Пт, 6 Гру 24

Фестиваль культурної спадщини «Kizim Юшка Fest»

Наталія Свирида 09 Вересня, 2021

[widgets_on_pages id=”slider_osnova”]

4 вересня у с.Кізомис на березі річки Дніпра відбулася неординарна для культурного середовища подія – Фестиваль культурної спадщини «Kizim Юшка Fest».

Третій рік поспіль дружня команда громадської організації «Трансформація» проводить фестиваль і кожного року підіймає  все глибші сенси історико-культурного надбання жителів Херсонського регіону. Цього року фестиваль проходив в рамках проекту «Фестиваль культурної спадщини «Kizim Юшка Fest» що фінансується за кошти Національного Фонду Демократії (NED) в рамках проекту ГО «Агентство з розвитку приватної ініціативи» Спадщина для розвитку-II: підвищення управлінської спроможності малих громад України через залучення молоді.

«Основний фокус уваги та лейтмотив цьогорічного фестивалю – це спадщина та її інтерпретація і використання для економічного розвитку громади та культурного туризму в нашому регіоні. Метою фестивалю є розвиток мистецько-культурного потенціалу громад, гуртування і об’єднання  жителів, створюючи  умови для формування локальної ідентичності та залучення туристичних потоків в регіон, збереження та популяризація українських народних традицій та нематеріальної культурної спадщини нашого регіону, – розповідає Альона Зелінська, голова ГО «Трансформація». – Саме тому родзинкою на заході у цьому році був культурно-історичний квест «Історія та родзинки рідного краю»,  в якому була представлена спадщина Білозерської територіальної громади, а також фестивальна інтерпретація “Kizim Юшка Fest”, що показувала побут та історію приготування юшки нашими попередніми поколіннями, занурюючи відвідувачів у історію, надавши можливість до неї доторкнутися».

«Мені приємно, що і цього року я був запрошений для роботи в якості очільника журі. Також приємно констатувати факт, що з кожним новим сезоном фестиваль зростає не лише кількістю учасників проєкту, а і якістю підготовки до проведення масштабного дійства на березі могутнього Дніпра. – поділився  враженнями Олег Олексюк, заслужений працівник культури України, голова журі фестивалю. – Продуманий сценарій дійства на сцені з подачею на загал від харизматичної, популярної співачки, авторки і виконавиці Світлани Гаврилів та її колегою додали фестивалю бонусних балів. Для творчої юні були створені усі належні умови для демонстрації своїх обдарувань та насиченого відпочинку. Конкурс плетіння кіс «Коса – дівоча краса», історично-культурний квест «Історія та родзинки рідного краю», дитячі екологічні конкурси, майстер-класи майстрів народно-прикладного мистецтва з Херсона, Миколаєва, Білозерки та Олешок, ціле ігрове містечко та чимало привабливих фото-зон – все працювало на творчу молодь та відвідувачів фестивалю. До фото-зон, наприклад, зі стрічками та з крилами натхнення протягом фестивального дня вишикувались величезні черги. На сцені поруч із маститими співаками та народними ансамблями народної пісні у концертно-розважальній програмі брали участь і молодіжні вокальні та хореографічних колективи з Херсона, Білозерки, Станіслава, Велетенського та ін. Також активно взяли участь у 6-годинній концертній програмі духовий оркестр та оркестр народних інструментів Станіславської Дитячої школи мистецтв. А на завершення заходу запалили серця глядачів веселі та завзяті пісні у виконанні народної артистки України Ружени Рубльової та заслуженого артиста України Євгена Гамаюнова, а також щиросердні та чуйні арії у виконанні лауреата Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів вокалістів, соліста Одеської Національної опери Валерія Логвиненко».

Одним з партнерів проекту «Фестиваль культурної спадщини «Kizim Юшка Fest» виступило Управління освіти, культури, молоді та спорту Білозерської селищної ради, яке надало не лише вуличну сцену для проведення фестивалю, а й забезпечило участь учасників із старостинських округів та надали транспортні засоби для їх  підвезення,  сприяло у проведенні інформаційної сесії для працівників культури напередодні фестивалю. «Наші фахівці охоче доєдналися до участі у даному проєкті – працівники будинків культури та бібліотекарі провели колосальну дослідницьку роботу з вивчення нематеріальної культурної спадщини селищ громади, проявили неабиякі організаторські здібності у підготовці презентації своїх напрацювань під час фестивалю, згуртували аматорів художньої самодіяльності та гідно представили старостинські округи гостям фестивалю, – розповідає Ірина Козльонкова, начальник Управління освіти, культури, молоді та спорту Білозерської селищної ради. – В подальшому на основі цих досліджень плануємо розробити туристичні маршрути селами громади, щоб місцеві жителі та гості знали нашу культуру та історію. Сподіваємося, що спільними зусиллями ми зробимо нашу громаду туристично привабливою та економічно сильною».

