Додаткові кошти від держави для місцевих бюджетів

0
502

10 березня Кабінет Міністрів України затвердив перший етап розподілу додаткової дотації в обсязі 10,2 млрд грн для 17 обласних бюджетів та 853 бюджетів територіальних громад, які втратили свої податкові надходження через війну. Серед постраждалих громад, які отримають дотації є і громади колишнього Білозерського району. 

Згідно з розпорядженням КМУ від 10 березня 2023 р. № 209-р виділено: 

  • Білозерській громаді – 20 млн 288,2 тис.грн,
  • Дар’ївській громаді – 13 млн 549,9 тис.грн,
  • Музиківській громаді – 12 млн 377, 6 тис.грн,
  • Чорнобаївській громаді – 6 млн 645, 6 тис.грн,
  • Станіславській громаді – 6 млн 590,0 тис.грн.

Згідно з Порядком надання дотації у 2023 році розрахунок обсягу фінансування здійснюється з врахуванням фактичних надходжень до місцевих бюджетів податку на доходи фізичних осіб станом на 1 січня 2023 р. Також, КМУ обіцяє наступні щоквартальні розподіли додаткової дотації.

Наприклад, для Музиківської громади це суттєве фінансове вливання – більше 50% від запланованого у грудні минулого року бюджету. Згідно з рішенням Музиківської громади бюджет на 2023 рік становить 23 млн 977,5 тис. грн, з яких власні доходи – лише 3 млн 405,9 тис. грн., а все інше – офіційні трансферти: освітня субвенція (12 млн 828,5 тис. грн), базова дотація (7 млн 418,7 тис. грн) та додаткова дотація (314,4 тис. грн).

У зв’язку із війною у кожної з громад в рази зменшились доходи і з’явилася маса “дірок” – викрадене обладнання та транспорт, зруйновані приміщення, борги комунальних підприємств за електроенергію, відсутність громадських укриттів та величезна потреба у додаткових безпекових заходах. Наразі складно спланувати, як саме громади використають дані кошти, адже війна “стерла” громадський контроль, вчасне опублікування проєктів рішень та колегіальність їх прийняття. Сайти громад рясніють рішеннями ще 2021 року. 

Можливо, громади внесуть зміни до програми соціально-економічного розвитку і передбачать допомогу цивільним мешканцям громад, які були поранені або родичам цивільних мешканців загиблих внаслідок збройної агресії російської федерації. Так як це зробила Білозерська військова адміністрація. Можливо, в селах, де йдуть постійні обстріли з’являться укриття-зупинки… Або знайдуться кошти на безпекові проєкти у партнерстві з громадськими організаціями…

Впевнена, що ми ще точно побачимо сучасні практики використання коштів місцевих бюджетів і, не зважаючи на всю централізацію прийняття рішень, обов’язково до цього процесу буде залучена широка громадськість.

Підготувала Погрібна Людмила

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь