
Екоферма “Лиманська коза” зі Станіслава відкрила новий туристичний сезон на Київщині
На початку травня екоферма “Лиманська коза”, яка релокувалася зі Станіслава до Київської області, відкрила туристичний сезон-2025.
Яким є його особливість та як йдуть справи у наших земляків – розказала нашому виданню власниця ферми Олена Білозоренко.
“Ця весна затяжна, дощить, холодно, що теж впливає на туристичний сезон. Проте ми вже відкриті для наших гостей і приготували багато новенького. Так, у нас на фермі з’явилася велика дерев’яна альтанка. Вона вміщує до 30 людей, тож спокійно можемо приймати великі туристичні групи. Прикрасили її фото наших гостей і наших кізоньок, тут є цікаві тематичні сувеніри. Придбали альтанку в кредит, також допомогла наша донька, але ця будівля того варта – красива, зручна для дегустацій при будь-якій погоді”.

Пані Олена зазначила, що тепер на їхній фермі є близько 50 голів кіз і козенят.
“Народилися навесні малюки, незабаром ще кілька кіз народжуватимуть. Ми придбали на плем’я дуже красивого козлика англонубійської породи, Сіндбада. Молоденьких козликів з нашої ферми наш знайомий ветеринар прилаштовує по зоокуточках у школах громади. Адже ми не ріжемо на м’ясо наших годованців. А так вони живуть собі далі в гарних умовах. На жаль, нещодавно померла одна з наших “аксакалок” ферми – 13-річна коза. Вона встигла народити козенятко, але сама не вижила. Можливо, далося взнаки перебування під обстрілами у Станіславі чи вік. Ми намагалися її врятувати, але марно…”


Проте пані Олена не падає духом і продовжує активно розвивати свій бізнес.
“Я брала участь у грантовому конкурсі для виробників, потрапила у 20-ку зі 100 учасників. Проте грантів було лише чотири, і отримати його не вдалося. Хоча ці п’ять місяців навчань багато чого мені дали у плані сироваріння. Хоча вже й досвід багатий маю, знання зайвими не бувають. Також прослухала онлайн-курс від відомої української сироварільниці Тетяни Дяченко. Хочу спробувати, коли буде більше молока, зробити сир за її авторським рецептом – з гірчицею”.


Наразі пані Олена зосередилася на виробництві м’яких козячих сирів.
“Помітила, що туристам на дегустації вони дуже смакують, їх, до речі, швидше робити. Почала виготовляти імеретинський сир, його взагалі використовують для хачапурі. Подаю цей сир на запечених шампіньйонах з помідорами. Також спробували робити лабне в олії. Ці сирні кульки оформлюю на подачу на грінках разом з авокадо. Взагалі, хочеться зробити дегустацію естетичною, щоб люди згадували про неї з приємністю”.
Власниця “Лиманської кози” пригадує маленького туриста, який пробував залюбки усі м’які сири, а потім сказав: “А тепер давайте гріссіні!” (італійські хлібні палички ред.).

“Намагаємося дарувати туристам радість та гармонію: від спілкування з козами, чудової природи, фотозони, дегустації 10 авторських видів сиру, вина, лимонаду, узвару, меду, фруктів! До нас їхати 30 км від Києва, село Гвоздів, не так далеко, тож запрошуємо усіх на гостину!” – каже пані Олена.
Цього сезону екоферма “Лиманська коза” приймає туристів у суботу та неділю з 11:00 до 13:00 та з 15:00 до 17:00, за попереднім записом. Подробиці можна також дізнатися на сторінках “Лиманської кози” в соцмережах.