
Дорогі дешеві ліки: яка причина і чи є надія на зниження цін
Із 1 березня в Україні на 30% подешевшали 100 найпопулярніших ліків. Прогнозується, що вже незабаром мають здевшати ще 250 найменувань. Однак проблеми, які призводять до високих цін на ліки, ніде не поділися.
Про це повідомив “Медіа центр”.
Експерти називають кілька основних причин зростання цін на медичні препарати, зокрема:
- залежність від імпорту сировини;
- недостатній контроль держави за ціноутворенням;
- монополізація ринку аптек.
Часто вважають, що ціни на ліки встановлюють виробники, але це не зовсім так. Як інформує “Центр громадського моніторингу”, коли виробник передає свій продукт дистриб’юторам та аптекам, він вже не контролює його кінцеву ціну.
Вартість препаратів на вітрині в аптеці має кілька компонентів:
- відпускна ціна виробника, у яку вкладені витрати на виробництво, закупівля та доставка сировини, контроль якості, дослідження, розроблення тощо;
- маржа дистриб’юторів (витрати на логістику та зберігання товару), що становить 10-12%;
- аптеки мають декілька інструментів впливу на кінцеву ціну препарату. Це націнки, які донедавна вони були нерегульованими на всі препарати, крім рецептурних та критично важливих, і становили до 30% від відпускної ціни виробника.
Також аптеки можуть заробляти завдяки так званому “маркетингу”. До слова, виробники змушені закладати “маркетингові платежі” в відпускну ціну препарату, бо інакше він просто не потрапить на полицю. Те, що саме ці приховані платежі є однією з головних причин подорожчання ліків, визнав і міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Причину надмірного впливу аптек на ціноутворення експерти вбачають також і в монополізації ринку. На даний час в Україні діє пʼять аптечних мереж, які володіють 80-85% ринку.

Інфографіка Центу громадського моніторингу
На жаль, така ситуація в Україні призводить до обмеженого вибору препаратів. Адже аптечні мережі часто знижують доступність дешевших, але ефективних препаратів, замінюючи їх на дорожчі іноземні аналоги. Через високу маржу та бонуси від виробників вони вигідні для мережі. Споживачі також змушені купувати ліки за завищеними цінами, бо альтернативні дешевші варіанти або просто не потрапляють на полиці, або їх не просувають. Вагомою причиною є і те, що у малих містах і селах аптеки закриваються, а великі мережі не зацікавлені заходити в менші населені пункти, оскільки це для них приносить мало вигоди.
На жаль, без подолання аптечної монополії ціни на ліки продовжать зростати, а доступність необхідних медикаментів для населення залишатиметься на низькому рівні. Щоб ситуація змінилася, як зазначають експерти, має втрутитися держава, застосувавши комплекс заходів, як це відбувається в Європейському союзі.
- В аптечному пункті, що діє у Посад-Покровському Чорнобаївської громади, планують зробити більш широким вибір медикаментів. На Херсонщині впроваджують програму “Розвиток людського капіталу”.
- У 2025 році державною програмою “Доступні ліки” зможуть скористатись щонайменше 500 тисяч українців. У програму включать ліки з більш ніж 30 новими діючими речовинами.
- Пацієнти зі статусом внутрішньо переміщених осіб можуть отримати ліки безкоштовно. Також як варіант – з частковою доплатою за програмою “Доступні ліки”.