Чт, 16 Січ 25
1.2°C

Діти у війні: як підтримати та допомогти пережити психологічні травми

Олена Бджола 29 Грудня, 2024

Дитинство у війні… Воно вкрадене, зруйноване, перевернуте з ніг на голову. У більшості випадків воно зовсім недитяче.

Ніби на початку війни були сподівання  «трохи потерпіти і все буде добре». Але воєнний стан затягнувся і з кожним днем ми розуміємо, що дитинство дітям ніхто не поверне. Вже ніколи тому дошкільнику, що готувався до першого класу, не буде шість. Третій рік він не знає, що у школі можна «ганяти» на перервах і вигадувати з друзями нову гру. Бо в його житті ще не було такого досвіду – ходити до навчального закладу.

А в 11-класників Херсонщини росіяни вкрали не тільки пів року навчання під час окупації, а й омріяний випускний…

Фото: вільні джерела

Проте наші діти знають, що таке сидіти у підвалі. Що то за зброя за вікном зараз стріляє. Правило «двох стін». Вони вміють розбирати завали й забивати вікна ОСБ-плитами. Деякі вже лікувалися після «зустрічі» із ворожим дроном. Вони несуть додому «цікаву» річ, яка вибухує разом із гаражем, де підліток її досліджував. Наші діти знають, що таке їхати з Херсона до Запоріжжя 7 днів через 98 блокпостів і ночувати у відкритому полі. Як це – бути новеньким, не знаючи мови, у чужій державі. Вони знають, як стояти на руїнах власного будинку, де колись була твоя кімната з улюбленими плакатами на стінах.

Тисячі дитячих доль з недитячими випробуваннями…  

З огляду на свою професію я сотні разів спілкувалася з дітьми різного віку. Всі вони різні та неймовірно дорослі. У кожного з них – своя реакція на війну. Проте наслідки подібних травм для багатьох дітей можуть проявлятися ще тривалий час.

Батьки часто запитують мене: «Як спілкуватися з дітьми у ці непрості часи та як допомогти їм пережити війну?» Звісно, все залежить і від віку дитини, і від обставин, у які ви потрапили. Кожна ситуація – унікальна та потребує окремої роботи із психологом. Проте поряд із тим існують загальні рекомендації, які точно стануть у пригоді батькам, яких хвилює ментальне здоров’я дітей.

Фото: вільні джерела

Кожна людина у важкі часи потребує уваги, турботи та розуміння більше, ніж зазвичай. Для дітей це необхідно у підвищеній концентрації.

На початку війни моя знайома своїм дворічним дітям пояснювала, що зла чаклунка літає над землею, видаючи такі звуки. І вони мають ховатися у підвал від неї. Так було до їхнього виїзду.

Мораль проста: говоріть дітям про війну їх мовою. Замовчувати, обманювати або говорити те, в чому ви не впевнені – не варто. Не кажіть, що «не прилетить», бо ви цього не знаєте.

Скажіть краще: «Зараз іде обстріл і мені страшно. Я переживаю за нас всіх. І дуже щаслива, що ми всі разом у безпечному місці. Разом – ми сила, підтримка один одному і я неймовірна рада, що ви в мене є».

Так ви показуєте приклад, що не варто боятися говорити про свої почуття і водночас висловлюєте підтримку своїй родині. Таким чином ми підкреслюємо нашу присутність і контакт, що дитиною зчитується як почуття безпеки. І ми можемо їм давати цю близькість постійно. Через розмови з ними, через трансляцію та проговорювання своїх почуттів. Коли людина відчуває, що вона не одна – вірогідність психологічної травматизації зменшується.

Фото: вільні джерела

Помилкою є те, що багато дітей відчули руйнування всього того життя, що у них було через недотримання звичного режиму. Відпала потреба вставати щоранку та збиратися на навчання, перестали дозволяти виходити на подвір’я грати з друзями тощо. У цьому випадку дуже важливим і фундаментальним має бути відновлення розкладу дня. Можливо, іншого, відмінного від звичайного, складеного разом і з дитиною, але він має бути.

Розпишіть час сну, приймання їжі, прогулянок, домашніх завдань, часу для відпочинку і гри. Це допоможе дитині відчувати контроль над ситуацією. Створить  певну стабільність, яка дає відчуття тих маркерів, за які можна втриматися у звичайному життєвому ритмі, вони є основними точками опори і для дитини, і для дорослого.

Фото: вільні джерела

Для дітей вкрай травматичною стала втрата соціальних зв’язків. Хтось виїхав сам, інші втратили контакти через евакуацію друзів; закриття навчальних закладів; неможливість відвідувати гуртки та секції. Навіть просто погратися на подвір’ї для багатьох – це розкіш через обстріли. Якщо це можливо, сприяйте налагодженню контакту з іншими дітьми, навіть якщо це відбувається через онлайн-заняття, спільні ігри чи дозвілля.

Ідеальний варіант – знайти способи для зустрічей з іншими дітьми у місцевому середовищі. Це допоможе дитині відчути себе частиною соціуму.

