефективну діяльність організації у громадах нашої області розповіла нашому виданню Ольга Карташова, консультантка із суспільно-політичних питань ГО “10 квітня”.
“Свою діяльність ми почали у 2012 році. Захищали і захищаємо права ВПО та постраждалого населення, біженців і шукачів притулку, осіб без громадянства та під ризиком залишитися без громадянства. До 2022 року наша діяльність у Херсонській області була спрямована на допомогу переселенцям з Криму. Наразі охоплюємо 10 прифронтових областей, наш головний офіс знаходиться в Одесі”, – говорить представниця організації.
Пані Ольга повідомила, що всі проєкти ГО проходять спільно з міжнародними партнерами, серед яких Агентство ООН у справах біженців в Україні, міжнародна організація Oxfam, UNICEF, і, звісно, з представниками місцевих адміністрацій.
“Так, наприклад, у нас є офіс у Херсоні, в якому безпосередньо працюю я. Маємо відділення у громадах: у Високопіллі, Музиківці, Кочубеївці, Бериславі, Нововоронцовці. Співпрацюємо і з офіційними установами, і з активістами”, – каже активістка.
Прийом у відділенні ГО “!0 квітня” у Херсоні
За словами пані Ольги, діяльність громадської організації включає юридичні консультації, супровід адвоката, психологічні послуги (як індивідуальні, так і групові, онлайн і офлайн), соціальний супровід постраждалих осіб, захист дітей, протидію гендерно зумовленому насильству, підтримку спільнот та громад.
“Тобто ми взаємодіємо з громадами Херсонщини, можемо надати їм міні-гранти у межах проєктів або переорієнтувати на наших партнерів, провести необхідні тренінги, як наприклад, співпрацює з нами Білозерський центр регіонального розвитку. У цьому році надавали гранти херсонським спільнотам, у 2023-му – Музиківській СТГ. Ми активно допомагали постраждалим після теракту Росії на Каховській ГЕС – возили воду і гуманітарку. Можемо, за потреби, надати і грошову допомогу, але тільки в індивідуальних випадках, які підтверджені офіційними документами, і для вразливих категорій (багатодітних, людей з інвалідністю тощо)”, – говорить Ольга Карташова.
Тренінг для жінок із проблем гендерної зумовленого насильства у Благодатному.
Фільтри для очищення води від ГО “10 квітня” у Посад-Покровському.
Особливу увагу кейс-менеджери організації приділяють захисту прав дітей. Також одним із найважливіших напрямків діяльності організації є допомога мешканцям Херсонщини з евакуацією.
“У нас немає евакуаційних автобусів, але ми можемо за потреби надати людям кошти, щоб могли купити квитки на автобус чи потяг до конкретного місця евакуації. Можемо проконсультувати і залучити партнерські організації, аби люди виїхали з небезпечних населених пунктів Херсонщини. Наша місія – вказати людям шлях вирішення проблеми і підтримати на початковому етапі”, – повідомляє пані Ольга.
ГО “10 квітня” допомагає жителям Херсонщини, які внаслідок бойових дій чи надзвичайних ситуацій втратили документи. Спеціалісти організації супроводжують людей на всіх етапах отримання нових документів.
“У нас є різні проєкти. Ось, наприклад, у Дар’ївській громаді ми спільно з ЮНІСЕФ допомогли відремонтувати громадський санвузол, яким можуть користуватися люди з обмеженими фізичними можливостями. Наша основна ціль – допомога цивільним, права яких порушено або постраждалим внаслідок війни”, – ділиться громадська активістка.
Важливим напрямком діяльності Ольга Карташова вважає об’єднання жителів громад Херсонщини спільними справами. Так, у Музиківці, Чорнобаївці та Посад-Покровському під егідою ГО проходили акції, під час яких мешканці сіл висаджували квіти та дерева. Це своєрідне психологічне розвантаження і саме те, що потрібно місцевим.
“Також ми куруємо розмовно-інтеграційні клуби “Ріка”, які функціонують у Херсоні та Музиківці. В останній зараз шукаємо педагога з української мови. Ці клуби користуються великим попитом, бо на заняттях люди спілкуються українською, дізнаються багато цікавого та навіть трішки мандрують”, – каже Ольга Карташова.
Організація має гарячу лінію, на яку можна звернутися за потреби – 0800 33 28 58. Дзвінки приймаються з 9.00 до 19.00, з понеділка по суботу. Звернення буде зафіксовано, і вас спрямують до відповідного спеціаліста, який спробує вирішити проблему.
“Ми на Херсонщині продовжуємо працювати стаціонарно з моменту деокупації за всіма напрямками, що і раніше. Головне – сформувати у людей розуміння, що вихід завжди є і допомога прийде. Працюємо над цим та допомагаємо всім, чим можемо”, – впевнена Ольга Карташова.
Олена Бджола