Інформаційну сесію  “Культурна спадщина як інструмент економічного розвитку громади” було проведено громадською організацією «Трансформація» в рамках реалізації проекту «Фестиваль культурної спадщини «Kizim Юшка Fest», під час якої представники культури, освіти та бібліотек Білозерської селищної ради  дізналися  що розуміють під спадщиною, її ролі та цінність для громади, що таке інтерпретація спадщини і які є засоби інтерпретації, як все це використовувати для економічного розвитку громади та туризму.

Саме інформаційна сесія була фундаментом для підготовки культурно – історичного квесту «Історія та родзинки рідного краю» та  набуття  досвіду створення інтерактивної атракції на фестивалі Фестиваль культурної спадщини «Kizim Юшка Fest»    в культурно-історичному квесті «Історія та родзинки рідного краю» презентуючи спадщину своєї території.

В культурно-історичному квесті  «Історія та родзинки рідного краю» кожен старостинський округ Білозерської громади представив спадщину своєї території із елементами її інтерпретації. Можна впевнено стверджувати, що під час дослідження та представлення напрацювань культурної спадщини об’єдналися представники різних сфер – культури, освіти, бізнесу.

Так, Білозерка  була представлена експозицією Білозерського музею імені Дмитра Баглія з інтерактивної виставки “Культура на дотик”, яка присвячена Ользі Скороходовій. Цікаво було всім: і дітям, і їх батькам, і навіть їхнім бабусям! Працівники музею вчили гостей писати та читати шрифтом Брайля, розрізняти українські монети на дотик та нюх, вгадували експонати за допомогою тактильних та нюхових рецепторів, разом з відвідувачами приміряли експонати, вгадували слова на дотик.

Правдинці представили історію католицького костелу та пов’язану з ним історію життів місцевих жителів, а також одяг місцевих жителів сторічної давнини.

Делегація з Дніпровського презентувала глядачам археологічну пам’ятку, культурну спадщину села Дніпровське – Білозерське античне поселення. Усі бажаючі могли власними руками доторкнутись до історії про своїх пращурів – скіфів! Театральний колектив “Амур” вдало відтворив атмосферу життя скіфів. Артисти намагалися як найточніше передати образи та поведінку  людей, які жили на берегах нашої річки майже 3 тис. років тому. А на завершення фестивалю колектив будинку культури підготував веселий, колоритний виступ вокального колективу  “Дзеркало душі”. Дякуємо за допомогу у виготовленні стенду про розкопки Тетяні Колесніченко та Лілії Верисочі!

На фестивалі Кізомиська сільська бібліотека представила давнє ремесло українців — травництво, адже в селі Кізомис мешкає унікальна особистість – Сергій Петрович Романов, для якого захоплення лікарськими травами переросло у справу життя. Чоловік вивчає секрети фітотерапії, знає всі особливості заготівлі трав, їх лікувальні властивості та місця росту на місцевості рідного села, а збори для запашних чаїв за старовинними рецептами у нього замовляють як місцеві так і гурмани з різних куточків України. Презентували зі сцени “Кізомиські трави” для гостей фестивалю Тернавська Емілія та Бикметов Ілля. На локації відвідувачі мали можливість скуштувати холодні трав’яні відвари, придбати трави та значно розширити знання про їх лікувальні властивості.

Культурну спадщину селища Велетенське представила творча команда з числа ініціативних, креативних працівників школи, дитячого садочку, бібліотеки та будинку культури, а також артистів художньої самодіяльності та народного колективу “Велетняночка”, танцювального колективу “The best”. Гості фестивалю мали змогу познайомитися з історією седища з вуст учасників команди та з інформаційного стенду, сфотографуватися в образі помідора, якого жителі села вважають своєю візитівкою, переконатися у гостинності та щедрості велетенців, скуштувавши канапки та інші смаколики, приготовлені з овочевих культур, якими славиться село. І щоб гостей фестивалю не дивувало, чому у господі і на городі велетенців все родить, плодоносить, квохче та рохкає, юні аматори С. Савченко, І.Плюта, Л.Пехнік поділилися з ними старовинним жартівливим обрядом із нематеріальної культурної спадщини свого регіону.

Томинобалківська сільська бібліотека на квесті представила техніку вишивки “палочний хрестик”, а майстриня Кожокарь Галина Йосипівна під час майстер-класу охоче ділилася секретами цієї техніки.