Фото: вільні джерела

У стресових ситуаціях діти можуть проявляти різні емоційні реакції: загальмованість, збудженість, дратівливість, балакучість чи, навпаки, мовчання й пригніченість.

Були непоодинокі випадки, коли дитина просто годину плакала у відповідь на якесь просте запитання,  на кшталт «як до тебе можна звертатися». Коли діти, починаючи розповідати, просто потоком розказували все, що спаде на думку, без зупинки. Коли діти сиділи з байдужим виразом обличчя і демонстрували до всього знеохочення.

Діти скаржаться на те, що не мають сил, на втому і апатію. Багато хто закрився і не бажає спілкуватися, вчитися і взагалі з кимось контактувати. Є випадки підвищеної агресії та надмірного збудження. Важливо постійно повторювати і наголошувати, що все це нормально. Що все, що з тобою відбувається – нормально в цих умовах.

«Ти гарно справляєшся. Ми пройшли багато всього і зараз я поряд з тобою».

Завжди слухайте дитину без перебивань. Навіть якщо вона не може повністю сформулювати свої почуття. Можна почати розмову з простих запитань, наприклад: «Як ти себе почуваєш?» або «Що тебе сьогодні засмутило?». Але краще почати ділитися самому, а потім запитати дитину про неї.

Фото: вільні джерела

Спостерігаю, як при проявленні агресії, плаксивості або замкненості й байдужості батьки починають критикувати, засуджувати або навіть погрожувати покарати. Дуже важливо давати дитині висловлюватися і проявлятися так, як вона може, без осуду з боку дорослого.

Можна сказати: «Я бачу, що тобі зараз важко, хочеш розповісти, що сталося?» або «Я розумію, що ти злий/а, це нормально, але спробуймо зрозуміти, чому ти так почуваєшся».

Багато батьків запитують, що робити коли діти малюють чорні малюнки або щось страшне конструюють. У більшості випадків – це захисна реакція психіки, дитина таким чином позбавляється стресу, трансформуючи його в малюнок або гру. Тому раджу іти за дитиною в ці моменти і грати з ляльками, фігурками або малювати, щоб відтворити свої переживання. Або хоча б не забороняти їй це робити.

Якщо дитина не хоче говорити, не змушуйте її. Поговорити завжди можна іншим способом – через малювання, аплікацію, пластилінове ліплення чи інші творчі методи. Якщо ви мовчки поряд будете творити щось – це надасть дитині відчуття вашої присутності та любові.

Фото: вільні джерела

Звісно, кожного дорослого турбує успішність своєї дитини. Але не варто тиснути і змушувати дитину до навчання. Багато хто з тих, хто пережив стрес і травму, втратили інтерес до освіти, відмовляються виходити на онлайн-заняття, відвідувати нову школу, вчити іноземну мову за кордоном. Це може бути. І відбувається через стрес, втрату звичної рутини або просто відчуття тривоги і невизначеності. Це також нормальна реакція.

Хочете допомогти – давайте прості та короткі завдання вдома, щоб підтримати зв’язок із навчанням. Пропонуйте дитині навчальні та інтерактивні ігри, вигадуйте квести, а не обов’язкові уроки. Намагайтеся робити навчання цікавим і комфортним, без зайвого тиску.

ФОто: вільні джерела

У підтримці дітей дуже важливий акцент на тіло. Є купа інструментів, які можуть «лікувати» вже зараз. Стати під теплий душ. Закутатися у теплу та м’яку ковдру. Пострибати, хто вище, або ж разом зайнятися спільними вправами. Поспівати різні жанри пісень – від року до народних, або імітувати звуки тварин. Головне в цьому всьому – повернути дитині відчуття кордонів. І якщо ваша дитина не проти – обіймайтеся частіше і на здоров’я.

Фото: вільні джерела

Звісно, не можу не сказати про травми або поранення. Це така гірка історія, де діти отримують досвід, якого б мати не мали. Проте вони можуть відчувати фізичний біль або залишкові страхи через пережитий стрес. У таких випадках дуже важливо створити для них безпечне середовище, де вони можуть відновлюватися фізично та емоційно. Регулярно запитуйте, чи болить щось та чи є щось, що її турбує. Також створюйте ситуації, де дитина може почуватися в безпеці, заохочуйте її до спокійних занять.

Попри стрес, важливо розмовляти з дітьми про майбутнє, даючи надію та впевненість. Розповідайте про можливості для нового початку — нову школу, нових друзів, нові можливості для навчання або гри. Показуйте, що попри всі труднощі, нове середовище може бути місцем для розвитку та радості. Допомагайте і вчіть бачити хороше.

Підтримка дитини під час переживання травми потребує неабиякого терпіння, уваги і вашої батьківської психологічної стабільності. Я переконана, що дорослі здатні створити безпечне та стабільне середовище для відновлення дитини та навчитися спільно переживати різні емоції. Кожна родина може допомогти дитині пройти цей складний період.

Інна Корміленко

Олена Бджола

Статті автора