Спадщина Миролюбівської громади була представлена поєднанням українсько-турецької культури та їх обрядами, звичаями та національними стравами, відвідувачі також могли сфотографуватися у одязі турків-месхетинців. Миролюбівська сільська бібліотека підготувала яскраву локацію “Ми є яскрава квітка мусульманської культури в барвистому вкраїнському вінку”, де гості милувалися українськими вишиваними рушниками, могли сфотографуватися у національному  вбранні, спробувати турецький хліб-етмек, долучитися до прикрашання рук малюнком з допомогою хни або ж вчилися азам плетіння з  газетної соломки з Ларисою Дятлюк. А ще гості  були в захваті від ікон роботи Тетяни Рибачук.

На локації квесту надеждівці представили роботи майстринь-вишивальниць та місцевого майстра-архітектора Павла Жебровського. Місцевий бард, автор, виконавець пісень під гітару Микола Павловський виконав авторські пісні, а юна майстриня Ангеліна Саєнко представила свої роботи – браслети та намиста. Директор Черешенського сільського клубу Світлана Рудик представила свої вишиті роботи бісером та вишивки хрестиком Софії Федорнак.

В рамках фестивалю вже традиційно проходив творчий  гастрономічний конкурс рибної страви «Приготування юшки», в яком взяло участь 5 команд із різних куточків нашої громади та команда із сусідньої Станіславської.

Зіркою та переможницею цього року стала команда Правдинського старостинського округу, яка отримала головну номінацію «Зірка Kizim Юшка Fest» , а також їхня юшка стала кращою у таких номінаціях, як «Симпатія мастер-шефа Руслана Лучкова», «Багата юшка», «Юшка натхнення» (найкраща творча презентація на сцені).

Команда Кізомиського старостинського округу отримала перемогу у двох номінаціях «Вогняні юшкарі» (за актину та згуртовану команду) та «Димок за вітром вється» (сама запашна юшка). Команда Надеждівського старостинського округу перемогла у номінації  «Креативна юшка», Миролюбівсього округу – у номінації «Добра юшка» (найкращий смак), команда смт.Білозерки отримали перемогу у номінації «Юшка-натюрморт» (найоригінальніша подача юшки). Команда  Станіславської громади отримала перемогу у номінації «Юшка-щедрий пан» (страва у найбільшому казані).

Цього року став уже традиційним конкурс перукарської майстерності «Коса –Дівоча краса», на який організаторів надихнула легенда про походження назви села Кізомис: в перекладі з татарської “кизий мис”означає «дівоча коса». У конкурсі перемогла  Василенко Ксенія з Миролюбівки.

Також в рамках фестивалю працювала дитяча зона з цікавими екологічними конкурсами від парку «Нижньодніпровський».

«Дякуємо партнерам, меценатам та спонсорам: піцерії учасників АТО та волонтерів «Sale&Pepe», ПП «Графен», Групі компаній «ЮГСВЕТ», Вікторії Гавренковій та громадській організації «Добродія-Херсон», підприємцям Владиславу та Олександру Лар’яновським, Людмилі Одинченко, комплексу рибалки Savage eco club, Світлані Гаврилів та громадській організації «Стань і Слав», Агрофірмів «Білозерський», старості Кізомиського старостинського округу Яні Тернавській, Управлінню освіти, культури, молоді та спорту Білозерської селищної ради, комунальному підприємству «Водограй», Херсонському обласному Центру народної творчості! –  з вдячністю розповідає організатор фестивалю Альона Зелінська, голова ГО «Трансформація». – Допомогли зробити фестиваль яскравим та цікавим наші члени громадської організації Інна Чупріна, Валентина Кривошей, Ніна Хороняк, Наталія Комягіна та наші невтомні волонтери Віталій Лелюк, Сергій Зелінський, Валерій Білоусяк, Артем Кириченко, Наталія Гринченко, Ганна Кірієнко, Сергій Гриценко, Володимир Маляка,  Віталій Мушнік, Сергій Іванов, Діна Хороняк, Анастасія Бурбель, Микола Пандрак, Альона Кулілеєва, Василь Романов, Микола Савченко, Олександр Велікан, Раіса Добровольська, Лариса Макаренко, Ольга Бєлінська. Під час заходу чергувала пожежна служба і пожежна техніка, медики і автомобіль  швидкої допомоги Загону швидкого реагування  «Влад» Червоного Хреста України, а також працівники Патрульної поліції. Щиро дякуємо всім, хто долучився  до організації та проведення  фестивалю культурної спадщини «Kizim Юшка Fest»! Разом ми зробили незабутнє свято та подарували учасникам та гостям незабутні та яскраві емоції!»

 

Елла Петренко

[widgets_on_pages id=”donate”]

Наталія Свирида

Статті автора